Μπάσκετ Α2 ΕΣΚΑΗ: Η Α.Ε.Λ.“9 στα 9” άνετα και τον Πανωλενιακό – Ο Α.Σ.Σ. σημαντική νίκη

Διεξήχθη την Τετάρτη (6/12) η 9η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ και το σημαντικότερο ματς έγινε στο «Αέθλειον» όπου αποτελούσε και ηλειακό ντέρμπι (θεωρητικά τουλάχιστον), ανάμεσα στην πρωτοπόρο και δυνατή Α.Ε. Λεχαινών και τον εξαιρετικό ως τώρα Πανωλενιακό Καράτουλα.

Οι ικανοί «γαλάζιοι» πήραν τελικά τη νίκη με 64-43 κι έκαναν το “9 στα 9”, κερδίζοντας ως τώρα κάθε αντίπαλο με διψήφια διαφορά!

Πήραν έτσι τη νίκη που ήθελαν για να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Και με πρώτο στόχο την είσοδο στα πλέι οφ, εκεί όπου όπως όλα δείχνουν θα διεκδικήσουν βάσιμα και την άνοδο στην Α1.

Ο Πανωλενιακός παρά αυτή την ήττα, συνεχίζει να είναι σαφώς πετυχημένος, κι έχει 6 νίκες και 3 ήττες, εκμεταλευόμενος κατά βάση την έδρα του, εκεί όπου έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

- Η Α.Ε.Λ. μπήκε δυνατά και με όπλο την άμυνά της, πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο (17-4). Από κει και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα...

Tα δεκάλεπτα: 17-4, 34-17, 54-27, 64-43.

Α.Ε.Λ. (Κακολύρης): Γκούτης 6(1), Λυκούδης 13(3), Βαρδίκος 12, Αντωνόπουλος 4, Στεφανίδης 3(1), Παλλαδινος 12(1), Στριγάς 5(1), Αναστασόπουλος 5(1), Μάρκου 4 , Μελιτσόπουλος.

Πανωλενειακός (Λεβεντούρης): Θεοδωρακόπουλος 2 , Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 6(1), Μάρρας 4, Παλαιόπουλος 6(2), Μπεκυράς 10, Βλάχος 6, Κουτσόπουλος 2, Τσάκωνας, Παπαδόπουλος 5.

Η νίκη του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας

Η άλλη ηλειακή ομάδα της Α2 ΕΣΚΑΗ, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας υποδέχτηκε τον Φαέθωνα Αντιρρίου, στο κλειστό της Ήλιδας και πήρε σημαντική νίκη που της έδωσε και βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Με άμυνα για ...σεμινάριο επικράτησε με 59-33 αφού ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βαγγέλη Κιούφη παίζοντας καταπληκτικά δέχτηκε μόνο 9 πόντους κάνοντας ένα επιμέρους 34-9!!!
Παρά τις απουσίες δυο βασικών “γραναζιών” στην περιφέρεια, των Δασκαλόπουλου και Θεοδωρόπουλου η ομάδα βρήκε εκ των έσω την λύση αφού οι 18χρονοι Φιλόπουλος και Κατσιγιάννης κάλυψαν το κενό τους αφήνοντας για μια ακόμα φορά υποσχέσεις για το μέλλον.
Με πολλά χαμένα καλάθια κάτω από την ρακέτα κύλησε το πρώτο ημίχρονο για την ΑΜΑΛΙΑΔΑ και οι διαφορές 6-8 πόντων δεν κρατήθηκαν και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 25-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν σε άμυνα και επίθεση, με ωραίους αυτοματισμούς στην επίθεση και άμυνα από ...γρανίτη.

“Χορτασμένοι” έφυγαν έτσι όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο Κλειστό καταχειροκροτώντας τους νεαρούς της ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ που αρχίζουν και μπαίνουν στον “μπασκετικό χάρτη”! Με την επιστροφή και των δυο απόντων η ομάδα θα γίνει πολύ καλύτερη αφού πλέον στις προπονήσεις “πέφτουν κορμιά”!

Δεκάλεπτα 13-13, 25-24, 43-30, 59-33.
Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Κιούφης): Λαμπρόπουλος 7, Κίντος 3(1), Φιλόπουλος 2, Κιούφης 21(2), Κατσιγιάννης 3(1), Μαντούβαλος 11 (21 ριμπάουντ) , Νικολόπουλος 2, Αγραπιδάκης 6, Ανδρουτσόπουλος 4
ΦΑΕΘΩΝ (Ζάκας): Γιαννακόπουλος 4, Μάρκος 2, Μαργαρίτης 1, Σταικός 9(2), Σολδάτος 4, Κολοβός 1, Ορφανός 11, Ιωάννου 1,Ευθυμιόπουλος , Κωστής .