ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Προβολές, εργαστήρια, εκδηλώσεις και λοιπές δραστηριότητες Τελετή έναρξης ΑΠΟΛΛΩΝ Σάββατο 29/11, ώρα 20:00 Τελετή απονομής βραβείων ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ, Σάββατο 6/12, ώρα 20:00 Εναρκτήρια προβολή Το Αγόρι και ο Κόσμος, του Ale Abreu, Βραζιλία, 81 min Κυριακή, 30 Νοεμβρίου ώρα 11:00 (πρωί) ΑΠΟΛΛΩΝ (Πύργος), CINE-CINEMA (Αμαλιάδα), CINE-ΑΣΤΡΟΝ (Λεχαινά), ΚΟΥΡΒΙΣΙΑΝΕΙΟ (Γαστούνη), ΔΗΜΟΤΙΚΟ σχολείο Ζαχάρως, ΔΗΜΟΤΙΚΟ σχολείο Νέας Μανωλάδας, STERVESOMARE (Πάτρα), ΤΡΙΚΟΥΠΕΙΟ (Μεσολόγγι), ΑΠΟΛΛΩΝ (Αίγιο)
Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας
ΑΠΟΛΛΩΝ (Πύργος) 30/11-5/12: 16:30-18:00: Kids & Docs 18:15-20:15: Τμήμα Μυθοπλασίας & Κινουμένου Σχεδίου 20:30-22:30: Τμήμα Μυθοπλασίας & Κινουμένου Σχεδίου Εκπροσωπούνται 45 χώρες με 68 ταινίες: 13 μεγάλου μήκους και 55 μικρού & και μεσαίου μήκους, εκ των οποίων 19 κινουμένου σχεδίου, 18 μυθοπλασίας και 18 ντοκιμαντέρ.
Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 14ης Camera Zizanio
ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ (Πύργος) 28/11: 17:00-19:00: Ελληνικό Τμήμα – Ταινίες από το νομό Ηλείας. 29-11: 09:00-14:00 & 15:00-19:00: Ελληνικό Τμήμα 30-11: 09:00-14:00 & 17:00-19:00: Ελληνικό Τμήμα 1/12: 09:00-14:00: Ελληνικό Τμήμα 2-5/12: 09:00-14:00: Ευρωπαϊκό Τμήμα Εκπροσωπούνται 28 χώρες με 493 ταινίες: 242 ευρωπαϊκές, 221 ελληνικές, 30 από άλλες χώρες.
Ειδικά προγράμματα προβολών
ΟΡΦΕΑΣ (Πύργος), CINE-CINEMA (Αμαλιάδα), CINE-ΑΣΤΡΟΝ (Λεχαινά), ΚΟΥΡΒΙΣΙΑΝΕΙΟ (Γαστούνη), ΔΗΜΟΤΙΚΟ σχολείο Ζαχάρως, STERVESOMARE (Πάτρα), ΤΡΙΚΟΥΠΕΙΟ (Μεσολόγγι), ΑΠΟΛΛΩΝ (Αίγιο). 1-12/12: 09:00-11:00: Ταινίες για Δημοτικά Σχολεία 11:00-13:00: Ταινίες για Γυμνάσια και Λύκεια Προβάλλονται 73 ταινίες στο πλαίσιο των παράλληλων προγραμμάτων, αφιερωμάτων ή ειδικών προβολών: ZoominEuropeanChildren’sFilm, Ελληνικές ταινίες για παιδιά και νέους, Τα κινούμενα παραμύθια του JannikHastrup, Εννιά θαυμαστοί κόσμοι, YoungEuropeanCreationonTour. 6/12: 17:00:Οι ταινίες των έξι ημερών. Προβολή των ταινιών που γυρίστηκαν στα Εργαστήρια του 17ου Φεστιβάλ & της 14ης Camera Zizanio, ΑΠΟΛΛΩΝ (Πύργος). 7-12/12: 21:00: Η μουσική με το βλέμμα του Ροβήρου Μανθούλη. 44 ταινίες του γνωστού σκηνοθέτη προβάλλονται σε μπαρ του Πύργου, της Αμαλιάδας, της Ζαχάρως και των Λεχαινών. 11-17/12: Αλκυονίδες του Δεκέμβρη. Ταινίες του διαγωνιστικού προγράμματος του 17ου Φεστιβάλ και της 14ης CameraZizanio για το αθηναϊκό κοινό, ΑΛΚΥΟΝΙΣ (Αθήνα). School Cinema 30/11-7/12: Έντεκα Κινηματογραφικά εργαστήρια (σκηνοθεσίας, μοντάζ, ντοκιμαντέρ, video clip, κινουμένου σχεδίου και υποκριτικής) και 15 εργαστήρια εισαγωγής στο animation για μαθητές Α΄/βάθμιας και Β΄/βάθμιας Εκπαίδευσης. 30/11-5/12: Πέντε σεμινάρια και master classes για εκπαιδευτικούς με εξειδικευμένα θέματα γύρω από την τεχνική του κινηματογράφου από επαγγελματίες και ειδικούς του κινηματογράφου και των νέων μέσων,. 1-6/12:Mythos Project.Για τέταρτη χρονιά δεκάδες παιδιά από την Ευρώπη, συζητούν, ανταλλάσουν απόψεις και με όπλο τη φαντασία, τις κάμερες και τους υπολογιστές, δημιουργούν ταινίες μικρού μήκους. 1 & 5/12:Flash forward. Το Φεστιβάλ και η Camera Zizanio παρουσιάζουν τρία νέα παιδιά, τον Roland Ferge, τον Saroise o Connor και την Γεσθημανή Ρουμπάνη, που συμμετείχαν από πολύ μικρή ηλικία στις δραστηριότητές τους και σήμερα ακολουθούν τα δικά τους όνειρα στην τέχνη και στην επιστήμη τους.
Παράλληλες εκδηλώσεις
11/12: 20:00: Συζητώντας με την Άλκη Ζέη. Ανοιχτή εκδήλωση με την γνωστή συγγραφέα για τη λογοτεχνία και την εποχή μας, ΑΠΟΛΛΩΝ (Πύργος). 1-12/12: Συγγραφείς στα σχολεία. Η Άλκη Ζέη, ο Μάνος Κοντολέων, η Αγγελική Δαρλάση, ο Βασίλης Τερζόπουλος και ο Γρηγόρης Χαλιακόπουλος συζητούν με μαθητές και εκπαιδευτικούς σε 13 σχολεία του νομού Ηλείας. 1-5/12: Η Πάροδος στο 17ο Φεστιβάλ. Η Ομάδα Τέχνης Πάροδος πραγματοποιεί 12 δράσεις εκπαιδευτικές σε ισάριθμα σχολεία του νομού Ηλείας. 3, 5-6/12: Γνωριμία με τη γη της Ολυμπίας. Οι επισκέπτες του Φεστιβάλ Ολυμπίας ξεναγούνται σε ιστορικούς και αρχαιολογικούς χώρους της Ηλείας, γνωρίζουν τον τόπο και τους ανθρώπους. 30/11-2/12: Προσεγγίζοντας το θεατρικό παιχνίδι. Τριήμερο βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς με τον Ηλία Πίτσικα και τον Παναή Κασσιανό. 3-4-5/12: Εργαστήριο Πολυφωνίας. 4/12: Ιρλανδικό ψωμί και ελληνικό ελαιόλαδο. Γευσιγνωσία του πρώτου ελληνικού ελαιόλαδου με φρέσκο ιρλανδικό ψωμί από τη συγγραφέα και φωτογράφο Valerie O ‘Connor.
28/11-7/12:Zizanio News. Αειθαλής και αεικίνητη, η πολυπληθής ομάδα του ZizanioNews γράφει, σχολιάζει και κρίνει τα δρώμενα στο 17ο Φεστιβάλ και στη 14η CameraZizanio(και όχι μόνο) στο μπλογκ, τις ραδιοφωνικές εκπομπές και στις ιντερνετικές μεταδόσεις της.
Σημειώστε ότι: Το Φεστιβάλ προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ τις προβολές όλων των προγραμμάτων του στους συνεργαζόμενους φορείς για την ενίσχυση των κοινωνικών δομών ή/και των αναγκών που αντιμετωπίζουν διάφορες κοινωνικές ομάδες εξ αιτίας της οικονομικής κρίσης. Κατά πόλη και περιοχή οι φορείς και το Φεστιβάλ θα ανακοινώνουν τα είδη που θα ζητούν ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ από τους θεατές. Την παραλαβή και την ευθύνη διάθεσης των ειδών αυτών θα έχουν αποκλειστικά οι συνεργαζόμενοι φορείς.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τη Γραμματεία Πύργου: 2621031615 καιolympiaiff@gmail.com