Δεν τα κατάφερε τελικά 17χρονος απο την περιοχή της Γαστούνης, που φέρεται να είχε προσβληθεί απο μεταλλαγμένο στέλεχος της γρίπης και άφησε την τελευταία του πνοή την Τρίτη.
Σύμφωνα με πληροφορίες ο νεαρός νοσηλεύτηκε από την Κυριακή, στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Πύργου, όπου οδηγήθηκε από τους γονείς του, με συμπτώματα υψηλού πυρετού και αμέσως οι γιατροί που τον εξέτασαν έκριναν ότι θα πρέπει να εισαχθεί στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας.
Με βαριά κλινική εικόνα ο νεαρός διασωληνώθηκε ενώ υπεβλήθη σε σειρά εξετάσεων και επιχρίσματος, δείγματα τα οποία εστάλησαν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για να διαπιστωθεί τι ακριβώς του συμβαίνει.
Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες από την περιοχή της Γαστούνης, αναφέρουν ότι ο μαθητής Λυκείου, τις τελευταίες ημέρες παρουσίασε συμπτώματα της νέας γρίπης που εμφανίζει επιπλοκές λόγω μεταλλαγμένου στελέχους της, και η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε ξαφνικά.
Η είδηση του θανάτου του βύθισε στο πένθος την οικογένεια αλλά και τη Γαστούνη, όπου το παιδί ήταν ιδιαίτερα γνωστό και αγαπητό, καθώς επίσης η είδηση σκόρπισε θλίψη και στην Αμαλιάδα μιας και ήταν μαθητής του 1ου ΕΠΑΛ της πόλης…