Και σήμερα παρέμεινε για λίγη ώρα κλειστή η Εθνική οδός Πατρών-Πύργου στο ύψος της Μαραθιάς απο πολυάριθμους αγρότες του νομού Ηλείας.
Στο σημείο βρέθηκαν και σήμερα Τετάρτη αρκετές αστυνομικές δυνάμεις. Οι αγρότες έπειτα απο τα επεισόδια που πραγματοποιήθηκαν την Δευτέρα ενώθηκαν και συμμετείχαν πιο μαζικά. Έπειτα απο συννενόηση με την αστυνομία δεν υπήρξε κάποια συμπλοκή και όλα κύλησαν ήρεμα.
Περίπου στις 12:00 αγρότες απο τις γύρω περιοχές του Πύργου συγκεντρώθηκαν αρχικά στον κόσμο της Αγ. Γεωργίου στον Πύργο και πραγματοποίησαν με τα αυτοκίνητά τους διαμαρτυρία σε κεντρικούς δρόμους κορνάροντας και έχοντας μαύρες σημαίες. Έπειτα κινήθηκαν προς το μπλόκο της Μαραθιάς όπου μαζί με τους υπόλοιπους αγρότες του νομού έκλεισαν για λίγη ώρα τον δρόμο.