Τραγική κατάληξη είχε το περιστατικό της Δευτέρας στη Γαστούνη όπου 39χρονος ΡΟΜΑ μαχαίρωσε τον 28χρονο ξάδελφό του στην Γαστούνη Ηλείας.
Ο 39χρονος ήλθε στα χέρια με τον πατέρα του γιά προσωπικές διαφορές.
Ο 28χρονος που ήταν ανηψιός του ενός και ξάδελφος του άλλου, προσπάθησε να τους χωρίσει.
Πάνω στην συμπλοκή των τριών ανδρών ο 39χρονος μαχαίρωσε θανατηφόρα τον 28χρονο.
Μετεφέρθη στο Κ.Υ Γαστούνης όπου διεπιστώθη ο θάνατός του.
Ο δράστης τράπηκε σε φυγή.
Έξω από το Κ.Υ Γαστούνης υπήρξε ένταση και μικροσυμπλοκές οικογενειών ΡΟΜΑ και τα χειρότερα αποσοβήθηκαν με την επέμβαση της Αστυνομίας.
* Συνελήφθητο μεσημέρι της Τρίτης, σε καταυλισμό ρομά στην Ανδραβίδα, ο 39χρονος δράστης της δολοφονίας. Εντοπίστηκε στον καταυλισμό, όπου μένει η αδερφή του, στις παρυφές της Ανδραβίδας.
Συνελήφθη και οδηγήθηκε στο Τμήμα Ααφαλείας Αμαλιάδας.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της Αστυνομίας
Ο δράστης στη Γαστούνη, έπληξε δύο φορές με μαχαίρι έναν 28χρονο ημεδαπό Ρομά ,τον οποίο τραυμάτισε θανάσιμα
Συνελήφθη, έπειτα από μεθοδική και εμπεριστατωμένη έρευνα των αστυνομικών του Τμήματος Ασφαλείας Αμαλιάδας, σήμερα (3-3-2015) το απόγευμα, στην Ανδραβίδα, , ένας 39χρονος ημεδαπός Ρομά, σε βάρος του οποίου σχηματίστηκε – κακουργηματικού χαρακτήρα – δικογραφία για ανθρωποκτονία από πρόθεση, παράνομη οπλοχρησία και κλοπή.
Ειδικότερα, οι αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας Αμαλιάδας, αξιοποιώντας στοιχεία και πληροφορίες που συνέλεξαν κατά την προανάκριση, πραγματοποίησαν σήμερα το απόγευμα αστυνομική επιχείρηση στην οποία συμμετείχαν αστυνομικοί της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας Ηλείας και του Αστυνομικού Τμήματος Γαστούνης, σε καταυλισμό Ρομά στην Ανδραβίδα, όπου εντόπισαν και συνέλαβαν τον 39χρονο.
Ως προς το χρονικό της υπόθεσης, χθες (2-3-2015) το βράδυ στη Γαστούνη, ο 39χρονος έπληξε δύο φορές με μαχαίρι τον 28χρονο , στην κοιλιακή και στη θωρακική χώρα, με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει θανάσιμα και στη συνέχεια τράπηκε σε φυγή.
Από την προανάκριση που ενήργησαν οι αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας Αμαλιάδας προέκυψε ότι είχε προηγηθεί φραστικό επεισόδιο μεταξύ του 39χρονου και του βιολογικού του πατέρα και είχε επέμβει ο 28χρονος προκειμένου να τους κατευνάσει.
Από τις έρευνες προέκυψε ότι ο 39χρονος είχε μεταβεί στην Ανδραβίδα, με μοτοποδήλατο που είχε αφαιρέσει νωρίς σήμερα το πρωί, από ημεδαπό, στο Τραγανό Ηλείας, το οποίο βρέθηκε στο σημείο της σύλληψης του και αποδόθηκε στον ιδιοκτήτη του.
Από τις έρευνες στον τόπο του εγκλήματος οι αστυνομικοί βρήκαν και κατέσχεσαν τη λάμα του μαχαιριού που χρησιμοποίησε ο δράστης.
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αμαλιάδας.
Την προανάκριση και τις έρευνες ενήργησε το Τμήμα Ασφαλείας Αμαλιάδας.