Σε σχέση με τα δημοσιεύματα για τη μελέτη σκοπιμότητας ίδρυσης δημοπρατηρίου στην Δυτική Ελλάδα, το Επιμελητήριο Ηλείας διευκρινίζει τα παρακάτω.
Μέχρι σήμερα δεν έχουμε λάβει καμία μελέτη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, ώστε να την εξετάσουμε αναλυτικά και να τοποθετηθούμε.
Αντίθετα στο Επιμελητήριο υπάρχει μελέτη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας με ημερομηνία Απριλίου 2005 που περιγράφεται ως μελέτη Σκοπιμότητας, Ίδρυσης και Λειτουργίας Πρότυπου Διαμετακομιστικού Κέντρου Αγροτικών Προϊόντων του Νομού Ηλείας, όπου προβλέπεται και η ίδρυση Δημοπρατηρίου.
Πιστεύουμε ότι η Περιφέρεια οφείλει να θέσει και αυτή την μελέτη στα όργανα και ενδεχομένως να την επικαιροποιήσει ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη άποψη για τις ανάγκες και τις προοπτικές με στόχο την αποτελεσματική προώθηση των αγροτικών προϊόντων.