Γ' Εθνική – 6ος όμιλος: Νίκη Διαγόρα Ρόδου στην έναρξη της 14ης μέρας – Το πρόγραμμα της Κυριακής

Σάβ, 01/12/2019 - 15:26

Η 14η αγωνιστική ημέρα (και πρώτη του β' γύρου) στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής κατηγορίας, είχε ως πρώτο χρονικά αυτό στο Αίγιο, Παναιγιάλειος – Διαγόρας Ρόδου, και με νικητή τη Ροδίτικη ομάδα με 0-2 σκορ.

Σε αυτόν τον όμιλο, όπου ως γνωστόν είναι συνεχής ο ...χαμός με τις διαφοροποιήσεις στο κανονικό πρόγραμμα και τις διαφόρων ...ειδών μέρες κι ώρες, λόγω της παρουσίας των μακρινών ροδίτικων ομάδων σε αυτόν (και τις συγκοινωνιακές καταστάσεις των αντίστοιχων μακρινών ταξιδιών). 

Στο 20' έγινε το 0-1 με τον Μπουρλάκη όπου ο μεσοεπιθετικός του Διαγόρα έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κακή απόκρουση του Μούζου και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Έντονες διαμαρτυρίες υπήρξαν από πλευράς γηπεδούχων, που θεωρούν ότι ο ποδοσφαιριστής του Διαγόρα ήταν σε αντικανονική θέση οφσάιντ.

Στο 33' ο Διαγόρας έκανε και το 0-2 με τον Χατζησάββα, αφού προηγήθηκε σέντρα του Γεωργίου για τον επιθετικό των «κυανέρυθρων» και αυτός απέφυγε αμυνόμενο και πλάσαρε τον Μούζο από πλεονεκτική θέση.

Στο 54' υπήρξε ευκαιρία του Παναιγιάλειου όταν ο Τορεζάνι εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυντικοί του Διαγόρα δεν απομάκρυναν καλά, η μπάλα έφτασε στον Κοτσόκολο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 89' αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα, ο Φουρτάδο των γηπεδούχων κι ο Ευαγγελιδάκης των φιλοξενούμενων για μεταξύ τους διαπληκτισμό. Ενώ στο 90+1' υπήρξε μια αψιμαχία μεταξύ παικτών των δυο ομάδων (τρεις κίτρινες ο απολογισμός της).

Παναιγιάλειος (Χρήστος Καραπίτσος): Μούζος, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος (39' Μπακατσέλος), Ξένος, Χριστοδουλόπουλος (68' Παπαβασιλόπουλος), Κοτσόκολος, Τορεζάνι, Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ, Πανάρετος (46' Σκούτας)

Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσάμης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου (90+2' Ζέλεφ), Καρπαθάκης, Χατζησάββας (86' Μεντί), Γλυνός (90+4' Κυριαζής), Γεωργίου (83' Γιώργου), Τσαγκάρης, Μπουρλάκης 

* Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Κυριακή – 3.00 

Πανηλειακός – Θύελλα Ραφήνας

ΠΑΟ Βάρδας – Διαγόρας Βραχνείκων

Αστέρας Αμαλιάδας – Νίκη Τραγανού

Παλληνιακός – Ιάλυσος

Φοίβος Κρεμ. - Πανμοβριακός

Ρεπό: Αχαρναϊκός

Share