Πραγματοποίηθηκε σύσκεψη την Πέμπτη 28/03/2013, στο Μικρό Συνεδριακό της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας κατόπιν πρόσκλησης του Αντιπεριφερειάρχη Ηλείας Χαράλαμπου Καφύρα προς τους Δημάρχους του Νομού Ηλείας, προκειμένου να συζητήσουν τις προτάσεις για ένταξη στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων Νέων Έργων για την αποκατάσταση των συνεπειών των πυρκαγιών του 2007 με βάση την απόφαση 55923/ΔΚΠ353/18/12/2012 , σε συνέχεια της σχετικής σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε την 11η/03/2013, μετά από πρόσκληση της Δ/νσης Αναπτυξιακού Προγραμματισμού.
Οι Δήμαρχοι που συμμετείχαν στην συνάντηση ήταν :
– Ο Δήμαρχος Πύργου. Μάκης Παρασκευόπουλος
– Ο Δήμαρχος Ήλιδας, Γιάννης Λυμπέρης
– Ο Δήμαρχος Πηνειού, Αλέξης Καστρινός
– Ο Δήμαρχος Ανδρίτσαινας ? Κρεστένων, Σάκης Μπαλιούκος
– Ο Δήμαρχος Ζαχάρως, Γεώργιος Μπάμης
– Ο Αντιδήμαρχος Αρχαίας Ολυμπίας, Γιώργος Δεββές
– Ο Αντιδήμαρχος Ανδραβίδας ? Κυλλήνης, Παναγιώτης Κόλλιας
Στη σύσκεψη παρευρέθηκε και ο Γεν. Διευθυντής της Δ/νσης Αναπτυξιακού Προγραμματισμού κ. Π. Στεφόπουλος, ο Δ/ντης των Τεχνικών Υπηρεσιών της Π.Ε. Ηλείας κ. Μιχάλης Καλογερόπουλος , καθώς επίσης και ο Περιφερειακός Σύμβουλος Ν. Μιχαλόπουλος .
Η σύσκεψη πραγματοποιήθηκε προκειμένου να εξαταστούν οι υποβληθείσες μελέτες για ένταξη στο Πρόγραμμα Χρηματοδότησης και κατά την πορεία της τόσο ο Αντιπεριφερειάρχης Ηλείας όσο και ο κύριος Στεφόπουλος ενημέρωσαν ότι η προθεσμία υποβολής των μελετών διευρύνεται και έθεσαν τα βασικά κριτήρια ένταξης έργων στο πρόγραμμα.
Τα νέα προς ένταξη έργα θα πρέπει να τηρούν τα παρακάτω κριτήρια :
- Να προορίζονται για αποκατάσταση και ανασυγκρότηση των περιοχών που πλήγησαν από τις πυρκαγιές του 2007.
- Να μην χρηματοδοτούνται από άλλους εθνικούς και κοινοτικούς πόρους.
- Να εντάσσονται στους γενικούς άξονες και τις δράσεις αναπτυξιακών σχεδίων των Περιφερειών.
- Να είναι τα προτεινόμενα έργα συμβατά με τις κοινοτικές οδηγίες σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος και με τους κανόνες του ανταγωνισμού και τις δημόσιες συμβάσεις
- Και τέλος, να είναι ώριμα για την άμεση υλοποίηση τους.
Η αξιολόγηση των προτάσεων θα γίνει από την ΠΔΕ, όπου με απόφαση του Περιφερειάρχη έχει συγκροτηθεί 3μελής Επιτροπή Αξιολόγησης και αφού τις αξιολογήσει, θα εισηγηθεί την τελική πρόταση ένταξης των έργων.
Οι Δήμοι πέραν των προτάσεων που ήδη έχουν υποβάλλει στην Περιφέρεια μέχρι τώρα, έχουν δυνατότητα να υποβάλλουν και νέες προτάσεις και προς τούτο καλούνται να συνεχίσουν την επικαιροποίηση για την πλήρη ωρίμανση των προς ένταξη έργων που θα υποβάλλουν σε σύντομο χρονικό διάστημα, διότι μέχρι το Πάσχα θα πρέπει να υποβληθούν οι τελικές προτάσεις στο Υπουργείο Οικονομίας.
Για την συνέχιση της διαδικασίας ένταξης των έργων και υποβοήθησης θα επαναληφθεί νέα σύσκεψη με τους Δήμους, ώστε να βγει το καλύτερο αποτέλεσμα και να προσανατολιστεί η κατανομή της χρηματοδότησης στις πυρόπληκτες περιοχές του Νομού μας.
Όπως είναι γνωστό, το ανώτατο ύψος των πιστώσεων που θα διατεθούν ανά Περιφέρεια για το 2013 για τα νέα έργα σε Δήμους, έχει ως εξής :
– Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας : 24.700.000?
– Περιφέρεια Πελοποννήσου : 15.800.000?
– Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας : 7.000.000?