Ξεκίνησαν οι κινητοποιήσεις των αγροτών της Ηλείας για τα νέα φορολογικά μέτρα το οποία προωθεί η Κυβέρνηση για τους αγρότες.
Το πρωί της Πέμπτης, αγρότες μέλη της ΟΑΣΗ και άλλων συνδικαλιστικών σωματείων συγκεντρώθηκαν στον Πύργο, στον κόμβο της Αγ.Γεωργίου και απέκλεισαν συμβολικά για λίγη ώρα την Ε.Ο. Πύργου-Πατρών. Έπειτα μεταφέρθηκαν στην ΔΟΥ Πύργου πραγματοποιώντας έξω απο το κτίριο παράσταση διαμαρτυρίας.
Κινητοποιήσεις υπήρξαν και απο τους αγρότες του κάμπου. Ο πρόεδρος αγροτικού συνεταιρισμού Τραγανού, Ανδρέας Τσουκαλάς, αναφερόμενος στις κινητοποιήσεις τόνισε πως «εάν περάσουν τα φορολογικά μέτρα για τους αγρότες, τότε θα αφανιστούμε. Πρέπει να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να παλέψουμε για να επιβιώσει ο αγροτικός κόσμος μέσα σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες που προδιαγράφονται για το μέλλον μας».
Δεν είναι στις προθέσεις μας να προχωρήσουμε σε αποκλεισμό της εθνικής οδού Πατρών-Πύργου και γι αυτό δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με τα διερχόμενα αυτοκίνητα και την ασφάλεια οδηγών και επιβατών».