Με συνέντευξη που παραχώρησαν την Τετάρτη το μεσημέρι , ο δήμαρχος Αρχαίας Ολυμπίας Θύμιος Κοτζιάς και ο ιδρυτής του Μουσείου Αρχιμήδη Κώστας Κοτσανάς ανακοίνωσαν την έναρξη της λειτουργίας του μουσείου στην πόλη. Και από τις δύο πλευρές τονίστηκε η αρωγή των φορέων για την επίτευξη του στόχου καθώς και η συμβολή του μουσείου στην διεθνή προβολή της πόλης.
Αναφερόμενος στο θέμα ο δήμαρχος Αρχαίας Ολυμπίας Θύμιος Κοτζιάς τόνισε ότι:
« Το Μουσείο Αρχιμήδη προβάλλει την αρχαία ελληνική τεχνολογία. Το μουσείο θα βοηθήσει στην προβολή της Αρχαίας Ολυμπίας σε πανελλαδικό αλλά κυρίως σε διεθνές επίπεδο αφού οι επισκέπτες που κάθε χρόνο ανέρχονται στο 1.000.000 άτομα , θα έχουν την ευκαιρία να δουν και να θαυμάσουν τα σπάνια εκθέματα της αρχαίας τεχνολογίας όπως αυτά αναδημιουργήθηκαν από τον Κώστα Κοτσανά.
Το μουσείο Αρχιμήδη λειτούργησε μετά από ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ. Αρχαίας Ολυμπίας και κατόπιν συνεργασίας με τους φορείς της πόλης. Στεγάζεται στο κτήριο του πρώην Κ.Ε.Π. όπου καθημερινώς πια μπορεί και δέχεται επισκέψεις.»
Κλείνοντας την τοποθέτησή του ο δήμαρχος κάλεσε τους φορείς και τους πολίτες της Ηλείας να παραβρεθούν στα εγκαίνια λειτουργίας του Μουσείου την Κυριακή 3 Αυγούστου.
Για τα εκθέματα αλλά και για τον μεγάλο Αρχιμήδη και το έργο του μίλησε ο Παναγιώτης Κοτσανάς, γιος του Κώστα Κοτσανά. Τέλος εκ μέρους του εμπορικού συλλόγου της πόλης μίλησε ο Δημήτρης Μικελόπουλος ο οποίος αναφέρθηκε στις προσπάθειες του συλλόγου για την λειτουργία του μουσείου Αρχιμήδη.