OΔήμος Πάτρας αποφασίζει να παρέμβει στην υπόθεση για το Αρχείο Τόφαλου το οποίο δημοπρατείται το Σάββατο. Σύμφωνα με καλά εξακριβωμένες πηγές ο Δήμος παρακολουθεί το θέμα από τα μέσα Ιουλίου. Ήταν τότε που έφθασε στον Δήμο η πληροφορία πως το αρχείο Τόφαλου είχε κλαπεί από αποθήκη του Δήμου εδώ και τρία περίπου χρόνια! Άμεσα ο Δήμαρχος Κώστας Πελετίδης έδωσε εντολή να διερευνήσουν το θέμα και μάλιστα να γίνει καταγραφή στην συγκεκριμένη αποθήκη! Και φυσικά άπαντες έπεσαν από τα σύννεφα όταν διαπίστωσαν πως στην αποθήκη… δεν υπήρχε τίποτα!
Μετά από πολυήμερη έρευνα ο Δήμαρχος κατάφερε και επικοινώνησε με την θετή κόρη του Δημήτρη Τόφαλου, ηλικίας σήμερα 80 ετών, την Αγγελική Παπαλέξη του Δημητρίου Τόφαλου, όπως αναφέρουν τα πλήρη στοιχεία της. Ο Δήμαρχος την ρώτησε για το Αρχείο, πληροφορήθηκε πως τα είχε δωρίσει στο «Τοφάλειο», του έδωσε έγγραφο παράδοσης με σκοπό όλο το Αρχείο να μείνει στην Πάτρα και δήλωσε άγνοια για το πώς βρέθηκαν στην Αθήνα για εκποίηση!
Η θετή κόρη του αείμνηστου Τόφαλου έχει ήδη υπογράψει κείμενο πως είναι η ίδια η μόνιμη κληρονόμος και πως ζητά το Αρχείο να μην εκποιηθεί ώστε να παραμείνει στην πόλη που γέννησε τον μεγάλο αυτόν άνδρα!
Μάλιστα την Τετάρτη ο Δήμρχος Πατρέων Κώστας Πελετίδης έστειλε επιστολή στον υφυπουργό Αθλητισμού ζητώντας την ματαίωση της δημοπράτησης. Το θέμα έφθασε μέχρι και την Αστυνομία! Στέλεχος της δημοτικής Αρχής επισκέφθηκε τον Γενικό Αστυνομικό Διευθυντή Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας ΑρηΑνδρικόπουλο και τον ενημέρωσε για όλες τις τελευταίες εξελίξεις ώστε να βρεθούν οι κλέφτες του Αρχείου.
Τι περιλαμβάνει το αρχείο
Τι περιλαμβάνει το αρχείο
Την πρωτοεμφανιζόμενη αυτή συλλογή δημοπρατεί ο οίκος A. Karamitsos στις 12 Σεπτεμβρίου (4 μ.μ.) στο ξενοδοχείο Hilton, με τιμή εκκίνησης 55.000 ευρώ. Η συλλογή έχει εντυπωσιακό βάθος και ποικιλία.
– 232 προσωπικές φωτογραφίες (1906-1966) με ιδιόχειρες περιγραφές στην οπίσθια όψη και περίπου
– 1.000 προσωπικά έγγραφα, (χειρόγραφα, αποκόμματα εφημερίδων, επιστολές, επιταγές κ.ά.)
Φωτογραφίες, έγγραφα, ημερολόγια και αρχειακό υλικό αναδεικνύουν την ξεχωριστή προσωπικότητα του ελληνικού αθλητισμού και της ομογένειας. Έναν Πατρινό που γεννήθηκε το 1884 και έγινε Ολυμπιονίκης, με την επιτυχία του στην άρση βαρών στη Μεσολυμπιάδα του 1906.
Ξεχωρίζουν δύο ιδιόχειρα ημερολόγια με πάνω από 350 σελίδες ημερήσιες σημειώσεις (1952, 1955). Σε αυτά τα ημερολόγια αποτυπώνεται η ζωή του αλλά και η σύνθετη προσωπικότητά του.
Το διάστημα πριν από το 1906 αποτυπώνεται σε μία σχολική φωτογραφία και σε τρία πορτρέτα από τους Α. Ατζαρίτη (Πάτρα), Boehringer (Αθήνα) και Δ. Β. Λεμπεσόπουλο (Καλαμάτα).
Στο υλικό περιλαμβάνεται επίσης σειρά ολόκληρων εφημερίδων της ελληνικής ομογένειας της Αμερικής, της περιόδου 1939-50, όπως και αποκόμματα με αναφορά σε αγώνες πάλης ή διαφημίσεις προϊόντων AchaiaClauss, Βότρυς και Δελφοί.
Dete.gr