4η Κατηγορία: Τα ματς των ηλειακών ομάδων και του 7ου Ομίλου - Αποτελέσματα 21ης μέρας – Βαθμολογία και συνέχεια

Κυρ, 02/23/2020 - 13:16

Την Κυριακή (23/2), με τη διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής ημέρας, δόθηκε η συνέχεια του πρωταθλήματος της νέας Γ' Εθνικής (Τέταρτης Κατηγορίας πλέον) στον 7ο όμιλο. 

* * * Συνοπτικά η 21η αγωνιστική

Κυριακή – 2.00 

* Πανγυθεατικός – Ζάκυνθος  1-0   (61' Ζιβάνοβιτς φάουλ - από την ίδια φάση πάνω στο φάουλ κι έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κολεύρη με κόκκινη για ανακοπή προφανούς ευκαιρίας)

Κυριακή – 3.00 

* Σπάρτη – Πανηλειακός  1-0   (78' Γεμιστός)

* ΠΑΟ Βάρδας - Διαγόρ. Βραχνεΐκων  3-0   (Εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων από το ξεκίνημα του αγώνα – στο 5' ένα σουτ από κοντά αλλά όχι δυνατό, του Νικολόπουλου, μπλόκαρε ο Δρακόπουλος - στο 10' από σέντρα του Σαμπανέϊ, κεφαλιά του Βαζ πέρασε άουτ - στο 21' μετά από συνδυασμό Σαμπανέϊ, Νικολόπουλου, ο πρώτος πέρασε στον Μακρή σε πολύ καλή θέση κι εκείνος έκανε πλασέ, αλλά άουτ - στο 37' για τον Διαγόρα σε ένα καλό σουτ του Σχοινά, η μπάλα κόντραρε κι πέρασε κόρνερ - στην επανάληψη, χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο τέταρτο - στο 60' ο Βαζ πίεσε κι έκλεψε, έκανε προσποίηση σε αμυνόμενο και σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ - στο 67' σουτ του Σχοινά από εξαιρετική θέση, και μεγάλη όσο και σωτήρια επέμβαση του Λαδά σε κόρνερ – στο 70' σε αντεπίθεση ο Νιφορόπουλος έκανε σουτ που πέρασε άουτ - στο 74' ο ΠΑΟΒ φτάνει στο 1-0 με τον Νικολόπουλο να σκοράρει όταν προηγήθηκε προσπάθεια του Σαμπανέϊ, κι ο σκόρερ πήρε τη μπάλα πιάνοντας ένα συρτό σουτ από όπου η μπάλα κατέληξε αργά στη γωνία και τα δίχτυα του Διαγόρα - στο 83' ο ανώτερος ΠΑΟΒ έφτασε και στο 2-0 με κεφαλιά του Ντόμα, όταν έγινε γύρισμα του Σαμπανέϊ ενώ την κεφαλιά του σκόρερ πήγε να διώξει ο Ρίλντι με το κεφάλι, αλλά δεν μπόρεσε κι η μπάλα αφού βρήκε στο δοκάρι κατέληξε μέσα - στο 89' και το 3-0 για τον ΠΑΟΒ με κεφαλιά του Βαζ μετά από κόρνερ του Σαμπανέϊ - τελικό το 3-0 σε άλλη μια σημαντική βαθμολογικά νίκη του ΠΑΟΒ που έτσι εξσφάλισε την παραμονή στην κατηγορία)

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Ρουγκάλας (80' Θεοφιλόπουλος), Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Σιδέρης (46' Φερεκίδης), Νικολακόπουλος, Αγουρίδης, Ντόμας (88' Τσούλης), Βαζ, Σαμπανέϊ, Μακρής (64' Κάρδαρης)

Διαγόρας Βρ.: Δρακόπουλος, Ασπρογιάννης, Χαρίζι, Τριανταφυλλόπουλος, Πανάρετος (87' Λιμάτσι), Τρίγκας, Νιφορόπουλος, Παπαδόπουλος, Τσεκούρας (84' Γκολφινόπουλος), Γεωργαντόπουλος (46' λ.τρ. Καλλιτσουνάκης), Ούτσικας (19' λ.τρ. Σχοινάς)

* Διαβολίτσι – Ολυμπ. Ζαχάρως  3-1   (10' Βιγιαφάνε, 43' Φωτόπουλος, 90+4' Αθανασόπουλος - 87' Τζανέτος)

* Θύελλα Πατρ. - Ερμιονίδα  0-2   (20' Κωτσιαρίδης, 36' Καρούτης)

* Τσιλιβί – Αστέρας Βλαχιώτη  1-2   (82' Μούστα - 57' Κουρτέσης, 87' Μάρτινς)

* Παναργειακός – Ναύπλιο 2017  3-2   (31' Μανδύλης, 56' Παιδάκης, 64' Παιδάκης - 55' Καλλιμάνης, 83' Καλογέρης)

Η Βαθμολογία (σε 21 αγώνες)

1. Αστέρας Βλαχιώτη   46    31-10

-----------------------------------

2. Π.Σ. “Η Σπάρτη”   42    28-13

3. Α.Π.Σ. Ζάκυνθος   35    24-20 

4. Ναύπλιο 2017    35    33-27

5. Π.Α.Ο. Βάρδας      33    26-23

6. Α.Ο. Τσιλιβί     32    32-28

7. Ένωση Ερμιονίδας   32   37-24

8. Διαγόρας Βραχνεΐκων   28   23-25

-----------------------------------

9. Α.Ο. Διαβολιτσίου    27    24-24

10. Θύελλα Πατρών    26    28-33 

11. Πανγυθεατικός Γ.Σ.   22    15-26

12. Α.Ο. Πανηλειακός    18    10-22

13. Ολυμπιακός Ζαχάρως    16    16-34   

14. Παναργειακός     16    12-30     

* Υποβιβάζονται οι ΕΞΙ τελευταίοι του Ομίλου

* Ο πρώτος του Ομίλου παίζει αγώνες μπαράζ ανόδου μαζί με τους πρώτους των άλλων (επτά) Ομίλων ως εξής: Θα σχηματιστούν δύο (2) Όμιλοι των τεσσάρων (4) Ομάδων ο καθένας, έχοντας γίνει κλήρωση που θα μπουν σε μία κληρωτίδα και τα οκτώ (8) Σωματεία–Πρωταθλητές ομίλου μαζί, χωρίς γεωγραφικούς περιορισμούς. Τα τέσσερα (4) πρώτα Σωματεία που θα κληρωθούν θα απαρτίζουν τον ένα Όμιλο και τα υπόλοιπα τέσσερα (4) Σωματεία θα απαρτίζουν τον άλλο Όμιλο. Οι αγώνες που θα διεξαχθούν σε κάθε Όμιλο θα είναι διπλοί (εντός – εκτός έδρας). Συνολικά θα διεξαχθούν έξι (6) αγωνιστικές σε κάθε Όμιλο. Οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης κάθε Ομίλου μπαράζ θα προβιβαστούν στην Τρίτη Κατηγορία (Football League). Συνολικά θα προβιβαστούν τέσσερις (4) Ομάδες. 

Η επόμενη 22η αγωνιστική

ΣΑΒΒΑΤΟ 29 Φεβρουαρίου – ώρα 3.00 

Πανηλειακός – Θύελλα Πατρών

Ολυμπιακός Ζαχάρως - ΠΑΟ Βάρδας

Διαγόρ. Βραχνεΐκων – Αστέρας Βλαχιώτη

Ερμιονίδα - Διαβολίτσι

Πανγυθεατικός - Σπάρτη

Ζάκυνθος - Παναργειακός

Ναύπλιο 2017 - Τσιλιβί 

* Τα ματς αυτής της αγωνιστικής διεξάγονται ημέρα Σάββατο λόγω σχετικής κι εξαρχής απόφασης της Επιτροπής πρωταθλημάτων ΕΠΟ, με κριτήριο τις εκδηλώσεις την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς (1/3).

Άλλη μια αγωνιστική στο τρέχον πρωτάθλημα είχε γίνει ημέρα Σάββατο και συγκεκριμένα στις 16 Νοεμβρίου (2019), και μάλιστα συνέπεσε εκείνη η αγωνιστική (9η) να είναι η αντίστοιχη του α' γύρου με τα ίδια ζευγάρια ομάδων (με αντίστροφες βέβαια τώρα τις έδρες).

Share