Η τρίτη και πιο κρίσιμη αναμέτρηση ανάμεσα στη Δόξα και τον ΠΑΟ Βάρδας διεξάγεται την Κυριακή το απόγευμα (17:00) στη Ν. Μανολάδα και θα καθορίσει τον φετινό πρωταθλητή της Α1 Κατηγορίας Ηλείας, ανάμεσα στις δυο γειτονικές ομάδες της Βουπρασίας.
Το πρώτο παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου στο ίδιο γήπεδο θυμίζουμε ότι έληξε 0-0, ενώ την Τετάρτη στο δεύτερο ματς της σειράς, στη Βάρδα, ο ΠΑΟΒ επικράτησε με 1-0, και αυτά τα δυο αποτελέσματα ως τώρα, έχουν διαμορφώσει την εξής κατάσταση ενόψει της αυριανής, τρίτης και τελικής αναμέτρησης που συναρπάζει:
Οι γηπεδούχοι της Δόξας, με νίκη κατακτούν το πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι του ΠΑΟΒ έχουν και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας που δίνει σε αυτούς το πρωτάθλημα, όπως επίσης τους το δίνει και ενδεχόμενη δική τους νίκη.
Για ένα και μόνο αποτέλεσμα λοιπόν η Δόξα, για δυο ο ΠΑΟΒ, και γενικότερα οι δύο αυτές ομάδες αναμετρώνται, με στόχο να κατακτήσουν το πρωτάθλημα, ώστε στη συνέχεια να διεκδικήσουν μέσα από έξι αγώνες μπαράζ (αρχίζουν στις 20 Μαίου, με αντιπάλους τους πρωταθλητές Αχαίας, Ζακύνθου, Κεφαλονιάς, σε διπλούς αγώνες) την άνοδο στη Δ’ Εθνική κατηγορία.
Και για τους δυο, εκτός από την αγωνιστική κατάσταση, ρόλο θα παίξει και ο ψυχολογικός τομέας. Ενώ η μεν Δόξα χρειάζεται καλύτερες εμφανίσεις αλλά και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα σε σχέση με τα δυο ως τώρα ματς, ο δε ΠΑΟΒ καλείται να δείξει το ίδιο ψυχωμένο και ουσιαστικό παιχνίδι, που τον οδήγησε να κερδίσει τις εντυπώσεις και το πλεονέκτημα των δυο αποτελεσμάτων
Η Δόξα θα στερηθεί των υπηρεσιών του τιμωρημένου Λαγού και του τραυματία Γεωργιόπουλου. Ενώ ο ΠΑΟΒ δεν θα έχει τον τιμωρημένο Διαμαντόπουλο.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Μάριος Λαμπρόπουλος (είχε διευθύνει και το πρώτο ματς) με βοηθούς τους Σταθόπουλο και Παυλόπουλο.