Δηλώσεις των προπονητών μετά το ματς Πανηλειακός – Καλαμάτα 4-1
Σωτήρης Αντωνίου (προπονητής Πανηλειακού): “Πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη, με ένα μάλιστα ιστορικό σκορ σε αναμετρήσεις των δυο ομάδων σε επαγγελματικές κατηγορίες. Πετύχαμε τρία γκολ ενώ αγωνιζόμαστε με δέκα παίκτες, σπάσαμε το αήττητο της αντιπάλου μας, που ήταν η μόνη αήττητη και σε αυτή την κατηγορία, αλλά και στις επαγγελματικές συνολικά ως τώρα, πήραμε ταυτόχρονα και μια μεγάλη νίκη γοήτρου σε αυτό το πελοποννησιακό ντέρμπι, παραμένουμε πρώτοι, και συνεχίζουμε βλέποντας μπροστά.
Είμαι τυχερός που σαν προπονητής συνεργάζομαι με αυτούς τους παίκτες! Τους δίνω τεράστια συγχαρητήρια! Στο πρώτο ημίχρονο, δεν είμαστε τόσο καλοί ως το πρώτο γκολ, κυρίως γιατί είμαστε αγχωμένοι. Στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα.
Ευχαριστούμε τον κόσμο μας, ήταν ο δωδέκατος παίκτης μας και η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εντυπωσιακή. Εκτός από τον κόσμο, αφιερώνω τη νίκη στον αείμνηστο Πάνο Δρακόπουλο.
Ο Πανηλειακός είναι πολύ μεγάλη ομάδα για τα δεδομένα της κατηγορίας, έχει βαριά φανέλα, έχει και κόσμο, που έρχεται στο γήπεδο όλο και περισσότερος. Θέλουμε την άνοδο στη Β’ Εθνική, αυτός είναι πλέον ο στόχος μας και επίσημα, και θα βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά για να τον πετύχουμε.
Εμείς έχουμε την καλύτερη ομάδα ενώ ο Απόλλωνας έχει σαφώς μεγαλύτερη οικονομική ευχέρεια, και αυτές οι ομάδες θα συνεχίσουν να διεκδικούν την άνοδο μετά και τα αποτελέσματα αυτής της αγωνιστικής”.
Έλβιο Μάνα (προπονητής Καλαμάτας): “Είναι μια μαύρη μέρα για την Καλαμάτα. Πρέπει το συντομότερο να ξεχάσουμε το ματς αυτο, για το καλό της ομάδας. Να βάλουμε τα κεφάλια κάτω και να δούμε μπροστά. Κάναμε πολλά ατομικά λάθη, και δυο από αυτά οδήγησαν στα δυο πρώτα γκολ, ενώ ως τότε δεν αντιμετωπίζαμε προβλήματα και δεν είχαμε απειληθεί. Το ποδόσφαιρο δυστυχώς τα έχει αυτά. Συγχαρητήρια στον Πανηλειακό και του εύχομαι καλή συνέχεια”.
Άρης Λώττας (παίκτης Πανηλειακού): “Πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη, και μάλιστα σε ντέρμπι βάλαμε τρία γκολ παίζοντας με δέκα παίκτες. Κάναμε χαρούμενο τον κόσμο μας και του αφιερώνουμε τη νίκη αυτή. Πήραμε νέα δύναμη και παρά τα προβλήματα, συνεχίζουμε για να παραμείνουμε στην κορυφή”.