Μπάσκετ - Κόροιβος: Πήρε την "αναμενόμενη" νίκη με Εθνικό - Η εικόνα της 14ης μέρας στην Α2 και η κρίσιμη συνέχεια

Σάβ, 01/19/2019 - 18:57

Για τη 14η αγωνιστική (προτελευταία του α' γύρου) το Σάββατο, ο ΙΕΚ Σμαρνάκη Κόροιβος Αμαλιάδας αγωνίστηκε εκτός έδρας, επί αττικού εδάφους, στο κλειστό «Π. Σαλπέας» με τον ουραγό Εθνικό Πειραιά και επικράτησε με 62-79 σκορ.

Οι γηπεδούχοι, με πολλά οικονομικά, διοικητικά και κατ' επέκταση κι αγωνιστικά προβλήματα ήδη από την αρχή της σεζόν, πριν το ματς αυτό, ευρισκόμενοι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 1-12 ρεκόρ (μοναδική νίκη εντός με την Ευρώπη Πευκοχωρίου), ήθελαν να παίξουν ένα τελευταίο “χαρτί” για νίκη που θα τους άφηνε ελάχιστες έστω ελπίδες εισόδου στα πλέι άουτ.

Ενώ ο Κόροιβος ερχόταν από πέντε σερί ήττες, και με τον βασικό σέντερ του, Γιώργο Τσιάκο εκτός δράσης μέχρι και το τέλος της περιόδου (εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του στον προηγούμενο αγώνα με τον Αμύντα), αλλά βέβαια δεν είχε το παραμικρό περιθώριο νέας ήττας (και τέτοιας…).

- Με την ηλειακή ομάδα του Κόροιβου ΙΕΚ Σμαρνάκη να έχει πλέον την ανάγκη και για μεταγραφή ψηλού, αφού πλέον μετά την απουσία Τσιάκου υπάρχει σαφές έλλειμμα κάτω από τα καλάθια. Γίνονται ήδη κάποιες επαφές μήπως βρεθεί κάποια λύση, παρότι η χρονική περίοδος είναι πολύ δύσκολη, και να μπορέσει ο όποιος νέος αθλητής να αγωνιστεί στα επόμενα παιχνίδια της Α2 Εθνικής.

- Από εδώ και πέρα, θα ακολουθήσουν δύο εντός έδρας αγώνες, πρώτα με Ψυχικό (στο φινάλε του α' γύρου) και έπειτα με Καρδίτσα (στην έναρξη του β' γύρου) και ο Κόροιβος αν κάνει το "δυο στα δυο" θα πάρει πολύ μεγάλη "ανάσα"!

- Ο Κόροιβος εμφανίστηκε από το ξεκίνημα σοβαρός και αγωνιστικός, παίρνοντας προβάδισμα με 0-8 και 1-12 στο σκορ, που στη συνέχεια έγινε και 3-17 καθώς και 9-25 κι έπειτα με 11-28 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, απέναντι στους αδύναμους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ηλειακή ομάδα συνέχισε στο ίδιο “τέμπο”, και προηγήθηκε με 11-33 κι έπειτα με 13-39 καθώς και 17-42, για να λήξει με 19-45 το πρώτο ημίχρονο (8-17 επιμέρους σκορ δεκαλέπτου).
Από κει και πέρα, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ανοιχτό με ευρύ πάντα προβάδισμα του Κοροίβου, 28-52 στο 23' και και 36-63 στη συνέχεια, για να κλείσει με 40-63 το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (21-18 το επιμέρους σκορ στο διάστημα αυτό).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 9-0, μειώνοντας το σκορ σε 49-63 (33'), με 51-65 στη συνέχεια, αλλά και με τον Κόροιβο να παραμένει σε “αφλογιστία” στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι μείωσαν και σε 54-66 στο σκορ. Κάπου εκεί ο Κόροιβος ξαναμεγάλωσε τη διαφορά, με 56-73. Και τελικό σκορ το 62-79 (22-16 επι΄μέρους δεκαλέπτου).

Εθνικός (Μανδραγός): Κωτσόπουλος 2, Περδικάρης 6, Ασημακόπουλος 6, Σκιαθίτης, Λεκάκης 2, Μίχαλος, Τζίμης 12, Μαραγκίδης Ν. 14, Κυρίτσης, Στανόγεβιτς 19 (3), Χουγκάζ 1.

Κόροιβος Αμ. (Κουταλιανός): Χείλαρης 20 (13 ρ.), Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 16 (2 τρ.), Μαραγκάκης 6, Γκιουζέλης 8 (2), Κάτζος, Ρούνης, Λεϊμάνις 11 (1/5 τρ., 3 ασ.), Γραβάνης 6, Θεοδωράκος 10 (1), (στην αποστολή κι ο Σωτ. Γιαννακόπουλος)