Με το δεύτερο μέρος των τοπικών αγώνων ποδοσφαίρου σε όλες τις κατηγορίες, συνεχίστηκε την Κυριακή η αγωνιστική δραστηριότητα στην Ηλεία.
Συγκεκριμένα, με ματς της 20ης αγωνιστικής στην Α2 Κατηγορία, και της 18ης στη Β” Κατηγορία, καθώς και τη 16η αγωνιστική στη Γ’ Κατηγορία.
* Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες μέχρι τώρα, στις τέσσερις κατηγορίες της Ηλείας (Α1, Α2, Β’, Γ’). Καθώς επίσης η συνέχεια – και τι προβλέπεται για ΑΝΟΔΟ και ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟ, έχουν ως εξής:
Α1 ΗΛΕΙΑΣ Βέρροιος – 20η αγωνιστική
Σάββατο
ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΒΑΡΘΟΛ. – ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ/ΠΑΝΟΠ. 0-4
ΧΑΒΑΡΙ – ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ 6-3
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ – ΛΕΥΚΟΣ ΑΣΤΗΡ ΣΚΟΥΡΟΧ. 4-2
ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΤΖΟΙΟΥ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ 3-0
ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ – ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ 2-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ – ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ 1-2
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΤΑΚΟΛΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ 2-1
Βαθμολογία (σε 20 αγωνιστικές)
Αστέρας/Πανόπουλο 54 53-16
Ξενοφών Κρεστένων 47 54-18
——————————————
Κένταυρος Μαγούλας 40 43-26
Νίκη Τραγανού 40 35-17
Ενιπέας Λατζοϊου 39 36-15
Αίας Γαστούνης 38 36-15
Προοδευτική Μανολ. 32 29-34
Ολυμπιακός Σαβαλίων 29 35-34
ΑΟ Χάβαρι 25 31-30
ΑΠΟ Κουρτέσι 25 27-33
Κεραυνός Χειμαδιού 25 29-32
Ηλειακός Βαρθολ. 21 14-28
——————————————
Λευκός Αστέρας Σκουρ. 16 22-30
Αργοναύτης 14 31-49
——————————————
Ατρόμητος Καβασ. -3 10-31
Άρης Αρχ. Ολυμπ. – 9 0-9
* Κεραυνός Χειμαδιού – Ηλειακός Βαρθ., έχουν ένα ματς λιγότερο
* Ο Ατρόμητος αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα κι έχει ποινή μείον 6 βαθμούς (και θα ξεκινήσει σε όποιο πρωτάθλημα ξαναγωνιστεί από τη νέα σεζόν με μείον 6) ενω ο Άρης δεν ξεκίνησε καν το πρωτάθλημα (αν και είχε δηλώσει συμμετοχή)
* Τους βαθμούς με Άρη έχουν πάρει για το Β’ Γύρο: Κεραυνός, Αστέρας Αμ., Ολυμπιακός Σ., Ενιπέας
* Τους βαθμούς με Ατρόμητο έχουν πάρει για το Β’ Γύρο: Αστέρας Αμ., Ολυμπιακός Σ, Ενιπέας, ΑΠΟΚ.
* * * Ο πρωταθλητής προκύπτει απευθείας αν έχει διαφορά πάνω από τέσσερις βαθμούς (π.χ. πέντε) από το δεύτερο. Αν έχει μέχρι και τέσσερις, τότε δίνουν πλέι οφς μεταξύ τους.
* * * Υποβιβάζονται τρεις ομάδες (ανεξαρτήτως ή όχι, αν ανέβει στη Γ” Εθνική ο πρωταθλητής μέσα από τα μπαράζ). Ο 14ος υποβιβάζεται κι αυτός απευθείας αν έχει διαφορά πέντε βαθμούς και πάνω με τον 13ο, αλλιώς αν έχει διαφορά από τέσσερις και κάτω, παίζουν μαζί αγώνες πλέι – άουτ. Θα υποβιβαστούν τέσσερις αν υποβιβαστεί και ένα από τα ηλειακά σωματεία της φετινής Γ” Εθνικής.
Η επόμενη 21η αγωνιστική – ΤΕΤΑΡΤΗ 11/2
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ/ΠΑΝΟΠ. – ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΤΑΚΟΛΟΥ
ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ – ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ
ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ – ΕΝΙΠΠΕΑΣ ΛΑΤΖΟΙΟΥ
ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ – ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ
ΛΕΥΚΟΣ ΑΣΤΗΡ ΣΚΟΥΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΟ ΧΑΒΑΡΙ
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝ. – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΑΒ. 3-0 α.α.
ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΑΡΧ. ΟΛΥΜΠ. 3-0 α.α.
Α2 ACS – 20η αγωνιστική
Κυριακή
ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΛΑΙΟΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑΣ 3-0
ΑΛΦΕΙΟΝΙΔΑ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΚΑΤΣΑΡΟΥ 0-7
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ – ΔΟΞΑ ΕΛΑΙΩΝΑ 1-0
ΑΕΤΟΣ ΚΕΝΤΡΟΥ – ΜΥΡΣΙΝΑΙΚΟΣ ΜΥΡΣΙΝΗΣ 0-3 α.α.
Σάββατο
ΑΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΑΜΠΟΥ 2-0
ΠΑΝΩΛΕΝΙΑΚΟΣ ΚΑΡΑΤΟΥΛΑ – ΠΕΛΟΨ ΠΥΡΓΟΥ 2-0
ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΛΙΚΩΜΟΥ 2-2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ – ΠΑΟ ΚΑΚΟΒΑΤΟΥ 4-1
Η Βαθμολογία (Σε 20 αγώνες)
Αλφειός Επιταλίου 49 63-20
Ηρακλής Π/Β 44 48–23
Κεραυνός Καλλικώμου 35 55-35
Ολυμπιακός Ζαχάρως 34 39–28
——————————————
Κόροιβος Κατσ. 31 33-19
Μυρσιναϊκός 31 47-29
Δόξα Ελαιώνα 30 26-22
Εθνικός Αμπελ/μπου 30 37-30
Χελιδόνια 29 27-33
Ηλειακός Λεχαινών 27 27-29
Ολυμπιάδα Γουμέρου 23 20-24
——————————————
Πανωλενιακός 23 22-34
Πέλοπας Πύργου 23 24-29
——————————————
ΠΑΟ Κακοβάτου 15 21-37
Αλφειονίδα 8 17-60
Αετός Κέντρου (6) 17-50
* Ο Αετός Κέντρου ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ από τη συνέχεια του πρωταθλήματος (υπολογίζεται ήδη με δυο μηδενισμούς και -4 βαθμούς).
* Ανεβαίνουν στην Α1 το λιγότερο δυο, και το περισσότερο τέσσερις ομάδες (σε σχέση με τυχόν υποβιβασμούς από την τωρινή Γ” Εθνική, κι αν ανέβει ή όχι ο πρωταθλητής της Α1 στη Γ” Εθνική μέσα από τα μπαράζ). Οι τέσσερις πρώτοι της κανονικής περιόδου δίνουν στη συνέχεια σε όμιλο, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η με 4 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 1 και η 4η με 0, ενω αν η 1η έχει τέσσερις ή περισσότερους βαθμούς διαφορά από τη 2η ξεκινάει με άλλον έναν βαθμό, δηλαδή με 5).
* Ενω υποβιβάζονται τέσσερις ομάδες (οι δυο απευθείας, ο 14ος απευθείας αν έχει πάνω από 6 βαθμούς διαφορά με τον 11ο αλλιώς παίζει πλέι – άουτ μαζί του, κι ο 13ος απευθείας αν έχει πάνω από 5 βαθμούς διαφορά με τον 12ο αλλιώς παίζει πλέι -άουτ μαζί του).
Η επόμενη 21η αγωνιστική
ΑΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ
ΜΥΡΣΙΝΑΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ
ΔΟΞΑ ΕΛΑΙΩΝΑ – ΑΛΦΕΙΟΝΙΔΑ
ΠΑΟ ΚΑΚΟΒΑΤΟΥ – ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΚΑΤΣΑΡΟΥ – ΠΑΝΩΛΕΝΙΑΚΟΣ ΚΑΡΑΤΟΥΛΑ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΛ/ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑΣ – ΠΕΛΟΨ ΠΥΡΓΟΥ
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΛΙΚΩΜΟΥ – ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΠ/ΚΑΜΠΟΥ – ΑΕΤΟΣ ΚΕΝΤΡΟΥ 3-0 α.α.
Β’ CONSAFO – 18η αγωνιστική
1ος όμιλος
ΑΟ Νεοχωρίου – Ατρόμητος Βαρβ. 5-0
Κεραυνός Βρ. – Ολυμπιακός Πύργου 2-2
Πρόοδος – Άρης Λανθίου 3-0
Νέδας – Ερμής 0-3 α.α.
Σάββατο
Αγ. Γεώργιος – Ωλενιακός 4-3
Θύελλα Π. – Μακρίσια 1-0
ΑΕ Πηνείας – Απόλλων Ν.Φ. 2-0
Πελόπιο – ΑΕΚ Πύργου 2-1
Η βαθμολογία – 1oς όμιλος (σε 18 αγώνες)
ΑΟ Νεοχωρίου 47 –17 45
Πρόοδος Σαλμώνης 43 –21 39
Θύελλα Πύργου 46 –17 38
——————————————————–
ΑΕ Πηνείας 32 –17 35
Απόλλων Ν. Φιγαλείας 37 –18 34
Άρης Λανθίου 33 -24 31
ΑΟ Μακρίσια 46 – 18 31
Πέλοπας Πελοπίου 35 – 26 31
ΑΕΚ Πύργου 31 –26 24
ΑΟ Αγ. Γεωργίου 30–37 21
Ωλενιακός Ώλενας 28 –43 20
Ατρόμητος Βαρβάσαινας 30 –51 17
———————————————————–
Ολυμπιακός Πύργου 25 –33 16
Κεραυνός Βρίνας 22– 48 12
———————————————————–
Ερμής Πλατάνου 12 – 48 4
Νέδας Γιαννιτσοχωρίου 4-27 – 4
* * * Έχουν ένα αγώνα λιγότερο: Πρόοδος Σαλμώνης – Πέλοπας Πελοπίου
* Ο Ολυμπιακός Πύργου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 6 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Νέδας αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα κι έχει και -6 βαθμούς (και θα επανέλθει όποια νέα περίοδο αγωνιστεί πάλι, με μείον 6 βαθμούς στο ξεκίνημα)
* Ο Ερμής έχει ένα μηδενισμό και – 2 βαθμούς
Η επόμενη 19η αγωνιστική
ΑΟ ΜΑΚΡΙΣΙΩΝ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΡΙΝΑΣ
ΑΡΗΣ ΛΑΝΘΙΟΥ – ΑΟ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΥ – ΑΕ ΠΗΝΕΙΑΣ
ΑΕΚ ΠΥΡΓΟΥ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΥΡΓΟΥ – ΑΟ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΖΑΧΑΡΩΣ
ΩΛΕΝΙΑΚΟΣ ΩΛΕΝΑΣ – ΠΕΛΟΨ ΠΕΛΟΠΙΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝ Ν. ΦΙΓ. – ΠΡΟΟΔΟΣ ΣΑΛΜΩΝΗΣ
ΝΕΔΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ 0-3 α.α.
2ος όμιλος
Αετός Αλποχωρίου – Απόλλωνας Δουνεϊκων 2-0
Ηρακλής Πύργου – Εθνικός Αμαλιάδας 0-2
Αχιλλέας Νεοχωρίου – Ελπίδα Βαρθολομιού 5-1
Ολυμπιακός Μυρτιάς – Πηνειακός 3-2
Λέοντες Αμαλιάδας – Άρης Δήμητρας 1-2
Θύελλα Καρδαμά – Άφοβος Βροχίτσας 1-0
ΑΟ Αρετής – Δάφνη Ανδραβίδας 0-0
Σάββατο
Φίλιππος Ανδραβίδας – Εθνικός Γερακίου 2-4
Η βαθμολογία – 2oς όμιλος – (Σε 18 αγώνες)
Αχιλλέας Νεοχωρίου 55–20 45
Ολυμπιακός Μυρτιάς 43 –23 34
ΑΟ Αρετής 31 –20 33
——————————————————-
Άφοβος Βροχίτσας 34 –23 33
Δάφνη Ανδραβίδας 36 –17 33
Εθνικός Αμαλιάδας 35 –21 32
Εθνικός Γερακίου 32 –22 30
Θύελλα Καρδαμά 37 –25 30
Λέοντες Αμαλιάδας 39 –24 29
Πηνειακός 33 –26 26
Άρης Δήμητρας 33 –36 25
Αετός Αλποχωρίου 27 –28 23
——————————————————
Φίλιππος Ανδραβίδας 15 –37 12
Ηρακλής Πύργου 14–42 8
—————————————————-
Ελπίδα Βαρθολομιού 17–64 7
Απόλλων Δουνείκων 15 –69 6
* * * Έχουν ένα αγώνα λιγότερο: Θύελλα Κ.- Εθνικός Αμαλ.
Η επόμενη 19η αγωνιστική
ΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ
ΠΗΝΕΙΑΚΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΥΡΓΟΥ
ΔΑΦΝΗ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΡΔΑΜΑ
ΑΟ ΑΡΕΤΗΣ – ΛΕΟΝΤΕΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΕΡΑΚΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΥΝΕΙΚΩΝ
ΕΛΠΙΔΑ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ – ΑΕΤΟΣ ΑΛΠΟΧΩΡΙΟΥ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ
ΑΦΟΒΟΣ ΒΡΟΧΙΤΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΥΡΤΙΑΣ
* * * Από τη Β” Κατηγορία ανεβαίνουν στην Α2, από δυο το λιγότερο ως πέντε το περισσότερο ομάδες (ανάλογα και με τους προβιβασμούς – υποβιβασμούς των παραπάνω κατηγοριών). Οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου, σύνολο έξι, της κανονικής περιόδου δίνουν στη συνέχεια σε όμιλο, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η κάθε Ομίλου με 5 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 0).
Ενω υποβιβάζονται τρεις ομάδες από κάθε όμιλο (οι δυο απευθείας, ο 14ος απευθείας αν έχει πάνω από 4 βαθμούς διαφορά με τον 13ο, αλλιώς παίζει πλέι – άουτ μαζί του, με διαφορά μέχρι 4).
Γ’ LEGEA – 16η αγωνιστική – Κυριακή
1ος Όμιλος
Αίολος Πύργου – Πήγασος Πρασίνου 2-2
Αγ. Δημ. Πουρναρίου – Απόλλων Σμίλα 1-9
ΑΟ Ανδρίτσαινας – ΑΟ Αμπελώνας 2-1
Ατρόμητος Λαστείκων – Διγενής Χαριάς Αναβλήθηκε (λόγω ακαταλληλότητας γηπέδου)
Ρεπό: ΑΟ Κουτσοχέρας
Η βαθμολογία (σε 16 αγώνες)
Απόλλων Σμίλα 74 – 6 42
ΑΟ Ανδρίτσαινας 39 – 18 31
ΑΟ Κουτσοχέρας 35 – 13 27
ΑΟ Αμπελώνας 32 – 24 22
——————————————-
Πήγασος Πρασίνου 33 – 28 20
Ατρόμητος Λαστείκων 30-40 18
Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου 10–63 6
Διγενής Χαριάς 15 – 49 5
Αίολος Πύργου 21-47 3
* Ατρόμητος Λαστείκων – Διγενής Χαριάς έχουν ένα αγώνα λιγότερο
* Ο Α.Ο. Ανδρίτσαινας ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 2 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Αίολος Πύργου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 6 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ρεπό στο Β’ γύρο έχουν κάνει: Αγ. Δημήτριος, Αίολος, Ανδρίτσαινα, Αμπελώνας, Πήγασος, Απόλλων Σμ., Κουτσοχέρα
Η επόμενη 17η αγωνιστική
Απόλλων Σμίλα – Αίολος
Αγ. Δημήτριος – ΑΟ Κουτσοχέρας
Πήγασος – ΑΟ Ανδρίτσαινας
ΑΟ Αμπελώνας – Ατρόμητος Λαστείκων
Ρεπό: Διγενής Χαριάς
2ος Όμιλος
Πρίγκιπες – Αναγέννηση Αμαλιάδας 6-1
Κένταυρος Σώστι – Ίφιτος Καλυβίων 3-1
Αναγέννηση Κορυφής – Απόλλων Γαστούνης 2-6
Δόξα Α.Μ. – ΑΟ Περιστερίου 0-3 α.α.
Ρεπό: ΑΟ Κάστρο
Η βαθμολογία (σε 16 αγώνες)
Πρίγκιπες Λεχαινών 59 – 12 37
ΑΟ Κάστρο 44 – 15 37
Απόλλων Γαστούνης 34 -26 25
Ίφιτος Καλυβίων 32 – 31 21
——————————————-
Κένταυρος Σώστι 29 –28 18
Αναγέννηση Αμαλιάδας 24 -31 17
ΑΟ Περιστερίου 16 -38 11
Αναγέννηση Κορυφής 14 –60 1
Δόξα Αγ. Μαύρας 27 – 41 (9)
* Η Δόξα αποχώρησε από το πρωτάθλημα – Έχει τρεις μηδενισμούς και -6 βαθμούς
* Ο Κένταυρος Σωστίου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ρεπό στο Β’ γύρο έχουν κάνει: Πρίγκιπες, Δόξα Α.Μ., Αναγέννηση Κορ., Απόλλων Γ., Περιστέρι, Αναγέννηση Αμ., Κάστρο
Η επόμενη 17η αγωνιστική
Πρίγκιπες – ΑΟ Κάστρο
Απόλλων Γαστ. – Κένταυρος Σώστι
ΑΟ Περιστέρι – Αναγέννηση Κορυφής
Αναγέννηση Αμαλ. – Δόξα Α.Μ. 3-0 α.α.
Ρεπό: Ίφιτος Καλ.
* Ανεβαίνουν από τη Γ’ στη Β’ Κατηγορία, όσες ομάδες χρειάζεται για να συμπληρωθεί ο αριθμός της στη νέα περίοδο, όπως συγκεκριμένα αναφέρει η προκήρυξη του πρωταθλήματος από τη διοργανώτρια. Οι τέσσερις πρώτοι της κανονικής περιόδου κάθε Ομίλου δίνουν στη συνέχεια σε άλλο Όμιλο των 8 ομάδων, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η με 4 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 1 και η 4η με 0, ενω αν η 1η κάθε Ομίλου έχει τέσσερις ή περισσότερους βαθμούς διαφορά από τη 2η ξεκινάει με άλλον έναν βαθμό, δηλαδή με 5).