Μπάσκετ: Πρώτη νίκη Ολυμπιονίκη στην Α1 – Ο Πανωλενιακός το ηλειακό ντέρμπι με Α.Σ.Σ. στην Α2

Για την Α1 ΕΣΚΑΗ το απόγευμα της Δευτέρας ο Ολυμπιονίκης υποδέχτηκε τα Αραχωβίτικα στην Αρχ. Ολυμπία για την 6η αγωνιστική και έκανε ένα νέο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με την πρώτη νίκη που πήρε με 67-55 σκορ.

Τα 10λεπτα: 23-12, 40-25 (ημίχρονο), 51-44, 67-55.

Ολυμπιονίκης: Σαλάι 9, Θεοδωρόπουλος 8, Σακελλαρίου 6 (1), Γεωργακάκος 3 (1), Ζωγόπουλος 11 (2), Κόλλιας 3, Κοντάρης 7, Βασιλειάδης 19 (3), Λαμπρόπουλος 1, Ρουμελιώτης, Στούκας, Γεωργιόπουλος.

Αραχωβίτικα: Σταυρουλάκης 6, Δόνος 20 (2), Θεοδωρόπουλος 2, Κουμένος 3 (1), Σύψας 16, Τσιμπούκης 2, Στρέκλας 2, Μανιάδης 4, Κωσταρέλλος, Κοντογιάννης, Λάππας, Υφαντής.

Α2 ΕΣΚΑΗ

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Καράτουλα, διεξήχθη το ηλειακό ντέρμπι της Α2 ΕΣΚΑΗ για την 6η αγωνιστική, με τον εξαιρετικό Πανωλενιακό να φτάνει τις πέντε νίκες σε έξι αγώνες επικρατώντας του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας με 60-45 σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος από το ξεκίνημα του (στο 7' 11-11 το σκορ, και τέλος πρώτου δεκαλέπτου 15-13, και στο 15' 23-20) με σκορ ημιχρόνου 28-24.
Στο 26' το σκορ ήταν 36-31 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 44-37.
Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πολύ καλή άμυνα, αφού ήδη στο 35' προηγούνταν με 53-38, ήρθε το τελικό σκορ 60-45 υπέρ τους (16-8 το επιμέρους στο διάστημα αυτό)