Έντονη ανησυχία υπάρχει στην Ηλεία και γενικότερα στην Πελοπόννησο, για την πιθανή ύπαρξη κρουσμάτων λύσσας κυρίως σε κυνηγόσκυλα, τα οποία με την έναρξη της νέας κυνηγετικής περιόδου θα μεταβούν με τους κατόχους τους για κυνήγι σε περιοχές της Βορείου Ελλάδος.
Ήδη στην παραπάνω περιοχή τα τελευταία χρόνια καταγράφονται δεκάδες κρούσματα της θανατηφόρου νόσου σε ζώα (κυρίως αλεπούδες) , που στις περισσότερες περιπτώσεις έχει προέλευση στη χώρα μας από γειτονικούς νομούς , όπου το πρόβλημα της λύσσας έχει καταστεί ανεξέλεγκτο?
Η Κυνηγετική Ομοσπονδία Πελοποννήσου δια του προέδρου της κ. Κώστα Μαρκόπουλου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για την εμφάνιση λύσσας και στην ευρύτερη περιοχή, από σκυλιά που είναι πολύ πιθανό να μολυνθούν κατά τη διάρκεια εξόρμησης στις περιοχές της Βορείου Ελλάδος.
«Πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το οποίο δεν είναι πολύ μακριά από την Πελοπόννησο και εφόσον άμεσα δε ληφθούν μέτρα , δεν αποκλείεται η φοβερή αυτή νόσος να μεταδοθεί σε ζώα και ανθρώπους της περιοχής μας» είπε χαρακτηριστικά στην ο πρόεδρος της Γ? ΚΟΠ.
Αναγκαίοι οι εμβολιασμοί
Στο πλαίσιο των μέτρων για την καταπολέμηση της λύσσας, καλούνται οι ιδιοκτήτες των δεσποζόμενων ζώων να εμβολιάσουν σκύλους και γάτες κατά της λύσσας, οι κυνηγοί να εμβολιάσουν τα κυνηγόσκυλά τους και οι κτηνοτρόφοι να εμβολιάσουν τα σκυλιά τους και τις γάτες, αν υπάρχουν στα ποιμνιοστάσιά τους. Εξάλλου, βάσει της νομοθεσίας, οι δήμαρχοι είναι υπεύθυνοι για τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων.
Στους πολίτες συνιστάται να αποφεύγουν την επαφή με άγρια ζώα ή ζώα που δεν γνωρίζουν και να ειδοποιούν την οικεία διεύθυνση κτηνιατρικής σε περίπτωση εντοπισμού νεκρών ζώων ή ζώων που δείχνουν άρρωστα ή συμπεριφέρονται περίεργα.
Επιπλέον προτείνεται σε περίπτωση δαγκώματος από άγριο ή οικόσιτο ζώο να γίνεται άμεσα καλό πλύσιμο όλων των πληγών με άφθονο νερό και σαπούνι, κατόπιν να εφαρμόζεται αλκοολούχο ή ιωδιούχο αντισηπτικό και να αναζητείται, το συντομότερο δυνατόν, ιατρική βοήθεια. Για το συμβάν θα πρέπει να ενημερώνεται η οικεία διεύθυνση Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας.Ο ιός της λύσσας μεταδίδεται στον άνθρωπο και στα άλλα ζώα από δάγκωμα κι από το σάλιο ζώων που πάσχουν από λύσσα ή και με την επαφή με κάποιο σημείο του δέρματος που έχει κάποια πληγή.
Ο ιός μεταναστεύει από την πύλη εισόδου του στον εγκέφαλο του θύματος. Κατά τη διάρκεια της περιόδου επώασης, η οποία στον άνθρωπο διαρκεί 20-40 ημέρες ενώ στα άλλα ζώα 15-30 ημέρες, δεν εκδηλώνονται συνήθως κλινικά συμπτώματα. Από τη στιγμή που ο ασθενής, ο οποίος έχει προσβληθεί από τον ιό της λύσσας, παρουσιάσει κλινικά συμπτώματα δεν υπάρχει περίπτωση σωτηρίας και ο θάνατος θα επέλθει μετά από λίγες ημέρες.