Δόξα Ελαιώνα - Κεραυνός Καλλικώμου 0-1 (βίντεο)- Τα υπόλοιπα σημερινά αποτελέσματα

Σάβ, 10/01/2011 - 19:29

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός Καλλικώμου για την τρίτη αγωνιστική, μέσα στον Ελαιώνα επί της τοπικής ομάδας με 0-1.

Τα πρώτα 45 λεπτά πέρασαν χωρίς αξιόλογες φάσεις, με κυρίως παιχνίδι κέντρου και λίγες στημένες φάσεις. Στο 3' οι φιλοξενούμενοι είχαν την 1η καλή ευκαιρία όταν ο Αλεξανδρόπουλος σούταρε αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή με τον Μπαμπίλη Γ. σε ετοιμότητα να διώχνει σε κόρνερ.

Η Δόξα Ελαιώνα στο 10' και στο 40' επιχείρησε δυο καλές προσπάθειες με τον Καραντώνη και τον Αλεξόπουλο αλλά και στις δυο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το 2ο ημίχρονο προσέφερε καλύτερο θέαμα με τις ομάδες να μπαίνουν πιο δυνατά και να προσπαθούν ν'αναπτυχθούν κυρίως από τα πλάγια και με ατομικές προσπάθειες.

Στο 62' πολύ καλή ανάπτυξη από τους φιλοξενούμενους με τον Αλεξανδρόπουλο να πασάρει στον Καλογερόπουλο, βγάζοντας τον τετ α τετ με τον Μπαμπίλη Γ. και ο τελευταίος να αποκρούει και στην επαναφορά σουτ από τον Αλεξανδρόπουλο με τον Τζάμη να διώχνει στην γραμμή.

Στο 74' ήρθε το γκολ για το Καλλίκωμο όταν μετά από ανατροπή του Αλεξανδρόπουλου από τον Μπαμπίλη Κ., ο Πρίνος εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 83΄ ο Ελαιώνας κέρδισε πέναλτυ σε μια σπάνια περίπτωση «ανατροπής». Καθώς η μπάλα απομακρυνόταν από την περιοχή του Καλλικώμου ο Καλογερόπουλος εκτός φάσης χτύπησε τον Αλεξόπουλο μέσα στην περιοχή και ο Σταθόπουλος πολύ σωστά έδειξε πέναλτυ.

Το πέναλτυ εκτέλεσε ο Νικολακόπουλος με τον Πλατανίτη να αποκρούει θεαματικά σε κόρνερ (φώτο) και να δίνει στην ομάδα του τρεις βαθμούς εκτός έδρας.

Πολύ καλός ο διαιτητής Σταθόπουλος με σωστές τις αποφάσεις του και για τα δυο πέναλτυ και οι βοηθοί του.

Δόξα Ελαιώνα: Μπαμπίλης, Γιαννόπουλος Λ., Μαχαίρας Δ., Νταρζάνος, Μπαμπίλης Κ., Τα΄σαμης, Αλεξόπουλος, Ζωγόπουλος Π.(59' Μαρκόπουλος Α), Καραντώνης, Νικολακόπουλος Π., Τζίφας

Κεραυνός Καλλικώμου: Πλατανίτης, Ηλιόπουλος Γ., Καλογερόπουλος, Δημητρακόπουλος, Μπόκολος, Κοτσίρης, Αγγελόπουλος Χρ. (45' Ελεζι), Καλογερόπουλος, Κριαρας (68' Πρίνος), Τσαρεσιώτης, Αλεξανδρόπουλος Αρ.