Μπάσκετ – Κόροιβος: Νέα "χρυσή" νίκη στον Αμύντα! – Η εικόνα της 28ης μέρας στην Α2 κι η κρίσιμη συνέχεια

Τετ, 04/24/2019 - 18:50

Για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ Α2 Εθνικής, την Μεγ.Τετάρτη ο ΙΕΚ Σμαρνάκη Κόροιβος Αμαλιάδας αγωνίστηκε εκτός έδρας στο κλειστό Υμηττού Αττικής με τον Αμύντα και πήρε νέα τεράστια νίκη, με 55-63 σκορ. Η ηλειακή ομάδαουσιαστικά έτσι "σφράγισε" τουλάχιστον να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα Πλέι άουτ (αν δεν μπορεί να τα αποφύγει, αν και πλέον το διεκδικεί περισσότερο από κάθε άλλη φορά εδώ και μήνες, κι αυτό). Και συνέχισε να είναι ...άλλη ομάδα από την έλευση του τεχνικού Σαμόλη κι έπειτα!

Ο αγώνας

- Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, και με άστοχο τον Κόροιβο, προηγήθηκαν με 11-0 στο σκορ. Έπειτα, μείωσε σε 11-4 και 13-8 ο φιλοξενούμενος “σφίγγοντας” και την άμυνα, για να κλείσει με 15-8 στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

- Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος πρώτα μείωσε σε 18-16 το σκορ, για να περάσει και μπροστά με 21-24 και να ακολουθήσει αντίδραση του Αμύντα που πέρασε αυτός μπροστά με 30-24 και τελικά 30-26 ήταν το σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (επιμέρους 15-18) και ταυτόχρονα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο μέρος ο Κόροιβος είχε τον Θεοδωράκο με 6 πόντους, τον Γραβάνη με 5, και τον Λεϊμάνις με 4 (2/4 δίπ., 0/2 τρ.), και με συνολικά ομαδικά 6/17 δίποντα και 4/15 τρίποντα, με 24 ριμπ., κι 7 λάθη.

Για τον Αμύντα ο Κωνσταντακόπουλος είχε 7 πόντους, ο Κερασοβίτης 6 κι ο Διαμαντόπουλος 5, με συνολικά ομαδικά 7/16 δίποντα και 2/11 τρίποντα, με 16 ριμπ., και 4 λάθη.

- Από κει και πέρα, το δεύτερο μέρος και το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν με δυνατό τον Κόροιβο που έκανε σερί 0-10 και πέρασε μπροστά με 30-36 καθώς και στη συνέχεια και με 34-44 σε +10 διαφοράς, διατηρώντας έπειτα προβάδισμα στο υπέρ του σκορ, 37-46, 41-48, και 41-52 σε +11 διαφοράς, που αυτό ήταν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (επιμέρους 11-26).

- Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου όλα θα κρίνονταν οριστικά σε αυτό, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με κάποιες άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν δυο τρίποντα μειώνοντας σε 47-52 το σκορ, καθώς και περισσότερο με 49-52 στη συνέχεια (και τον Κόροιβο να έχει “κολλήσει” επιθετικά στο ίδιο διάστημα). Ο Κόροιβος έπειτα με δίποντο Λεϊμάνις πήρε “ανάσα” σε 49-54, ενώ στη συνέχεια ο Αμύντας βρίσκοντας κι άλλες “τρίποντες” λύσεις μείωσε σε απόσταση “αναπνοής” με το 55-56 στο σκορ.

Εκεί για τον Κόροιβος “μπήκε” μπροστά με επτά σερί πόντους ο Τομς Λεϊμάνις (ένα δίπ., δυο βολές κι ένα τριπ.) ανεβάζοντας σε 55-63 το σκορ! Που ήταν και το τελικό.

Αμύντας (Ζαβός): Καμπούρης 3, Τοπάλι 5 (1), Διαμαντόπουλος 13 (1/6 δ., 2/7 τρ.), Καλδής, Βαρδιάνος 8 (2/4 τρ.), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 6 (1), Μπάρμπας 3 (1), Σιούντρης, Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Κάπρης 4, Μέλιος – απών ο Γκαβανόπουλος

Κόροιβος Αμαλ. (Σαμόλης): Χείλαρης 7 (8 ριμπ.), Καπώνης 3 (1/2 τρ.), Λαμπρόπουλος 7 (1/3 τρ.), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 6 (7 ρ.), Λεϊμάνις 21 (5/8 διπ., 2/5 τρ., 10 ρ.!), Γραβάνης 5 (1), Θεοδωράκος 9 (3/8 τρ., 6 ρ.), Τσιάκος 6 (7 ρ.) - στη δωδεκάδα και οι, Κάτζος, Ρούνης, Γιαννακόπουλος

O Κόροιβος είχε συνολικά ομαδικά 13/32 δίποντα και 8/27 τρίποντα, με 13/16 βολές, και 45 ριμπ., με 13 λάθη

Ο Αμύντας είχε συνολικά ομαδικά 12/37 δίποντα και 7/23 τρίποντα, με 10/12 βολές και 30 ριμπ., με 8 λάθη

Η μάχη παραμονής στην τελική ευθεία

Αυτή τη στιγμή, ο Κόροιβος συνεχίζει να ισοβαθμεί με τον Απόλλωνα (υστερεί σε αυτή την ισοβαθμία), ενώ δυο νίκες πίσω είναι πλέον και το Μαρούσι, και το Πευκοχώρι και η Καβάλα.

Η ηλειακή ομάδα λοιπόν, θέλει ή την 11η ή στη χειρότερη τη 12η θέση για να παίξει δύο αγώνες στην έδρα της στα πλέι-άουτ (αν χρειαστεί δεύτερος αγώνας) κι έναν εκτός. Στην Α2 Εθνική Κατηγορία παραμένει η ομάδα που θα φτάσει τις 3 νίκες συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των αγώνων της κανονικής περιόδου, με τα ζευγάρια να είναι 11ος – 14ος και 12ος – 13ος

Ελπίδες θεωρητικά, έχει να προλάβει και την 10η θέση, στην οποία βρίσκεται το Ψυχικό. Για να τα καταφέρει πρέπει να κάνει ακόμα υπέρβαση! Να κάνει τουλάχιστον τις ίδιες νίκες με αυτό, μεταξύ των οποίων στο μεταξύ τους ματς εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική και με πάνω από δυο πόντους διαφορά (έχει ηττηθεί τόσους, με 64-66 στο ματς του πρώτου γύρου στην Αμαλιάδα)... Και ταυτόχρονα να αφήσει πίσω και τον Απόλλωνα.

Η 15η θέση που οδηγεί απευθείας στη Β' Εθνική, είναι ακόμα ...ανοιχτή! Η Καβάλα κάνει τις τελευταίες προσπάθειες για να στείλει μια άλλη ομάδα σε αυτή τη θέση – με την Ευρώπη υστερεί στην ισοβαθμία, έχοντας χάσει δυο φορές από την ομάδα του Πευκοχωρίου.

Το Πευκοχώρι είχε μια νίκη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια, και αυτή με τον Εθνικό (και μάλιστα πολύ δύσκολα εντός έδρας), ενώ έχει κάνει και αναγκαστική αλλαγή της έδρας, με μετακόμιση από τον Άγιο Παύλο Καλλικράτειας σε αυτόν της Θεσσαλονίκης. Πήρε πάντως “ανάσα” με το διπλό στο Μαρούσι. Αν έχανε (κι) εκεί, τότε πολύ δύσκολα θα ξέφευγε.

* * * Το συνολικό πρόγραμμα του Κοροίβου και των υπόλοιπων ομάδων μέχρι μια θέση πάνω και μια κάτω από την τωρινή ζώνη των πλέι άουτ, έως την λήξη του πρωταθλήματος είναι:

10) ΨΥΧΙΚΟ (41 βαθμοί): «έξω» με Καβάλα, «μέσα» με Κόροιβο.

11) ΑΠΟΛΛΩΝ (40 βαθμοί): «έξω» με Πευκοχώρι, «μέσα» με Χ. Τρικούπη.

12) ΚΟΡΟΙΒΟΣ (40 βαθμοί): «μέσα» με Εθνικό», «έξω» με Ψυχικό.

13) ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (38 βαθμοί): «μέσα» με Απόλλωνα, «έξω» με Καστοριά.

14) ΜΑΡΟΥΣΙ (38 βαθμοί): «έξω» με Χ. Τρικούπη, «μέσα» με Ιωνικό.

15) ΚΑΒΑΛΑ (38 βαθμοί): «μέσα» με Ψυχικό, «έξω» με Καρδίτσα.