Μπάσκετ – Κόροιβος: Ηττήθηκε στην Κω – Η εικόνα της 26ης μέρας στην Α2 κι η κρίσιμη συνέχεια

Σάβ, 04/13/2019 - 16:54

Για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ Α2 Εθνικής, το Σάββατο ο ΙΕΚ Σμαρνάκη Κόροιβος Αμαλιάδας αγωνίστηκε εκτός έδρας στη Κω με τον Ιπποκράτη και ηττήθηκε με 76-65 σκορ. Αν και πάλεψε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς (ουσιαστικά ηττήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολλές λύσεις με τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι είναι μια από τις ισχυρές ομάδες της φετινής Α2, ωστόσο τον τελευταίο καιρό δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση έχοντας κάποια σαφώς ανεπιτυχή αποτελέσματα (μια νίκη στα έξι τελευταία προηγούμενα ματς), που την έβγαλαν εκτός ζώνης πλέι οφ! Στο ματς αυτό ήθελαν οπωσδήποτε επιστροφή στις νίκες.

Απέναντι στον ανεβασμένο τον τελευταίο καιρό Κόροιβο, που μετά την έλευση του τεχνικού Σπ. Σαμόλη σαφώς βελτίωσε την εικόνα του κι έκανε το αμέσως προηγούμενο, πολύτιμο “δυο στα δυο” εντός έδρας (κόντρα στον, έστω λαβωμένο από απουσίες, Ερμή Αγιάς αλλά και τον δυνατό δεύτερο Ηρακλή Θεσ/νίκης).

Συνεχίζοντας πλέον την προσπάθεια, εντός και εκτός έδρας, ώστε τουλάχιστον να έχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα Πλέι άουτ (αν δεν μπορεί να τα αποφύγει) και πλεονέκτημα έδρας σε αυτά.

Ο αγώνας

- Ο Κόροιβος ξεκίνησε άστοχα και αρκετά νευρικά το ματς, αφού έμεινε αρχικά πίσω με 5-0 και σκόραρε το 5-2 (Λεϊμάνις) ενώ είχαν ήδη συμπληρωθεί τρία λεπτά αγώνα, και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν και το 9-2 στο σκορ. Με επόμενες διακυμάνσεις, 11-2, 11-4 (βολές Τσιάκου), 13-4, 13-6, 13-9 (τρίποντο Χείλαρη), 13-11 (βολές Λεϊμάνις) σε σημαντική μείωση για τον Κόροιβο με ένα σερί 0-7 εκεί.

Το 13-11 ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

- Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης ξεκίνησε με 16-11 και 19-14, με επόμενες διακυμάνσεις, 23-19, 25-19, 27-19, κι έπειτα 27-21, 27-24 (τρίποντο Μαραγκάκη), καθώς και ισοφάριση σε 27-27 (τρίποντο Λεϊμάνις), σε σερί 0-8 του Κοροίβου στο διάστημα αυτό.

Κι έπειτα, 29-27, 29-29 στο 18' του αγώνα. Ο Κόροιβος πέρασε και μπροστά με 29-30 (1/2 βολές Γκιουζέλη), για να ακολουθήσει το 32-30 (τρίποντο Σκούφη) και το 32-32 (δίποντο Τσιάκου). Που ήταν το σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (επιμέρους 19-21) και ταυτόχρονα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο μέρος ο Κόροιβος είχε τον Λεϊμάνις με 9 πόντους (1 τρ., 4 ασ.), τον Τσιάκο με 6 και τον Χείλαρη με 5, και με συνολικά ομαδικά 6/14 δίποντα και 5/14 τρίποντα, 13 ριμπ., κι 6 λάθη.

Για τον Ιπποκράτη ο Ναούμης είχε 9 πόντους, ο Μαστόρος 7 και οι Σκούφης, Ασημακόπουλος 6, με συνολικά ομαδικά 6/16 δίποντα και 4/12 τρίποντα, 16 ριμπ., με 8 λάθη.

- Από κει και πέρα, το δεύτερο μέρος και το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν με ανοιχτό και δυνατό παιχνίδι, με διακυμάνσεις, 34-32, 34-34, 36-34, 36-37 (τρίποντο Καπώνη), 39-39, 41-39, και 41-42 (καλάθι και φάουλ Καπώνης).

Με τη συνέχεια, 44-42 (τρίπ. Μαστόρος), 47-42 (τρίπ. Ασημακόπουλος), με τον Κόροιβο να έχει κάποιες άστοχες επιθέσεις και λάθη στο διάστημα αυτό, για να γίνει και το 49-42 περίπου 2' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (σε σερί 8-0 των γηπεδούχων). Ακολούθησε το 49-45 (τρίποντο Θεοδωράκου) και το 49-47, με 51-47 στα 10'' πριν το τέλος και 51-48 (1/2 βολές Χείλαρη στα 2'') που ήταν το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (επιμέρους 19-16).

- Ανάλογη πλέον μορφή αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου όλα θα κρίνονταν οριστικά σε αυτό. Με πρώτη εύστοχη επίθεση στο διάστημα αυτό για τους γηπεδούχους που έκαναν το 54-48 (τρίπ. Σκούφη), κι έπειτα, 56-48, 56-50, αλλά και 59-50 με τον Ιπποκράτη να “πατάει” καλύτερα στα πρώτα λεπτά και διατηρώντας προβάδισμα. Που το έκανε και +10 διαφοράς με 62-52 (τρίπ. Σκούφη). Ο Ιπποκράτης έχοντας κρίσιμες λύσεις από τρίποντα, πήγε και στο +13 στη συνέχεια με 69-56 σκορ, 5' πριν το φινάλε βάζοντας τις βάσεις της νίκης του. Ο Κόροιβος δεν μπόρεσε να αντιδράσει πλέον. Και τελικό σκορ 76-65

O Κόροιβος είχε συνολικά ομαδικά 16/29 δίποντα και 7/25 τρίποντα, με 12/20 βολές.

Ο Ιπποκράτης είχε συνολικά ομαδικά 14/29 δίποντα και 11/29 τρίποντα, με 15/15 βολές.

Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 9 (1), Σκούφης 15 (5/9 τρ.), Τρύπας, Ναούμης 18 (1 τρ., 9/9 βολ.), Καλαμπάκας 2, Ασημακόπουλος 17 (1 τρ., 8 ρ.), Χατζηνικόλας, Χαρίσης 2, Ψαθάς, Μαστόρος 13 (3/5 τρ.), Καραθωμάς, Δρόσος

Κόροιβος Αμαλ. (Σαμόλης): Χείλαρης 11 (2/5 διπ., 1/4 τρ., 7 ριμπ.), Καπώνης 9 (2/3 τρ.), Λαμπρόπουλος 3 (1/6 τριπ.), Μαραγκάκης 3 (1/3 τρ.), Κάτζος, Γκιουζέλης 9 (4/4 διπ.), Λεϊμάνις 15 (5/8 διπ., 1/3 τρ., 5 ασ.), Γραβάνης, Θεοδωράκος 6 (1/4 τρ.), Τσιάκος 9 - στη δωδεκάδα και οι, Ρούνης, Γιαννακόπουλος

Η μάχη παραμονής στη συνέχεια

Απομένουν πλέον 4 αγωνιστικές έως το τέλος της κανονικής περιόδου της Α2 Εθνικής μπάσκετ και το βασικό ζητούμενο για τον Κόροιβο είναι να μπορέσει να τερματίσει (στη χειρότερη περίπτωση) 11ος ή 12ος! Να καταλάβει δηλαδή θέση που θα του εξασφαλίζει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ.

Ελπίδες θεωρητικά, λιγοστές πάντως, έχει να προλάβει και την 10η θέση, στην οποία βρίσκεται το Ψυχικό. Για να τα καταφέρει πρέπει να κάνει υπέρβαση! Να κάνει τουλάχιστον τις ίδιες νίκες με αυτό, μεταξύ των οποίων στο μεταξύ τους ματς εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική και με πάνω από δυο πόντους διαφορά (έχει ηττηθεί τόσους, με 64-66 στο ματς του πρώτου γύρου στην Αμαλιάδα)...

Σαφώς δύσκολο σενάριο με βάση το πρόγραμμα, έστω κι όχι απίθανο.

Όμως το να τερματίσει στην 11η θέση ή το πολύ στην 12η θέση είναι εφικτό.

* * * Το συνολικό πρόγραμμα του Κοροίβου και των υπόλοιπων ομάδων μέχρι μια θέση πάνω και μια κάτω από την τωρινή ζώνη των πλέι άουτ (η Καβάλα που βρίσκεται στην 15η θέση που οδηγεί απευθείας στη Β' Εθνική θα κάνει τις τελευταίες προσπάθειες μήπως στείλει μια άλλη ομάδα σε αυτή τη θέση), έως την λήξη του πρωταθλήματος είναι:

10) ΨΥΧΙΚΟ (39 βαθμοί): «έξω» με Χ. Τρικούπη, «μέσα» με Ιωνικό, «έξω» με Καβάλα, «μέσα» με Κόροιβο.

11) ΑΠΟΛΛΩΝ (36 βαθμοί): «έξω» με Ερμή Αγιάς, «μέσα» με Καστοριά, «έξω» με Πευκοχώρι, «μέσα» με Χ. Τρικούπη.

12) ΚΟΡΟΙΒΟΣ (36 βαθμοί): «μέσα» με Διαγόρα, «έξω» με Αμύντα, «μέσα» με Εθνικό», «έξω» με Ψυχικό.

13) ΜΑΡΟΥΣΙ (36 βαθμοί): «έξω» με Καστοριά, «μέσα» με Πευκοχώρι, «έξω» με Χ. Τρικούπη, «μέσα» με Ιωνικό.

14) ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (35 βαθμοί): «μέσα» με Καρδίτσα, «έξω» με Μαρούσι, «μέσα» με Απόλλωνα, «έξω» με Καστοριά.

15) ΚΑΒΑΛΑ (34 βαθμοί): «μέσα» με Αμύντα, «έξω» με Εθνικό, «μέσα» με Ψυχικό, «έξω» με Καρδίτσα.