Μπάσκετ - Κόροιβος: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό κι έχασε στο Μαρούσι – Η εικόνα της 17ης μέρας στην Α2

Σάβ, 02/09/2019 - 18:51

Για τη 17η αγωνιστική το Σάββατο, ο ΙΕΚ Σμαρνάκη Κόροιβος Αμαλιάδας αγωνίστηκε επί εδάφους Αττικής και στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι όπου αντιμετώπισε τον Γ.Σ. Αμαρουσίου και ηττήθηκε με 75-70 μετά από πολύ αμφίρροπο ματς στο δεύτερο μέρος του.

Η ηλειακή ομάδα πήγε στο ματς αυτό με στόχο για σημαντική εκτός έδρας νίκη με την οποία θα έκανε βήμα για την αποφυγή των πλέι-άουτ και την απευθείας παραμονή στην Α2 Εθνική μπάσκετ. Και μπήκε έχοντας δυο νίκες περισσότερες, 7-9 συγκεκριμένα, έναντι 5-11 του Αμαρουσίου (όλες εντός όπου συνολικά εκεί είχε 5-4, και συγκεκριμένα επί της Καβάλας, του Ηρακλή, του Εθνικού, της Καρδίτσας, της Καστοριάς, ενώ είχε ηττηθεί εντός από Διαγόρα Δρυοπιδέων, Αμύντα, Ερμή Αγιάς, Χαρ. Τρικούπη).

Με απουσία, ως γνωστόν για την ομάδα ξανά αυτή του τραυματία Γιώργου Τσιάκου, που αναμένεται να επιστρέψει εντός του επόμενου μήνα με τα τωρινά δεδομένα.

- Ο Κόροιβος δεν ξεκίνησε καλά και οι γηπεδούχοι μπαίνοντας πιο δυνατά στο ξεκίνημα για το πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 8-0. Ενώ ακολούθησε μείωση σε 8-4 (με δυο καλάθια του Χείλαρη) αλλά και 12-4 στη συνέχεια για το Μαρούσι. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες μπήκαν με 15-11 στο τελευταίο τρίλεπτο αυτού του διαστήματος. Όπου πάντως το Μαρούσι ξέφυγε και με 23-11 σε ένα +12 στο σκορ, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 25-14 και εύστοχους τους γηπεδούχους στα τρίποντα (4/6, με 3/3 του Κανέλλη), αλλά και 7 λάθη για τον Κόροιβο!

- Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ηλειακή ομάδα μπήκε προσπαθώντας να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι βρίσκοντας επιθετικές λύσεις κράτησαν αξιόλογο προβάδισμα με 29-18 στο 22' για να ακολουθήσει καλάθι και φάουλ (τρεις πόντοι) του Λειμάνις για το 29-21 σκορ. Ακολούθησαν κάποιες άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις, ώσπου ήρθε τρίποντο των γηπεδούχων στο 24' για το 32-21 σκορ. Ενώ στο 25' έγινε και 36-23 στο +13 διαφοράς.

Με το Μαρούσι να συνεχίζει στο προβάδισμα και τις δυο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους με 38-29 στο σκορ. Και να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο και το πρώτο ημίχρονο με 41-31 σκορ αφού μετά το 38-31 οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρίποντο στα 20'' (επιμέρους δεκαλέπτου 16-17, και τον Κόροιβο να έχει παράπονα αφού η τελευταία επίθεση του διακόπηκε από μια ρίψη ρολού χαρτιού μέσα στο γήπεδο, κι έπειτα παίχτηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα της από πλάγια, χωρίς αποτέλεσμα)...

Ως τότε το Μαρούσι είχε τον Χατζηδάκη με 11 πόντους και τον Στασινό 8 (και 4 ασ.), κι 6/11 συνολικά τρίποντα, αλλά κι 7 κλεψίματα!

Ο Κόροιβος είχε τον Καπώνη με 12 πόντους (2/2 τρ., 1/1 δ., 4/4 βολ.) και τους Λειμάνις, Χείλαρη από 6 πόντους, με συνολικά 2/8 τριπ., αλλά και 10 λάθη!

- Από κει και πέρα, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και του τρίτου δεκαλέπτου, το Μαρούσι διατήρησε προβάδισμα, με 44-34 και 47-39, αλλά από κει και πέρα ανέβηκε ο Κόροιβος κι αφού μείωσε σε 47-43, έπειτα ισοφάρισε 47-47 και 49-49 στη συνέχεια!

Με το ματς πλέον να παίρνει άλλη τροπή. Εκεί πάντως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 και πήγαν στο 54-49 σκορ με +5 διαφοράς. Για να ακολουθήσουν άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις των δυο ομάδων, και με τρίποντο του Λειμάνις στα 6'' ήρθε το 54-52 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα (13-21 επιμέρους δεκαλέπτου).

Ανάλογη πλέον μορφή αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στο ξεκίνημα του ο Κόροιβος πέρασε και μπροστά με 54-55 στο σκορ, για πρώτη φορά στον αγώνα, από νέο τρίποντο του Λειμάνις (17 π., ως τότε) και έπειτα με νέο τρίποντο του Θεοδωράκου πέρασε και 54-58, για να ακολουθήσει τρίποντο του Αμαρουσίου και 57-58 σκορ στο 32' του αγώνα!

Νέα ισοπαλία με 60-60 στο 33' ενώ έπειτα ο Κόροιβος ξαναπέρασε μπροστά με 62-63 από τρίποντο του Λαμπρόπουλου. Και με νέα ισοπαλία 65-65 στο 3'30'' πριν τη λήξη. Ενώ στα 2'00' με μεγάλο τρίποντο του Θεοδωράκου έγινε το 68-68 στο σκορ!

Στο 1'31'' χαμένο αμυντικό ριμπάουντ για τον Κόροιβο και ο Χατζηδάκης με καλάθι και φάουλ έκανε το 71-68. Στο 1'11'' άστοχο τρίποντο Λειμάνις κι έπειτα δυο βολές για το Μαρούσι που τις έχασε. Στα 50'' δυο άστοχα σουτ για τον Κόροιβο και τελικά μετά από επιθετικό ριμπάουντ δυο βολές του Λειμάνις για το 71-70 στο σκορ.

Έπειτα όμως δίποντο για το Μαρούσι στα 33' και 73-70 σκορ. Στα 16'' άστοχο τρίποντο Καπώνη, και στα 6'' δυο βολές για το Μαρούσι και 75-70 τελικό σκορ, αφού μεσολάβησε και άστοχο τρίποντο Λαμπρόπουλου στην εκπνοή.

Ήττα λοιπόν παρά την προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, ενώ τουλάχιστον κράτησε τη διαφορά αφού είχε κερδίσει +14 στο πρώτο ματς του α' γύρου.

- Πλέον, ακολουθεί πολύ σημαντικός εντός έδρας αγώνας με τον Απόλλωνα Πατρών στην Αμαλιάδα και ο Κόροιβος χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη!

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 3, Στασινός 12 (8 ασ., 4 κλ.), Πετρόπουλος, Ξύδας 8 (2), Χατζηδάκης 18 (7 ρ.), Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέλλης 12 (4/7 τρ.), Λυκογιάννης, Σουρλής 3 (1/4 τρ.), Παπαγεωργόπουλος 8 (9 ρ.), Μιχαλούτσος 8 (2), Μάργαρης

Κόροιβος Αμ. (Κουταλιανός): Χείλαρης 17 (1 τρ.), Καπώνης 16 (2/3 τρ., 1/1 δ., 8/8 βολ.), Λαμπρόπουλος 6 (1/4 τρ.), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 2, Λεϊμάνις 19 (2/8 τρ., 7 ρ., 4 ασ.), Γραβάνης, Θεοδωράκος 8 (2/4 τρ.), ενώ στην αποστολή ήταν και οι, Κάτζος, Μυλωνόπουλος, Γιαννακόπουλος

Το Μαρούσι είχε 10/26 τρ., 18/43 δ., 9/16 βολές, ενώ ο Κόροιβος αντίστοιχα, 8/26, 12/24, 22/25.

16. Εθνικός Πειρ. 18 (1-16)

ΑΝΟΔΟΣ: Ο πρώτος ανεβαίνει απευθείας. Για άλλη μια θέση γίνονται play off για άνοδο, που θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα τερματίσουν από την 2η μέχρι τη 5η θέση.

Θα διασταυρωθούν ο 2ος με τον 5ο και ο 3ος με τον 4ο, με πλεονέκτημα έδρας των ομάδων που τερμάτισαν υψηλότερα στη βαθμολογία. Οι ομάδες "κουβαλάνε" τις μεταξύ τους νίκες στη κανονική περίοδο και προκρίνεται αυτή που θα φτάσει πρώτη τις 3 νίκες. Από τα ημιτελικά θα προκύψει το ζευγάρι του τελικού ανόδου, όπου και πάλι ισχύουν οι νίκες της κανονικής περιόδου, καθώς και το πλεονέκτημα έδρας γι' αυτόν που τερμάτισε στη υψηλότερη θέση.

Έτσι, εάν για παράδειγμα ο 2ος προκριθεί στα ημιτελικά και αντιμετωπίσει τον 4ο και το μεταξύ τους σκορ είναι 1-1 στις νίκες, θα χρειαστούν δύο ακόμη παιχνίδια για να αναδειχθεί η ομάδα που θα κερδίσει την άνοδο. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στην έδρα του 2ου, το δεύτερο στου 4ου και αν το σκορ γίνει 2-2 η σειρά θα επιστρέψει στην έδρα του 2ου.

* ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ: Αυτοί που θα τερματίσουν στις δυο τελευταίες θέσεις 15 και 16 υποβιβάζονται αυτόματα στη Β' Εθνική. Γιά άλλες δυο θέσεις γίνονται play out παραμονής, που θα πάρουν μέρος οι ομάδες που τερμάτισαν από την 11η μέχρι την 14η θέση.
Θα διασταυρωθούν ο 11ος με τον 14ο και ο 12ος με τον 13ο με πλεονέκτημα έδρας της ομάδας που τερμάτισε υψηλότερα στην κανονική περίοδο και "κουβαλάνε" τα προηγούμενα αποτελέσματα τους. Σε αυτή τη σειρά δεν υπάρχει "τελικός", καθώς οι ομάδες που θα φτάσουν τις 3 νίκες, αυτόματα θα έχουν κερδίσει την παραμονή τους στην Α2, ενώ οι άλλες δύο θα πάρουν τον δρόμο του υποβιβασμού...

Απαλλαγμένες από κάθε άγχος και έτοιμες για... καλοκαιρινές διακοπές θα είναι οι 5 ομάδες που θα τερματίσουν από την 6η μέχρι και την 10η θέση της κανονικής περιόδου και οι οποίες θα συνεχίσουν να αγωνίζονται στο δεύτερο τη τάξη πρωτάθλημα.