Δαγκώματα από νυχτερίδα δέχτηκε 60χρονος από τον Καρδαμά το βράδυ της Παρασκευής ενώ βρισκόταν στο σπίτι του. Όλα ξεκίνησαν όταν εμφανίστηκε μια νυχτερίδα στο σπίτι του 60χρονου ο οποίος στην προσπάθειά του να την απομακρύνει από το σπίτι, την έπιασε, με συνέπεια να τον δαγκώσει τρείς φορές.
Με συγγενικά του πρόσωπα πήγε στο νοσοκομείο της Αμαλιάδας όπου και εκεί τον ενημέρωσαν για τις σοβαρές επιπτώσεις που μπορεί να είχε στην υγεία του αν η νυχτερίδα ήταν μολυσμένη. Γιατροί του νοσοκομείου αμέσως ενημέρωσαν το νοσοκομείο του Ρίου για την συγκεκριμένη περίπτωση καθώς και το ΚΕΕΛΠΝΟ.
Δόθηκαν οδηγίες στους γιατρούς ενώ από την Πάτρα μεταφέρθηκαν φάρμακα για την συγκεκριμένη περίπτωση ώστε να χορηγηθούν άμεσα στον παθόντα.
Το περιστατικό είναι το 1ο καταγεγραμμένο για φέτος στην Ελλάδα ενώ χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης καθώς μπορεί να αποβεί μοιραίο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Ευτυχώς ο 60χρονος είναι καλά στην υγεία του και έχει επιστρέψει στο σπίτι του χωρίς κάποιο πρόβλημα.