Η πολιτική της λεηλασίας και της καταστροφής κάθε δικαιώματος, κάθε κατάκτησης ενός και πλέον αιώνα, δεν έχει τέλος. Η ίδια αντικοινωνική, αδιέξοδη και αναποτελεσματική πολιτική που εδώ και τρία χρόνια αναπαράγεται με σκληρότητα και εμμονή, τώρα επιβάλλεται και με τον απόλυτο κυνισμό! Το ΔΝΤ και η Ευρωπαϊκή Ένωση, με περίσσιο θράσος, παραδέχονται τώρα ότι “το πρόγραμμα ήταν λάθος”! Κι όμως η συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ συνεχίζει το καταστροφικό της έργο και μάλιστα με όλο και μεγαλύτερη επιμονή, όλο και μεγαλύτερη, λυσσαλέα ένταση.
Απολύσεις σε καθημερινή βάση, η πραγματική ανεργία ξεπερνά το 30% (και μεγαλύτερη από 65% στους νέους), διαθεσιμότητες και βίαιη συρρίκνωση του ανθρώπινου δυναμικού του Δημοσίου και του Ευρύτερου Δημοσίου Τομέα, νέες μειώσεις μισθών προ των πυλών, δραματική μείωση κύριων και επικουρικών συντάξεων, εφάπαξ βοηθημάτων, αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, κατάργηση Εθνικής Συλλογικής Σύμβασης και κλαδικών συμβάσεων, ανατροπή εργασιακών σχέσεων σε βάρος των εργαζόμενων, ξεπούλημα των ΔΕΚΟ και της δημόσιας περιουσίας, μειώσεις προνοιακών επιδομάτων, φορολεηλασία των εισοδημάτων και των περιουσιακών στοιχείων των απλών πολιτών, όλα αυτά συνθέτουν την πολιτική που επέλεξε η συγκυβέρνηση να εφαρμόσει και εμμένει σ? αυτήν.
Η κυβέρνηση απαντά με καταστολή και συλλήψεις στον αγώνα των αγροτών που διεκδικούν το δικαίωμα στην επιβίωση αφού η υπερδιόγκωση του κόστους παραγωγής, το πανάκριβο πετρέλαιο, οι μεγάλες αυξήσεις στο ηλεκτρικό ρεύμα και σε όλα τα καλλιεργητικά μέσα βάζουν θηλιά στο λαιμό για κάθε αγροτική οικογένεια σε συνδυασμό με τις χαμηλές τιμές πώλησης των προϊόντων τους. Την ίδια ώρα οι εργαζόμενοι αγοράζουν πανάκριβα τα αγροτικά προϊόντα λόγω της ληστείας χονδρεμπόρων ? μεσαζόντων. Και μαζί με όλα αυτά η Κοινή Αγροτική Πολιτική (ΚΑΠ) οδηγεί με ταχύτατους ρυθμούς στο ξεκλήρισμα της αγροτιάς και τη συγκέντρωση της γης και της παραγωγής στο αγροτοβιομηχανικό κεφάλαιο και τους μεγαλοαγρότες.
Σε μια προσπάθεια να ανακόψει την προσπάθεια μαζικών και αποφασιστικών κλαδικών κινητοποιήσεων που αποκτούν ευρύτερη υποστήριξη, όπως αποδείχθηκε από τους αγώνες των εργαζομένων στο μετρό και στους ναυτεργάτες χρησιμοποιεί νέες μεθόδους εκφοβισμού των εργαζόμενων, με επιστρατεύσεις απεργών, συλλήψεις αγωνιστών, διασυνδέσεις του κράτους με τη Χρυσή Αυγή, κακοποίηση συλληφθέντων, ενώ ετοιμάζεται να περιορίσει και υπονομεύσει και ουσιαστικά να καταργήσει το δικαίωμα της απεργίας και της διαμαρτυρίας.
Οι εργαζόμενοι στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα μαζί με τους αγρότες, τους μικρομεσαίους επαγγελματίες, τους ανέργους, τους συνταξιούχους, τους νέους και τις νέες, τις πιο ευπαθείς ομάδες του ελληνικού πληθυσμού, θύματα της ίδια πολιτικής είναι και πάλι στο στόχαστρο των κυβερνητικών επιθέσεων και δέχονται απροκάλυπτα και προκλητικά ακόμα πιο σκληρή επίθεση.
- Συρρικνώνουν βίαια το Δημόσιο και απολύουν χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους. Με όχημα τη διαδικασία αξιολόγησης Υπηρεσιών και Δομών του Κράτους, προχωρούν σε καταργήσεις και συγχωνεύσεις (σχολεία, ΤΕΙ-ΑΕΙ, Νοσοκομεία,?) και σε απολύσεις εργαζομένων. Ήδη στο στόχαστρο των καταργήσεων και συγχωνεύσεων έχουν τεθεί από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης επτακόσιοι Οργανισμοί, με 13.000 εργαζόμενους. Το ίδιο θα κάνουν και με την περιβόητη “αξιολόγηση” του προσωπικού. Θα την χρησιμοποιήσουν προκειμένου να ολοκληρώσουν τη δέσμευσή τους στους δανειστές της χώρας. Θα την χρησιμοποιήσουν για να θυσιάσουν ως άλλη Ιφιγένεια, 25.000 εργαζόμενους -25.000 οικογένειες- μέσα στο 2013. Κατ? εντολή της Τρόικας, μάλιστα, η διαδικασία επισπεύδεται προκειμένου να απολυθούν 6.000 εργαζόμενοι έως το Μάρτιο και 12.500 έως τον Ιούνιο του 2013.
- Λεηλατούν τα εισοδήματά, καρατομούν τα ασφαλιστικά δικαιώματα. Με τον κατώτατο μισθό στα 586 ευρώ (μικτά) – 511 ευρώ για τους νέους και με επίδομα ανεργίας στα 359 ευρώ, να τείνουν σε νέες μειώσεις οδηγούν την εργατική τάξη στην ανέχεια και στα αρπαχτικά του ντόπιου και ξένου κεφαλαίου.
- Υποβαθμίζουν ανεπίτρεπτα την υγειονομική περίθαλψη, με νοσοκομεία φαντάσματα, χωρίς γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό, με τον ΕΟΠΥΥ σε πλήρη κατάρρευση και με όλο και μεγαλύτερη συμμετοχή στα φάρμακα και τις εξετάσεις.
- Επιχειρούν να μας φιμώσουν, να μας καθυποτάξουν και να μας κρατήσουν κάτω από τον αυστηρό και απόλυτο έλεγχό τους, μέσα από τις νέες δρακόντειες πειθαρχικές διατάξεις. Δεν θεωρείται πλέον απαραίτητη η απόδειξη της ενοχής! Αρκεί μόνο η παραπομπή στο ακροατήριο μετά την όποια καταγγελία για να τεθεί ο οποιοσδήποτε από εμάς σε αυτοδίκαιη αργία!
Μπορούμε να ανατρέψουμε τη βάρβαρη αντιλαϊκή πολιτική κυβέρνησης-ΕΕ-ΔΝΤ-κεφαλαίου. Προϋπόθεση όμως είναι οι εργαζόμενοι να σηκώσουν κεφάλι, να πάρουν την υπόθεση στα χέρια τους και να συσπειρωθούν ταξικά στα συνδικάτα. Το συνδικαλιστικό κίνημα, τα συνδικάτα μπορούν και πρέπει να αποτελέσουν όπλο στα χέρια των εργαζομένων με την ενεργή συμμετοχή των εργαζομένων και την απομόνωση της γραμμής του κυβερνητικού συνδικαλισμού, της συναίνεσης και του συμβιβασμού, που ακολουθούν οι πλειοψηφίες των κορυφαίων συνδικαλιστικών οργανώσεων. Αυτό σημαίνει να συμβάλλουμε στη δημιουργία ενός μεγάλου, μαχητικού, ενωτικού κινήματος των εργαζομένων, που θα παλεύει για την απόκρουση των μέτρων στον κάθε χώρο, αλλά και θα αποκαλύπτει τις γενεσιουργές αιτίες των προβλημάτων, τις αιτίες της καπιταλιστικής κρίσης, θα έρχεται σε σύγκρουση με τον πυρήνα των πολιτικών της άρχουσας τάξης, με τις δεσμεύσεις που μας επιβάλλει η ένταξη της χώρας στους ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς και τους ίδιους τους οργανισμούς της ευρωζώνης, της ΕΕ, της ΟΝΕ και του ευρώ και θα επιδιώκει να πάρουν οι εργαζόμενοι τις τύχες τους και τις ζωές τους στα χέρια τους.
- Όχι άλλη αναμονή! Καμία ανάθεση! Όλοι σε θέση μάχης!
- Να αναμετρηθούμε και να τους ανατρέψουμε!
- Να καταργήσουμε τα μνημόνια, τους αντεργατικούς νόμους, το μεσοπρόθεσμο, τη δανειακή σύμβαση.
- Να ανατρέψουμε την πολιτική Κυβέρνησης – ΕΕ – ΔΝΤ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ