Μπάσκετ Α2 ΕΣΚΑΗ: Δυο νίκες και μια ήττα για τις ηλειακές ομάδες στην πρεμιέρα

Με τα ματς της 1ης αγωνιστικής την Τετάρτη 11/10 ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ κατηγορίας και οι ηλειακές ομάδες στους τρεις εκτός έδρας αγώνες τους πέτυχαν δυο νίκες (η ΑΕ Λεχαινών κι ο Πανωλενιακός Καράτουλα), ενώ ηττήθηκε στις ...λεπτομέρειες ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας.

Αναλυτικότερα:

Ηφαιστος/Αχιλλέας – Α.Σ.Σ Αμαλιάδας 70-67

Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ - Παναχαϊκός 55-58

Πήγασος Μπεγουλακίου - Πανωλενιακός 45-53

Νίκη Προαστείου - Αχαιός '47 68-55

Ν.Ε.Πατρών - ΕΦΑ Αιγίου 68-59 β' παράταση (καν.αγ. 51-51, α' παρατ. 58-58)

Ποσειδώνας Παραλίας – Α.Ε. Λεχαινών 34-75

Κυριακή 15/10 (20:00): Φαέθων Αντιρρίου - Κρόνος Πατρών (στο «Δ. Τόφαλος», αφού το κλειστό Αντιρρίου παραμένει κλειστό λόγω της καθυστέρησης σε έργα ανακαίνισης από τον δήμο Ναυπάκτου)

ΕΦΑ Αιγίου - Πήγασος Μπ.

Πανωλενιακός - Προφ. Ηλίας/ΠΑΟΚ (Δευτέρα 16/10, ώρα 20.00)

Παναχαϊκός - Νίκη Πρ.

Αχαιός ‘47 - Ήφαιστος/Αχιλλέας

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας - Ποσειδώνας Παρ.

ΑΕ Λεχαινών - Φαέθων Αντιρ.

Η έναρξη του Α.Σ.Σ Αμαλιάδας

Πάλεψε για 40 λεπτά η νεοσύστατη ομάδα, σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει. Στο τέταρτο δεκάλεπτο βγάζοντας πολύ ενέργεια και σκοράροντας 28 πόντους στο διάστημα αυτό, έφθασε κοντά στο σκορ και διεκδίκησε το παιχνίδι αν και στο τρίτο δεκάλεπτο είχε μείνει με 14 πόντους πίσω, δείχνοντας μια εικόνα που χειροκροτήθηκε από όλους. "Κρατάμε την θετική εικόνα και συνεχίζουμε, ο δρόμος είναι μακρύς και ο χρόνος σύμμαχος μας.  Συνεχίζουμε την επόμενη Τετάρτη με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Παραλίας", όπως ανέφεραν οι άνθρωποι του σωματείου.