H Ανθρώπινη Αλληλεγγύη μετά από προσπάθειες, μπόρεσε να εξασφαλίσει τρόφιμα για τις οικογένειες που μέχρι τώρα βοηθάει. Η επιβίωση σε αυτούς τους ανθρώπους είναι πολύ δύσκολη, για το λόγο αυτό, εφ όσον μπορούμε να βοηθάμε την Ανθρώπινη Αλληλεγγύη να στηρίζει αυτούς τους ανθρώπους, τις οικογένειες που αδυνατούν να επιβιώσουν ? είναι ανθρώπινη υποχρέωση όλων μας, Βοηθάμε ευπαθείς ομάδες σε όλο το Νομό.
Ο τρόπος διανομής τροφίμων έχει αλλάξει . Θα αρχίσουμε την διανομή από την Πέμπτη 24-10-2013 ώρα 10η πρωινή από τα κεντρικά μας γραφεία, θα συνεχιστεί την Παρασκευή 25-10-2013 . Θα καλούνται τηλεφωνικά και κατά Δήμους, όχι όλοι μαζί όπως γινόταν. Εάν δεν έχουν ειδοποιηθεί, να μην έρχονται για τρόφιμα Τα τρόφιμα θα δίνονται 10-14 κάθε πρωί. Στη συνέχεια κλιμάκια της Ανθρώπινης Αλληλεγγύης θα μοιράζουν τρόφιμα σε αρρώστους και οικογένειες που αδυνατούν για σοβαρούς λόγους να έλθουν, σε όλο το Νομό. Ότι τρόφιμα μείνουν θα ειδοποιούνται να δίνονται σε αυτούς που δεν είναι στο προγραμματισμό της Ανθρώπινης Αλληλεγγύης και εφ?όσον έχουν δώσει τα στοιχεία τους με εκκαθαριστικό εφορίας, Ε 9, οικογενειακή κατάσταση, αστυνομική ταυτότητα, τηλέφωνο, όπου θα διαπιστώνεται ότι ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες .
ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ