Στα γραφεία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας διενεργήθηκε σήμερα Τετάρτη 10 Απριλίου η κλήρωση του Πρωταθλήματος των Πρωταθλητριών ομάδων των Ε.Π.Σ., περιόδου 2012-2013, για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία. Μετά την κλήρωση των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική, προέκυψε το πρόγραμμα του 12ου ομίλου, στο οποίο θα μετάσχει ο πρωταθλητής Ηλείας (Αχαίας, Ζακύνθου, και Κεφαλονιάς – Ιθάκης, είναι οι άλλες τρεις όπως είχε οριστικοποιηθεί από την περασμένη εβδομάδα).
1η αγωνιστική – 12/5 (Κυριακή)
Αχαΐα – Ζάκυνθος
Κεφαλονιά – Ηλεία
2η αγωνιστική 15/5 (Τετάρτη)
Ζάκυνθος – Κεφαλονιά
Ηλεία – Αχαΐα
3η αγωνιστική 19/5 (Κυριακή)
Κεφαλονιά – Αχαΐα
Ζάκυνθος – Ηλεία
4η αγωνιστική 22/5
Ζάκυνθος – Αχαΐα
Ηλεία – Κεφαλονιά
5η αγωνιστική 26/5
Κεφαλονιά – Ζάκυνθος
Αχαΐα – Ηλεία
6η αγωνιστική 2/6
Αχαΐα – Κεφαλονιά
Ηλεία – Ζάκυνθος
* Οι (53) Πρωταθλητές των Ενώσεων και οι Δευτεραθλήτριες ομάδες (3) των ιδρυτριών Ενώσεων -συνολικώς πενήντα έξι (56) Ομάδες- θα συγκροτήσουν δεκατέσσερις (14) ομίλους των τεσσάρων (4) Ομάδων έκαστος και θα αγωνιστούν ανά Όμιλο, σε διπλούς (εντός – εκτός έδρας) αγώνες.
Η πρώτη βαθμολογικώς ομάδα κάθε Ομίλου, θα προβιβαστεί στην νέα κατηγορία που θα δημιουργηθεί, την Γ’ ΕΘΝΙΚΗ. Θα προβιβαστούν δηλαδή από τους 14 Ομίλους των 4 Σωματείων συνολικά δεκατέσσερις (14) Ομάδες.
Συνολικά, η νέα κατηγορία Γ’ ΕΘΝΙΚΗ για την περίοδο 2013 – 2014, θα απαρτίζεται από ενενήντα έξι (96) Σωματεία με έξι (6) Ομίλους.