Ένα “θαρραλέο” άρθρο του εκδότη της δημοσιεύει σήμερα η εφημερίδα της Ηλείας “ΠΡΩΤΗ”, γιά την Ολυμπία Οδό.
Ευτυχώς που υπάρχουν επί τέλους τέτοιες “φωνές” γιά να μην νιώθουμε μοναξιά στο www.Iliaoikonomia.gr στην επισήμανση της εγκατάλειψης της Ηλείας και την μη εκτέλεση των μεγάλων έργων στο Νομό. Ελπίζουμε ότι θα είναι η αρχή και να μην ακολουθήσει μετέπειτα σιωπή.
Δημοσιεύουμε ολόκληρο το άρθρο:
Εάν αληθεύουν οι πληροφορίες ότι κόβεται το τμήμα της Ολυμπίας Οδού από Πάτρα και κάτω τότε τα πράγματα για την Ηλεία παίρνουν μια ανεξέλεγκτη τροπή προς την υπανάπτυξη και την μιζέρια. Η Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας, ο τόπος της Ολυμπίας, το λιμάνι με ένα εκατομμύριο τουρίστες το χρόνο μόνο από τα κρουαζιερόπλοια, ο τόπος με το τεράστιο απόθεμα αγροτικής παραγωγής, θα μείνει η μοναδική της Πελοποννήσου χωρίς σύγχρονο αυτοκινητόδρομο!
Το τρένο το κατήργησαν, το αεροδρόμιο της Ανδραβίδας κατάντησαν γεφύρι της Άρτας 20 χρόνια τώρα και για το Κατάκολο υπάρχουν μόνο υποσχέσεις και λόγια!
Οι πολιτικοί ταγοί του νομού, της Περιφέρειας και του τόπου γενικότερα καταδίκασαν την Ηλεία στην υπανάπτυξη και τον αφανισμό. Ο Ηλειακός λαός οφείλει και πρέπει να αντιδράσει στην κοροϊδία και άδικη καταδίκη του σε οικονομικό μαρασμό. Ειρηνικά, σταθερά, δυναμικά και χωρίς ακρότητες.
Αύριο οφείλουν όλοι οι εμπλεκόμενοι Ηλείοι σε Δήμους, Περιφέρειες και Πολιτεία ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ! Άμεσα και χωρίς καθυστερήσεις και δικαιολογίες. Εάν δεν ληφθούν στα επόμενα 24 ωρα οριστικές αποφάσεις για την συνέχιση της Ολυμπίας Οδού μέχρι την Τσακώνα, σε χρόνο παράλληλο με την υλοποίηση του τμήματος Κορίνθου-Πατρών, όλοι οι προαναφερθέντες εκλεγμένοι πολιτικοί, όλων των κομμάτων, πρέπει να πράξουν το καθήκον τους για την Ηλεία. Να παραιτηθούν και να παραδώσουν τα κλειδιά. Οι πολίτες οφείλουν να επαγρυπνούν. Τέλος στην Κοροϊδία. Η κρίση δεν υπάρχει μόνο στην Ηλεία.