Γ' Εθνική: Πως ήρθε για τον Πανηλειακό το "Χ" στη Ρόδο με τον Ιάλυσο

Κυρ, 04/07/2019 - 16:40

Στον 6ο Όμιλο για την 25η αγωνιστική της Γ' Εθνικής (προτελευταία), Ιάλυσος Ρόδου και Πανηλειακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1 σκορ.

Ένας αγώνας εντελώς αδιάφορος βαθμολογικά, καθώς οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν από πριν και μαθηματικά την σωτηρία τους (αφού δεν κατάφεραν φέτος κάτι περισσότερο) ενώ οι Ροδίτες από την προηγούμενη ήδη αγωνιστική στέφθηκαν και τυπικά πρωταθλητές στον 6ο όμιλο και πήραν την άνοδο για την ανώτερη κατηγορία (χωρίς ακόμα να ξέρει κανείς ποιά ακριβώς θα είναι αυτή...).

Παρ’ όλα αυτά, και μετά τα όσα ακολούθησαν τον αγώνα του Πανηλειακού την προηγούμενη αγωνιστική με την εντός έδρας ήττα από το Αίγιο, και ιδίως την καυστική και με ξεκάθαρες αιχμές κατά των παικτών ανακοίνωση της διοίκησης του συλλόγου (η οποία πάντως έμεινε ...εκεί χωρίς περαιτέρω διευκρινίσεις, ίσως και λόγω νομικών συμβουλών...) ο Πανηλειακός προσπάθησε να "διασκεδάσει" τις εντυπώσεις κι από αυτό αλλά και γενικότερα της φετινής αποτυχημένης συνολικά σεζόν (και με τον αποκλεισμό από το κύπελλο Ηλεία).

Έτσι, παρά το μακρινό και κοπιαστικό ταξίδι, έκανε μεγάλη προσπάθεια για ένα ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην θεωρητικά αλλά και πρακτικά καλύτερη ομάδα του ομίλου η οποία πλέον είχε το μυαλό της στην φιέστα της 17ης Απριλίου με την οποία θα πανηγυρίσει την άνοδό της.

Φάσεις και Γκολ

Στο 7' πρώτη ουσιαστικά φάση εντός περιοχής όπου από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, ο Παπαδόπουλος γύρισε για τον Δελαπόρτα που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Κακό ματς στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν αρκετά λάθη κυρίως στη μεσαία γραμμή, την ώρα που ο Πανηλειακός με κύρια προσοχή στα μετόπισθεν προσπάθούσε να γίνει απειλητικός με κάποιες αντεπιθέσεις.

Στο 21' καλή στιγμή για τον Ιάλυσο όταν από σέντρα του Δελαπόρτα, κεφαλιά του Περογαμβράκη πέρασε άουτ, σύριζα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 23' ένταση στο Οικονομίδειο με τον Αρβανίτη να έχει φραστικό επεισόδιο με τον πάγκο του Ιάλυσου και να δέχεται κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κακουλίδη. Ταυτόχρονα, φραστική ένταση και προς τον πάγκο του Πανηλειακού, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο. Στο 25' σουτ του Περογαμβράκη πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 33' καλή αντεπίθεση για τον Ιάλυσο αλλά στην τελευταία εξέλιξη της με τον Παπαδόπουλο να κρατάει παραπάνω την μπάλα και να μην πασάρει στον αμαρκάριστο Δωματά που βρισκόταν στο ύψος του πέναλτι.

Δίχως φάσεις και με αρκετά κακό ρυθμό τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους κι αποτέλεσμα ημιχρόνου το 0-0 σε ένα γενικότερα κακό ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο για τον Πανηλειακό, αποχώρησε με αρκετά σημαντικό τραυματισμό στο χέρι ο Δ. Τσίγκρηλας. Στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση της επανάληψης, στο 51' φάουλ σε καλό σημειο για τον Πανηλειακό που εκτέλεσε ο Μπουτσικάκης με τη μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και να περνάει έξω σε κόρνερ που μετά την εκτέλεση του, από παρέμβαση του Ομπίνα η μπάλα κατέληξε πάλι κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλευτο.

Στο 58' σουτ του Δελαπόρτα πέρασε άουτ, ενώ στο 61' καλό σουτ του Δωματά έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σακελλαρίου. Στο 66' ήρθε το 0-1 για τον Πανηλειακό, όταν ο Σταθάτος πάτησε περιοχή από πλάγια αριστερά και γύρισε χαμηλά για τον Γιώργο Μπαρμπαρούση που πλάσαρε στα δίχτυα για το προβάδισμα αλλά και το 18ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 76' προσωρινή διακοπή καθώς Μπαρμπαρούσης και Πρέντι συγκρούστηκαν στον αέρα με τον δεύτερο να χτυπάει στο κεφάλι και στη συνέχεια να αποχωρεί. Στο 81' σέντρα του Κόλα και κεφαλιά του Περογαμβράκη στην αγκαλιά του Σακελλαρίου. Πίεση από τον Ιάλυσο στα τελευταία λεπτά. Και στο 88' ήρθε το 1-1 όταν ο Δωματάς σέντραρε και ο αμαρκάριστος εκείνη την ώρα στην καρδιά της άμυνας, Περογαμβράκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 90+1' αντεπίθεση του Πανηλειακού με τον Μπαρμπαρούση να φεύγει αρχικά στην πλάτη του Ομπίνα αλλά με τον Αφρικανό μεσοαμυντικό να καλύπτει την τελευταία στιγμή διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Και τελικό αποτέλεσμα η ισοπαλία.

Οι συνθέσεις

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Κωνσταντινόπουλος (83' Χειμωνέττος), Σταυλάς (46' λ.τρ. Κόλα), Μακρυδημήτρης, Ομπίνα, Ρεκλείτης, Περογαμβράκης, Πετράκος (72' Μπάρδης), Δωματάς, Δελαπόρτας, Παπαδόπουλος (68' Κουγιός)

Πανηλειακός: Σακελλαρίου, Καμβύσης, Σταθάτος (83' Νικολακόπουλος), Δ.Τσίγκρηλας (46' λ.τρ. Πρέντι - 78' λ.τρ. Π. Τσίγκρηλας), Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος, Νικολόπουλος

* * * Γ' ΕΘΝΙΚΗ – 6ος ΟΜΙΛΟΣ: ΟΛΑ τα αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική – ΕΔΩ - http://www.iliaoikonomia.gr/content/g-ethniki-ta-mats-ton-ileiakon-omadon-apotelesmata-25is-meras-vathmologia-kai-syneheia