- Μπαίνουμε σε νέα εποχή για τους υδρογονάνθρακες
- Δεν πρέπει να ανακοπεί η προοπτική της κρουαζιέρας στο Κατάκολο
- Κατά προτεραιότητα στους ΓΟΕΒ οι άδειες Α.Π.Ε.
Μπαίνουμε σε μία νέα εποχή που βάζει τέλος στην περίοδο των μύθων και των συνωμοσιών γύρω από τα κοιτάσματα υδρογονανθράκων στην Ελλάδα, μετά από τις έρευνες που πραγματοποίησε και τις τρεις συμβάσεις μίσθωσης των οικοπέδων που φέρνει σήμερα για κύρωση στη Βουλή το ΥΠΕΚΑ, σημείωσε κατά την ομιλία του στη Βουλή ως Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ ο κ. Γιάννης Κουτσούκος, τόνισε μάλιστα, ότι στην εκλογική του περιφέρεια από το 1952 που πραγματοποιήθηκε έρευνα στο Κατάκολο από γνωστό Ελληνοαμερικάνο επιχειρηματία, τώρα πια έχουμε συγκεκριμένα δεδομένα και ορατή πλέον την προοπτική και το σχέδιο εξόρυξης.
Αναφέρθηκε ιδιαίτερα, στα οφέλη των τοπικών κοινωνιών με το προβλεπόμενο ποσοστό ανταπόδοσης, καθώς επίσης και στο ότι το ΠΑΣΟΚ με πρόταση Νόμου που εισηγήθηκε ο ίδιος, πρότεινε και έγινε αποδεκτό από την Κυβέρνηση, να εκχωρηθούν τα έσοδα από την εξόρυξη των υδρογονανθράκων στο Ταμείο Αλληλεγγύης Γενεών με στόχο να στηριχθούν τα Ασφαλιστικά Ταμεία.
Σχετικά με τις ανησυχίες των τοπικών κοινωνιών, σε ό,τι αφορά τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις, αναφέρθηκε στις προβλέψεις των συμβάσεων για τις προβλεπόμενες μελέτες και τον ιδιαίτερο ρόλο των θεσμικών οργάνων της Τ.Α., πράγμα που αποκτά ιδιαίτερη αξία για το Κατάκολο που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διαταραχθεί η προοπτική και η αναπτυσσόμενη δυναμική της κρουαζιέρας.
Τέλος, ο κ. Κουτσούκος έκρινε ιδιαίτερα σημαντική και αποτέλεσμα συντονισμένων πρωτοβουλιών τη Τροπολογία του ΥΠΕΚΑ για την κατά προτεραιότητα χορήγηση αδειών Α.Π.Ε. στους ΓΟΕΒ, ώστε να μειώσουν το κόστος ενέργειας και να ελαφρύνουν έτσι τους αγρότες από τις υφιστάμενες επιβαρύνσεις για άρδευση.