Περισσότερα από 2300 παιδιά των Δημοτικών σχολείων του Πύργου και της Αμαλιάδας έχουν παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου υπό την αιγίδα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας που γίνετε για πρώτη φορά φέτος πειραματικά στους Νομούς Αχαΐας Ηλείας και Αιτωλοακαρνανίας.
Συγκεκριμένα για τον νομό Ηλείας υπεύθυνο σωματείο για την υλοποίησή του είναι η Σκακιστική Ακαδημία Πύργου που ανέλαβε την παρουσίαση του σκακιού στους μαθητές των Δημοτικών σχολείων του νομού μας.
Με την συμπαράσταση του τμήματος Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Πύργου ξεκινήσαμε στην πόλη μας από το 8ο Δημοτικό και ακολούθησαν τα 3ο , 5ο, 4ο, 10ο , 11ο , 7ο, 2ο και 1ο ενώ στην Αμαλιάδα τα 1ο , 3ο και 5ο Δημοτικό.
Το πρόγραμμα περιλάμβανε ενημέρωση, γνωριμία με το σκάκι ενώ σε αρκετά σχολεία διοργανώσαμε εσωτερικούς αγώνες για να έχουν τα παιδιά μια καλύτερη πρώτη επαφή με το άθλημα.
Για την Κυριακή 9 Ιουνίου είναι προγραμματισμένο να γίνει το 2ο Ατομικό και Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα του νομού στο Ξενοδοχείο IONION SEA με ελεύθερη συμμετοχή. Η προκήρυξη των αγώνων έχει αποσταλεί σε όλα τα Δημοτικά και Νηπιαγωγεία.
Πληροφορίες για τους αγώνες στις ιστοσελίδες της ΣΑ Πύργου www.pirgoschess.gr – www.pirgoschess.blogspot.com στην έδρα της Ακαδημίας Ιωαννίνων 6 στον Πύργο και στο τηλ 6932879488 κ. Σιγούρο Μιχ.