Γιορτάζοντας φέτος 73 χρόνια από την εποποιία του 1940, περηφάνεια και δέος φουσκώνει στα στήθια μας για την αδούλωτη ελληνική ψυχή, για την άρνηση στην υποταγή, για την αντίσταση που έδειξαν οι πρόγονοί μας στη βία και στον φασισμό. Το ιστορικό και μυριόστομο “ΟΧΙ” του Ιωάννη Μεταξά που έπεσε σαν αστραπή μέσα στην σκοτεινή ατμόσφαιρα της Ευρώπης και γέμισε ελπίδα και θαυμασμό τους συμμάχους, αντηχεί ακόμα στα αυτιά όλων μας, για να μας θυμίζει πως ο ελληνικός λαός αγωνίστηκε στα χιονισμένα βουνα της Ηπείρου με σθένος και αυτοθυσία γράφοντας έτσι σελίδες δόξας για το ελληνικό έθνος.
Ειδικά σήμερα οι ήρωες είναι οι ίδιοι και δεν είναι άλλοι από τους Έλληνες που δοκιμάζονται και ” μάχονται” καθημερινά προκειμένου να δαμάσουν τα γιγαντιαία “κύματα” ματαιοδοξίας και απελπισίας που έχει επιφέρει η οικονομική κρίση, γιατί ο ιστορικός και ένδοξος ετούτος τόπος καλείται να δώσει το δικό του “ΟΧΙ” ενάντια στις συνεχόμενες απαιτήσεις της Τρόικα και της βίας απ’ όπου αυτή και αν προέρχεται. Έχοντας όμως ως παράδειγμα τους ήρωες του ’40 θα πρέπει ο Έλληνας να ανυψώσει και πάλι το ανάστημά του και να θυμάται πως όταν ο ελληνικός λαός είναι ενωμένος βγαίνει πάντα νικητής.
Μνημονεύοντας λοιπόν σήμερα την 28η Οκτωβρίου του 1940 οφείλουμε να αποτίσουμε φόρο τιμής και ευγνωμοσύνης στους νεκρούς ήρωες που γνώριζαν ότι μεγαλύτερο αγαθό από το αγαθό της ελευθερίας δεν υπάρχει. Ας δώσουμε όλοι μαζί την δική μας υπόσχεση ότι τα κατορθώματα των εθνικών ηρώων και ευεργετών του ελληνικού έθνους θα αποτελούν για εμάς οδηγό φάρο στην δύσκολη πορεία της πατρίδας.
Ανδρέας Μαρίνος
Βουλευτής Ν.Δ Νομού Ηλείας