Κύπελλο Ηλείας: Το αποτέλεσμα στον ημιτελικό της Τετάρτης και η συνέχεια

Τετ, 04/10/2019 - 17:18

Την Τετάρτη 10/4 σε ότι αφορά τις τοπικές διοργανώσεις ποδοσφαίρου, διεξήχθη ο χρονικά τέταρτος (και δεύτερος στο συγκεκριμένο ζευγάρι) αγώνας στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ηλείας.

Συγκεκριμένα:

Ολυμπιακός Σαβαλίων - Ολυμπιάδα Γουμέρου 1-0

(Μέτριο ματς με εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων χωρίς πάντως ιδιαίτερες φάσεις στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά, πέραν από το 11' με ένα φάουλ του Αντωνόπουλου άουτ και στο 34' ένα σουτ του Σταυρούλια άουτ και στο 45' σε αντεπίθεση με αριθμητική υπεροχή στη φάση όπου ο Μπούτσι γύρισε για τον Σταυρούλια κι αυτός έκανε σουτ πάνω σε σώμα αμυνόμενου, στην καλύτερη ουσιαστικά φάση αυτού του διαστήματος - αποτέλεσμα 0-0 στο ημίχρονο - το ίδιο διατηρήθηκε και στις αρχές της επανάληψης, όπου με τον Ολυμπιακό να διατηρεί εδαφική υπεροχή, στο 51' φάουλ του Χοτζάι, έδιωξε με τα πόδια ο Φιλιππόπουλος και στη συνέχεια πλασέ του Αντωνόπουλου από πολύ κοντά, πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 56' συρτό δυνατό σουτ του Γιαννακόπουλου, πέρασε άουτ - Η πίεση από πλευράς Ολ. Σαβαλίων συνεχίστηκε αλλά και εντάθηκε – στο 62' σε διαδοχικά σουτ από Γιαννακόπουλο και Μπούτσι, επενέβη ισάριθμες φορές ο Φιλιππόπουλος – στο 66' σε σέντρα του Μ. Μαρκόπουλου, κεφαλιά του Κ. Τσακοπιάκου, και πολύ δύσκολη όσο και σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ του Φιλιππόπουλου – στο 72' νέα σημαντικη ευκαιρία όπου ο Μ. Μαρκόπουλος από κοντά πλάσαρε άουτ - στο 90+2' αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Φωτακόπουλου των φιλοξενούμενων για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Χ. Μαρκόπουλο περίπου στο χώρο του κέντρου - στο 90+4' το 1-0 για τον Ολυμπιακό με τον Κ. Τσακοπιάκο που πλάσαρε από κοντά μετά από γύρισμα του Αντωνόπουλου - τελικό το σκορ και πρόκριση για τον Ολυμπιακό Σαβαλίων στον τελικό κυπέλλου, για πρώτη φορά στην ιστορία του)

Ολ. Σαβαλίων: Κόλλιας, Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Χοτζάι, Χ. Μαρκόπουλος, Γιαννακόπουλος (80' Αβραμόπουλος), Κ. Τσακοπιάκος, Αντωνόπουλος (90+6' Θ. Τσακοπιάκος), Σταυρούλιας, Μπούτσι

Ολυμπιάδα: Φιλιππόπουλος, Ε. Κωνσταντόπουλος, Κ. Καλαντζής, Δ. Κολοβάδης, Σ. Μπίρμπας, Ι. Φωτακόπουλος, Γ. Ροδόπουλος (68' Χ.Χ. Αγγελόπουλος), Α. Καλαντζής, Ν. Γεωργίου (55' Χρ. Αγγελόπουλος), Διαμαντάκος (75' Ν. Ροδόπουλος), Γ. Μπίρμπας

- Υπενθυμίζεται, πως σε αυτή τη φάση οι αγώνες είναι διπλοί. Στο ζευγάρι αυτό, το πρώτο ματς στις 20/3 στο γήπ. Γουμέρου είχε λήξει ισόπαλο με 1-1 σκορ.

* Από τον άλλο ημιτελικό, υπενθυμίζεται, έχει προκριθεί στον τελικό ο Ξενοφών Κρεστένων (από το ζευγάρι με τον ΠΑΟ Βάρδας).

- Ημερομηνία του τελικού κυπέλλου αναμένεται πιθανότατα να είναι το Σάββατο 20 Απριλίου (αφού το αμέσως προηγούμενο Σ/Κ 13, 14 του μήνα θα έχουν ολοκληρωθεί και τα πρωταθλήματα Γ' Εθνικής συνολικά και Α1 Ηλείας στην κανονική περίοδο, ενώ την Κυριακή 28/4 είναι το Πάσχα, συν το ότι πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουν και τα πλέι οφ της Α1 στα οποία θα μετέχει σίγουρα η μια από τις δυο ομάδες του τελικού, ο Ξενοφών). Σε ότι αφορά το γήπεδο τέλεσης, ούτε αυτό έχει ανακοινωθεί ακόμα).

* Τέλος, επίσης σε ότι αφορά το Κύπελλο, υπενθυμίζεται πως πλέον δεν υπάρχει Κύπελλο Ερασιτεχνών που έπαιζαν οι κυπελλούχοι των Ενώσεων (μετά τους τελικούς τους, και μέσα στην ίδια σεζόν), αλλά πλέον μετέχουν στο Κύπελλο Ελλάδας όπου στις αρχές της νέας σεζόν αρχικά κληρώνονται μεταξύ τους στον πρώτο γύρο και προχωρούν οι μισοί, κ.τ.λ.