Σε δίμηνη αργία τέθηκαν δύο εργαζόμενοι στην Ζάκυνθο, επειδή δεν έπρατταν το καθήκον τους, με απόφαση του δημάρχου Ζακυνθίων Στέλιου Μποζίκη.
Ο κ. Μποζίκης προχώρησε σε αυτήν την απόφαση, ύστερα από τη συνεχή απουσία των δύο εργαζομένων από τα γραφεία τους. Σύμφωνα με πληροφορίες, παρά τις επίμονες παρατηρήσεις και τα πρόστιμα από τους προϊστάμενους των υπηρεσιών τους το τελευταίο διάστημα , οι εν λόγω εργαζόμενοι δεν άλλαξαν συμπεριφορά.
Τελικά, η υπόθεση παραπέμφθηκε στον Δήμαρχο, ο οποίος , εφάρμοσε τη Νομοθεσία και τους έθεσε σε δίμηνη αργία, ενώ όλο αυτό το διάστημα δεν θα λάβουν τις μηνιαίες αποδοχές τους.
Σε άλλους Δήμους κάπoιοι εργαζόμενοι μπορούν να πηγαίνουν στην δουλειά τους 1-3 ώρες λιγότερο την ημέρα, οι γυναίκες να πηγαίνουν γιά ψώνια στην λαική και κανείς δεν τους ενοχλεί.
Μήπως θα πρέπει να τους γράφουν και υπερωρίες;;