Κάθε χρόνο, την 22α Φεβρουαρίου, ημερομηνία ορόσημο, Παλαιοί και εν ενεργεία Πρόσκοποι συγκεντρώνονται για να τη γιορτάσουν .
Έτσι κι εφέτος στην κατάμεστη αίθουσα του κέντρου ”Αίγλη” , γιόρτασαντο Σάββατο την «Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης», σε μια βραδιά που περιλάμβανεαναφορές στο βαθύτερο νόημα της Ημέρας, αντίστοιχα τραγούδια αλλά και χορό και διασκέδαση.
Την βραδιά άνοιξε ο Πρόεδρος της Ένωσης Παλαιών Προσκόπων Ηλείας κ.Κώστας Τριανταφυλλόπουλος.
Στο χαιρετισμό του,ξεκίνησε με το σύνθημα της Ημέρας ‘‘Ας αφήσουμε έναν κόσμο καλύτερο” αναλύοντας τα Ιδεώδη και Αξίες της Κίνησης που είναι σημείο αναφοράς και κρίκος που ενώνει όλους όσους πέρασαν από αυτή, αναφερόμενος στην παράλληλη θετική επίδραση της στα κοινωνικά δρώμενα.
Κατόπιν,ο Ταμίας της Ένωσης Παλαιών Προσκόπων κ.Ανδρέας Γιατράς αναφέρθηκε στο νόημα της εορτής.” Η Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης δίνει σ΄ όλους, την ευκαιρία να τιμήσουν το όραμα των ανθρώπων που έδωσαν σάρκα και οστά αλλά και διέδωσαν την ιδέα του Προσκοπισμού, σ’ όλο τον κόσμο. Δίνει την ευκαιρία να επιβεβαιώσουν τη θέση τους καλλιεργώντας την ιδέα της παγκόσμιας φιλίας και ειρήνης, της κατανόησης και της αλληλεγγύης, είναι μέρα χαράς, ελπίδας, συντροφικότητας, μνήμης αλλά και αποφάσεων για καινούρια ξεκινήματα, οικοδομώντας ένα καλύτερο”αύριο” για όλους ”.
Στη συνέχεια,τιμήθηκε ο παλαιός βαθμοφόρος και εκπαιδευτής κ. Δημήτριος Σαργέντης.Απονέμοντας την ειδική πλακέτα ο κ. Κώστας Τριανταφυλλόπουλος,αναφέρθηκε στην πολυσύνθετη προσωπικότητά του,στη συνέπεια,την αφοσίωση,την ανιδιοτέλεια,τους ακάματους αγώνες του και την πίστη στις Αρχές της Κίνησης καλώντας τον να συνεχίσει το έργο του.Ο ίδιος, συγκινημένος δήλωσε πάντα παρών και έκανε σύντομη αναδρομή στην πολύχρονη παρουσία του στον Προσκοπισμό, την ευεργετική του επίδραση,στις δράσεις,εκδρομές,χρήσιμες γνώσεις, βιώματα και εμπειρίες πρωτόγνωρες για τη νεότητα.
Όλοι μαζί , με τη συνοδεία της κιθάρας του Αντ/δρου της Ένωσης Παλαιών,κ. Παν. Καλαμπρέζου,και της Χρ.Νάνου αλλά και των μελών και των φίλων που παραβρέθηκαν,τραγούδησαν προσκοπικά και άλλα τραγούδια.
Η βραδιά συνεχίστηκε με πολύ τραγούδι από την ορχήστρα του κέντρου.Συμμετείχαν φιλικά οι συνδαιτυμόνες Χαρά Σκουλαρίκου, Κώστας Διαμαντόπουλος, Χ.Χειλιώτης,Λ.Δημητρουλόπουλος και ο Θ.Σωτηρόπουλος που δημιούργησαν μια εξαιρετική βραδιά γεμάτη κέφι και χορό μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες .
Παρέστη ,ο Δήμαρχος Πύργου κ.Μ.Παρασκευόπουλος , ο Υπ/της της 6ης ΔΥΠΕ .Τ.Αντωνακόπουλος
Ανάμεσα στους συμμετέχοντες, (πέραν των προαναφερθέντων) ήταν ο Αντ/ρχος Πύργου κ. Βασίλης Παναγόπουλος ,ο πρώην Περιφ/κός Εφορός κ. Σπυρ.Μπαμπής, ο Γιώργ..Καραμάνης, ο ΑΣ Κων.Κολοκοτρώνης επικεφαλής αντιπροσωπείας βαθμοφόρων, οι πρώην Τοπικοί Έφοροι Αγγ.Παναγιωτακόπουλος, Βασ. Ρασούλης,Γ.Μπράμος,Α.Σαλπέας, Γ.Παναγιωτακόπουλος [Ολυμπία],οι παλαιοί ΑΣ κκ.Κ.Σκουλαρίκος,.Παν.Μπράμος,Α.Αγαλιανός, Δ.Σκουτέρης,Χ.Γαβράς,Αδαμ.και Π.Μπράμος κα, η Πρόεδρος της ΕΚΣ κα Κ.Γκούτη με τα μέλη της Επιτροπής γονέων,τα μέλη του ΔΣ και δεκάδες άλλοι Παλαιοί και νέοι Πρόσκοποι.