Η εξέλιξη και το αποτέλεσμα στον τελικό Κυπέλλου Ηλείας - Νικητής ο Ξενοφών

Σάβ, 04/20/2019 - 18:27

Ο τελικός Κυπέλλου Ηλείας για την τρέχουσα σεζόν, Ξενοφών Κρεστένων – Ολυμπιακός Σαβαλίων, το Σάββατο 20/4 και με ώρα έναρξης στις 6.00 το απόγευμα διεξήχθη στο Ενωσιακό γήπεδο Σπιάτζας στον Πύργο.

Ο τυπικά γηπεδούχος Ξενοφών (όπως προέκυψε ύστερα από κλήρωση που είχε προηγηθεί) ήταν κι ο νικητής αφού ανώτερος στο δεύτερο μέρος επικράτησε τελικά με 3-0 σκορ.

Ο Ξενοφών Κρεστένων μετείχε στον τελικό για τρίτη σερί χρονιά, και τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια (στις τέσσερις του συνολικά), ενώ κατακτώντας πλέον το κύπελλο αυτό ήταν για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Ο Ολυμπιακός Σαβαλίων βρέθηκε στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του, ενώ αν κατακτούσε αυτός το κύπελλο θα ήταν επίσης βέβαια για πρώτη φορά, στην ιστορία του.

Ξενοφών Κρεστένων – Ολυμπιακός Σαβαλίων 3-0

* Χωρίς αξιοσημείωτη φάση το πρώτο τέταρτο του αγώνα, πέρα από ένα φάουλ του Χοτζάι στο 14' που πέρασε άουτ, με ελαφρά εδαφική υπεροχή του Ξενοφώντα στο διάστημα αυτό - Ανάκαμψη εδαφικά του Ολυμπιακού μετά το 15' και πρώτη καλή φάση που ήταν ευκαιρία στο 22' όταν από σέντρα του Γιαννακόπουλου, κεφαλιά του Σ. Αντωνόπουλου έδιωξε δύσκολα όσο και σωτήρια σε κόρνερ ο Κουτρουμπής - από κει και πέρα οι δυο ομάδες συνέχισαν την προσπάθεια τους χωρίς ως το 45' άλλη ευκαιρία, με 0-0 αποτέλεσμα ημιχρόνου - Σχεδόν με την έναρξη της επανάληψης, στο 47' από συρτή σέντρα σουτ του Κωνσταντόπουλου, στο δεύτερο δοκάρι με προβολή ο Αναμουρλίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0 στο προβάδισμα του Ξενοφώντα – στο 51' απευθείας κόρνερ του Μπακατσέλου, έδιωξε με γροθιές ο Κόλλιας σε κόρνερ – Μπήκε γενικότερα πιο δυνατά από το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ξενοφών διατηρώντας υπεροχή κι επιτιθέμενος στα πρώτα λεπτά - Στο 56' ο Μπούτσι χτύπησε δυνατά στη μύτη και στο μέτωπο σε διεκδίκηση της μπάλας και αποχώρησε μετά από δίλεπτη διακοπή - στο 62' ήρθε για τον Ξενοφώντα και το 2-0 όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Μούτσος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα - στο 66' ένα σουτ του Αβραμόπουλου πέρασε άουτ - Ενώ στη συνέχεια και στο 75' του αγώνα ο τραυματισθέντας Μπούτσι αποχώρησε με προσέλευση ασθενοφόρου για το Νοσοκομείο, αφού εμφάνιζε έντονες ζαλάδες καθώς και ένα λιποθυμικό επεισόδιο στον πάγκο που είχε αποσυρθεί! - στο σημείο εκείνο έγινε μια νέα περίπου τετράλεπτη διακοπή του αγώνα για την αποχώρηση του - στο 83' από πάσα του Μπουτσικάκη στον Μούτσο, αυτός έκανε το πλασέ άουτ – στο 86' από σέντρα του Χ. Μαρκόπουλου, μόνος στο δεύτερο δοκάρι ο Κ. Τσακοπιάκος έκανε κεφαλιά άουτ – στο 89' από πάσα του Κωνσταντόπουλου στον Π. Κουτσογιαννάκη, αυτός με πλασέ έκανε το 3-0 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα - τελικό σκορ το 3-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από παίκτες, τιμ, διοικούντες και φιλάθλους του Ξενοφώντα - Δίκαια επικράτησε ο Ξενοφών αφού ήταν σαφώς ανώτερος στην επανάληψη, ενώ ο Ολυμπιακός στο ίδιο διάστημα εμφανίστηκε χωρίς συνοχή και με πολλά λάθη (έστω και με την ατυχία του τραυματισμού του Μπούτσι).