Με την 10η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας που συμμετέχουν και οι τρεις ηλειακές ομάδες. Ο σημερινός απολογισμός τους ήταν μια νέα σημαντική νίκη για τη Δόξα Ν. Μ. καθώς, και πολύτιμη εκτός έδρας ισοπαλία του ΠΑΟ Βάρδας και ήττα στην Άρτα του Αστέρα.
Γ’ Εθνική – 4ος όμιλος – Τα ματς της 10ης αγωνιστικής
Δόξα Ν. Μανωλάδας – Εθνικός Σαγέικων 3-1
ΑΕ Καραϊσκάκης – Αστέρας/ΠΦΟ 3-1
Αχαϊκή – ΠΑΟ Βάρδας 0-0
Παναρκαδικός – Κόρινθος 1-1
ΑΕ Μεσολογγίου – Πανναυπλιακός 1-2
Μεσσηνιακός – Ατρόμητος Λάππα 3-2
Παναργειακός – Καλαμάτα 1-4
ΑΕ Ερμιονίδας – Αρης Αιτωλικού (Θα γίνει την προσεχή Κυριακή 15/12 – Οι γηπεδούχοι ζήτησαν και πήραν την αναβολή από την Επιτροπή Γ’Εθνικής της ΕΠΟ, καθώς το γήπεδό τους έχει υποστεί ζημιές από την πρόσφατη μεγάλη νεροποντή στην Αργολίδα)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 10 αγώνες)
Καραϊσκάκης 25
Αχαϊκή 23
Παναργειακός 22
Καλαμάτα 19
Μεσσηνιακός 17
Ερμιονίδα 16
Κόρινθος 16
ΠΑΟ Βάρδας 14
——————————
Δόξα Ν. Μαν. 14
Ατρόμητος Αχ. 12
Παναρκαδικός 12
Πανναυπλιακός 10
Μεσολόγγι 9
Αρης Αιτ. 5
Εθνικός Σαγ. 5
Αστέρας Αμ. 4
* ΑΕ Ερμιονίδας – Αρης Αιτωλικού έχουν ένα αγώνα λιγότερο
* Υποβιβάζονται 8 ομάδες και ο πρώτος ανεβαίνει στη Β΄Εθνική.
Η συνέχεια
Το πρωτάθλημα διακόπτεται την προσεχή Κυριακή 15 του μήνα, και θα γίνει μόνο το εξ αναβολής ματς ΑΕ Ερμιονίδας – Αρης Αιτωλικού, αφού τη μέρα αυτή θα γίνουν αγώνες Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.
Σε ότι αφορά τον 4ο όμιλο, θα γίνει ο εσωτερικός τελικός του ομίλου, Ατρόμητος Αχαίας – Καλαμάτα (στην έδρα του πρώτου που χρησιμοποιεί φέτος, στην Πάτρα, το γήπεδο Παναχαϊκής).
Ο νικητής θα περάσει στην επόμενη φάση, όπου πλέον εμπλέκονται και ομάδες από τους άλλους ομίλους. Και συγκεκριμένα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ηττημένο του αγώνα από τον 10 όμιλο, Διγενής Λακκώματος Χαλκιδικής – Αγροτικός Αστέρας. Σε ματς, που όπως και τα υπόλοιπα της Β’ φάσης, θα γίνει στις 29 Δεκεμβρίου.
* Το πρωτάθλημα συνεχίζεται την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου με την 11η αγωνιστική:
Κόρινθος – Πανναυπλιακός
Ατρόμητος Λάππα – Παναρκαδικός
Εθνικός Σαγέικων – ΑΕ Μεσολογγίου
Αστέρας Αμαλιάδας/ΠΦΟ – Μεσσηνιακός
ΠΑΟ Βάρδας – Δόξα Νέας Μανωλάδας
Αρης Αιτωλικού – ΑΕ Καραϊσκάκης
Καλαμάτα – Αχαϊκή
Παναργειακός – ΑΕ Ερμιονίδας
* Αυτή είναι ταυτόχρονα η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για το 2013 αφού στη συνέχεια το πρωτάθλημα διακόπτεται για την εορταστική περίοδο.
Και επαναρχίζει την Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014 με τη 12η αγωνιστική.