Μουντιάλ 2018: Έναρξη την Πέμπτη στην παγκόσμια ποδοσφαιρική γιορτή – Πρόγραμμα και μεταδόσεις

Τρί, 06/12/2018 - 14:01

 

Στα γήπεδα της Ρωσίας θα διεξαχθεί φέτος το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, από την Πέμπτη 14 Ιουνίου έως τις 15 Ιουλίου, με τη συμμετοχή 32 εθνικών ομάδων συνολικά, που είναι χωρισμένες σε οχτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων.

Το εναρκτήριο λάκτισμα θα δοθεί στο στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας την Πέμπτη, με τον αγώνα Ρωσία - Σαουδική Αραβία. Στο ίδιο γήπεδο θα διεξαχθεί και ο τελικός την Κυριακή 15 Ιουλίου.

Οι οχτώ όμιλοι

Group Α

Ρωσία

Σαουδική Αραβία

Αίγυπτος

Ουρουγουάη

Group B

Πορτογαλία

Ισπανία

Μαρόκο

Ιράν

Group C

Γαλλία

Αυστραλία

Περού

Δανία

Group D

Αργεντινή

Ισλανδία

Κροατία

Νιγηρία

Group E

Βραζιλία

Ελβετία

Κοστα Ρίκα

Σερβία

Group F

Γερμανία

Μεξικό

Σουηδία

Ν. Κορέα

Group G

Αγγλία

Βέλγιο

Παναμάς

Τυνησία

Group H

Πολωνία

Σενεγάλη

Κολομβία

Ιαπωνία

* Την πρόκριση στους «16» θα πάρουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

Το πρόγραμμα της Α' Φάσης και οι μεταδόσεις

Πέμπτη 14 Ιουνίου

18:00: Ρωσία – Σαουδική Αραβία

 

Παρασκευή 15 Ιουνίου

15:00: Αίγυπτος – Ουρουγουάη

18:00: Μαρόκο – Ιράν

21:00: Πορτογαλία – Ισπανία

 

Σάββατο 16 Ιουνίου

13:00: Γαλλία – Αυστραλία

16:00: Αργεντινή – Ισλανδία

19:00: Περού – Δανία

22:00: Κροατία – Νιγηρία

 

Κυριακή 17 Ιουνίου

15:00: Κόστα Ρίκα – Σερβία

18:00: Γερμανία – Μεξικό

21:00: Βραζιλία – Ελβετία

 

Δευτέρα 18 Ιουνίου

15:00: Σουηδία – Νότια Κορέα

18:00: Βέλγιο – Παναμάς

21:00: Τυνησία – Αγγλία

 

Τρίτη 19 Ιουνίου

15:00: Κολομβία – Ιαπωνία

18:00: Πολωνία – Σενεγάλη

21:00: Ρωσία – Αίγυπτος

 

Τετάρτη 20 Ιουνίου

15:00: Πορτογαλία – Μαρόκο

18:00: Ουρουγουάη – Σ. Αραβία

21:00: Ιράν – Ισπανία

Πέμπτη 21 Ιουνίου

15:00: Δανία – Αυστραλία

18:00: Γαλλία – Περού

21:00: Αργεντινή – Κροατία

 

Παρασκευή 22 Ιουνίου

15:00: Βραζιλία – Κόστα Ρίκα

18:00: Νιγηρία – Ισλανδία

21:00: Σερβία – Ελβετία

 

Σάββατο 23 Ιουνίου

15:00: Βέλγιο – Τυνησία

18:00: Νότια Κορέα – Μεξικό

21:00: Γερμανία – Σουηδία

 

Κυριακή 24 Ιουνίου

15:00: Αγγλία – Παναμάς

18:00: Ιαπωνία – Σενεγάλη

21:00: Πολωνία – Κολομβία

 

Δευτέρα 25 Ιουνίου

17:00: Ουρουγουάη – Ρωσία

17:00: Σ. Αραβία – Αίγυπτος

21:00: Ισπανία – Μαρόκο

21:00: Ιράν – Πορτογαλία

 

Τρίτη 26 Ιουνίου

17:00: Δανία – Γαλλία

17:00: Αυστραλία – Περού

21:00: Νιγηρία – Αργεντινή

21:00: Ισλανδία – Κροατία

 

Τετάρτη 27 Ιουνίου

17:00: Νότια Κορέα – Γερμανία

17:00: Μεξικό – Σουηδία

21:00: Σερβία – Βραζιλία

21:00: Ελβετία – Κόστα Ρίκα

 

Πέμπτη 28 Ιουνίου

17:00: Σενεγάλη – Κολομβία

17:00: Ιαπωνία – Πολωνία

21:00: Αγγλία – Βέλγιο

21:00: Παναμάς – Τυνησία

 

* Όλοι οι παραπάνω αγώνες θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από την ΕΡΤ 1.

Share