Tον Δεκέμβριο ξεκινούν τα προγράμματα γενικής εκπαίδευσης ενηλίκων εντελώς δωρεάν από τον Δήμο Ήλιδας και το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων καθώς θέτουν σε λειτουργία το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης.
Το εν λόγω έργο εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού με τίτλο Πράξεων «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης Προγράμματα Τοπικής Εμβέλειας» ΑΠ7 και «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης ? Προγράμματα Τοπικής Εμβέλειας» ΑΠ8 και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και το Ελληνικό Δημόσιο.
Τα Κέντρα, ως μονάδες εκπαίδευσης ενηλίκων και υποσύστημα της δια βίου μάθησης, στοχεύουν στα εξής:
Δημιουργία θετικής στάσης ως προς τη μάθηση και ενίσχυση των ίσων ευκαιριών πρόσβασης στην εκπαίδευση.Ενίσχυση της ικανότητας προσαρμογής στις γνωστικές απαιτήσεις ενός συνεχώς εξελισσόμενου κοινωνικο-οικονομικού χώρου δράσης των ενηλίκων πολιτών.Ενίσχυση των δυνατοτήτων πρόσβασης στην αγορά εργασίας, καθώς και της διατήρησης της θέσης εργασίας ή της επαγγελματικής εξέλιξης.Συμμετοχή στην «κοινωνία της γνώσης και της πληροφορίας» και πρόσβαση στις νέες εργασιακές, οικονομικές, κοινωνικές και πολιτιστικές ευκαιρίες.Αναβάθμιση των συνθηκών εκπαίδευσης, εργασίας και κοινωνικής κατάστασης ευάλωτων κοινωνικά ομάδων του πληθυσμού.Ανάπτυξη της ενεργού ιδιότητας του πολίτη.Δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου στο πεδίο του πολιτισμού.Μείωση του «ψηφιακού χάσματος».Δυνατότητα εκπαίδευσης/επιμόρφωσης με ευελιξία ως προς τον χώρο και τον χρόνο.Ενσωμάτωση των ΤΠΕ στην εκπαίδευση ενηλίκων.Για το Δεκέμβριο αναμένεται να δημιουργηθούν τμήματα για τα ακόλουθα προγράμματα:
ΟΙΚΟΝΟΜΙA ? EΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Υπολογίζοντας τις δαπάνες του νοικοκυριού
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ? ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Προστασία και Δικαιώματα Καταναλωτή
ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά
ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ
Διαχείριση εργασιακού άγχους/Εναρμόνιση επαγγελματικής και προσωπικής ζωής,
Διαχείριση διαπροσωπικών σχέσεων,
Αντιμετώπιση της κοινωνικής κρίσης στην καθημερινή ζωή.
Τα προσφερόμενα προγράμματα μπορούν να παρακολουθήσουν ενήλικες κάθε εθνικής προέλευσης, ηλικίας και μόρφωσης. Για την ένταξη των ενδιαφερομένων στα τμήματα απαιτείται η συμπλήρωση σχετικής αίτησης.
Για πληροφορίες και εγγραφές απευθυνθείτε στο ΚΔΒΜ Δ. Ήλιδας (Πύρρωνος 9, Αμαλιάδα) και στο ΚΕΠ Δ. Ηλίας.
Επικοινωνία: Υπεύθυνη Εκπαίδευσης (Βασιλική Γιαννακοπούλου) 6978869289
email: kdvm.hlidas@gmail.com
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.