Αστέρας Σκουροχωρίου-Ν.Απόλλων Δουνεϊκων 2-2 Δραματικό το φινάλε (video)

Σάβ, 10/08/2011 - 19:43

Ισόπαλος αναδείχτηκε ο αγώνας ανάμεσα στον Αστέρα Σκουροχωρίου και τον Ν.Απόλλων Δουνεϊκων. Ο αγώνας ήταν πολύ καλός με το Σκουροχώρι να μην βρίσκει τον καλό του εαυτό από την αρχή και την ομάδα του Δουνεϊκων, ειδικά στο α' ημίχρονο να είναι πολύ καλή.

Η ομάδα του Ράπτη δεν ήταν καλή στο α' μέρος, με τους Παναγιωτόπουλο Ζ. και Γαρύφαλο να μην μπορούν να «μπουν» στο παιχνίδι στο α' ημίχρονο με τον 2ο ν'ανεβαίνει στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Ν.Απόλλων Δουνεϊκων ήταν αρκετά καλός με καλή κατοχή στο κέντρο και πολύ επικίνδυνος στις στημένες φάσεις.

Λίγες ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο με τον Παναγιωτόπουλο Ζ. και τον Μπελεχρή να μην βρίσκουν δίχτυα στο 27' με σουτ και στο 31' ύστερα απο κόρνερ του Γαρύφαλου και δυνατή κεφαλιά αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία στο 10? με τον Αχαμνό να σουτάρει δυνατά έξω απο την περιοχή και να μπλοκάρει ο Ηλιόπουλος.

Στο 15' τα Δουνέικα κέρδισαν φάουλ έξω απο την περιοχή με τον Σχοινά (πολύ καλός) να εκτελεί απευθείας, τον Παρρά να προσποιείται κεφαλιά και την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό παραθυράκι του Ηλιόπουλου κάνοντας το 0-1.

Στο τέλος του ημιχρόνου, στο 45΄ μετά απο κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα του Σκουροχωρίου ο Αχαμνος με σουτ απο κοντά έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σκουροχωρίου με τον Σπηλιωτόπουλο να μπαίνει σαν αλλαγή έγινε πολύ επιθετική και πίεσε σε όλες τις γραμμές. Στο 48? ο Παναγιωτόπουλος Δ. σούταρε μέσα απο την περιοχή με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν στην γραμμή με τον Φωτόπουλο. Ενώ στο 65? σουτ πάλι απο τον Παναγιωτόπουλο Δ. η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ.

Η μείωση ήρθε στο 77΄. Ο Σταματελάτος (κορυφαίος) κέρδισε φάουλ έξω απο την περιοχή με τον Μουρούτη να βρίσκει τον Μπελεχρή και ο τελευταίος με δυνατή κεφαλιά να μειώνει σε 1-2.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά και με τις δυο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες και η μπάλα να αλλάζει συνεχώς περιοχή. Στο 80? τα Δουνέικα με τον Σχοινά κάνοντας ατομική ενέργεια πραγματοποίησε σέντρα, η μπάλα πέρασε τον τερματοφύλακα και ο Γιαννακόπουλος έδιωξε προ του Χριστόπουλου σε κενή εστία.

Στο 89? σουτ του Σταματελάτου η μπάλα κόντραρε, στην επαναφορά σουτ του Μουρούτη με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ.

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά απο κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Ασημακόπουλος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα πόδια αμυντικών με την μπάλα να στρώνεται στον Μουρούτη και απο κοντά να κάνει το τελικό 2-2 που πανηγυρίστηκε έξαλλα απο τους γηπεδούχους.

Απο τους γηπεδούχους πολύ καλός Μπελεχρής, Παναγιωτόπουλος Δ. και Μουρούτης ενώ απο τους φιλοξενούμενους οι Παρράς, Σχοινάς και Αχαμνος.

Αστέρας Σκουροχωρίου: Ηλιόπουλος, Γκουβέρος (46? Σπηλιωτόπουλος), Μπελεχρής, Μαχαίρας Κ. (79 λ.τ. Βασιλακόπουλος), Γιαννακόπουλος Β., Λυμπέρης, Μουρούτης, Σταματελάτος, Παναγιωτόπουλος Ζ. (74? Ασημακόπουλος), Παναγιωτόπουλος Δ., Γαρύφαλος

Ν.Απόλλων Δουνεϊκων: Ζύγουρας Ι., Ξενοφός, Φωτόπουλος Δ., Βασιλικόπουλος, Δημητρόπουλος, Σχοινάς (84? Βουκης), Χριστόπουλος, Μπλούφας, Παρράς Κ., Αχαμνος, Καραπάνος (69? λ.τ. Τασσόπουλος)