1ο Ενιαίο Λύκειο Πύργου ? Kοινωφελής εταιρεία δήμου Αρχαίας Ολυμπίας.
Μια ωραία βραδιά απόλαυσαν όσοι ανηφόρισαν την Τετάρτη το βράδυ προς το θεατράκι του Δρούβα της Αρχαίας Ολυμπίας. Η θεατρική ομάδα του 1ου Ενιαίου Λυκείου Πύργου παρουσίασε με εξαιρετικό τρόπο την κωμωδία του Αριστοφάνη «Οι Εκκλησιάζουσες». Μια καταπληκτική παράσταση. Καλά σκηνοθετημένη και προσιτή για μικρούς και μεγάλους. Έξυπνοι και αστείοι διάλογοι, σύγχρονοι και οικείοι χαρακτήρες, χρήσιμα μηνύματα κοινωνικής και πολιτικής αγωγής, μουσική από γνωστά ελληνικά τραγούδια. Και το κυριότερο: κοινό και ηθοποιοί να νιώθουν την επικαιρότητα του Αριστοφάνη στις ημέρες μας. Τα όσα διαδραματίζονται στην εκκλησία του δήμου, οι προβληματισμοί και οι διάλογοι των πολιτών, το νέο των «μεταρρυθμίσεων» και πως αυτό μεταδίδεται και πως αυτό υλοποιείτε ή δεν υλοποιείται στην πράξη, τα συμφέροντα των κοινωνικών τάξεων αλλά και των μεμονωμένων ατόμων, έφερναν την σκηνή στο τραγικό-κωμικό σήμερα. Πολύ όμορφο στοιχείο του έργου τα ελληνικά τραγούδια παιγμένα από την κιθάρα του καθηγητή Νίκου Μάστορα, αλλά και ο «καυτός» λόγος του συγγραφέα από τον μαθητή Γιώργο Τσαπάρα. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό χαρίζοντας κέφι στο κοινό, αποσπώντας το πιο θερμό του χειροκρότημα. Η παράσταση ήταν ελεύθερη στο κοινό και ανέβηκε κατόπιν της συνεργασίας του 1ου Ενιαίου Λυκείου Πύργου και της κοινωφελούς εταιρείας του δήμου Αρχαίας Ολυμπίας. Μετά το τέλος της παράστασης ο διευθυντής του 1ου Λυκείου Β. Σωτηρόπουλος ευχαρίστησε όλους τους συντελεστές , καθηγητές και μαθητές καθώς και τον δήμαρχο Αρχαίας Ολυμπίας για την παραχώρηση του θεάτρου.
Λίγα λόγια για το έργο.
Οι Εκκλησιάζουσες είναι κωμωδία του Αριστοφάνη.Η υπόθεση του έργου είναι μάλλον αποκύημα της φαντασίας του Αριστοφάνη, ωστόσο τοποθετείται χρονικά σε μια εποχή που θεωρείται πιθανό ότι πράγματι οι γυναίκες της Αθήνας αντιδρούσαν εμπράκτως στην αντρική εξουσία. Ενδεχομένως γραμμένη το 391 ή το 392 π.Χ. Παραμένει μία ακόμα πολιτική κωμωδία-σάτιρα, από τις χαρακτηριστικές του Αριστοφάνη, στην οποία για άλλη μια φορά τάσσεται υπέρ των γυναικών. Η πρωταγωνίστρια του έργου, η δυναμική και κατεργάρα Πραξαγόρα, είναι εκείνη που θα αναλάβει τα ηνία της γυναικείας επανάσταση με στόχο την αλλαγή ολόκληρης της Αθηναϊκής Δημοκρατίας.
Η πανούργα, λοιπόν, Πραξαγόρα μεταμφιέζεται σε άνδρα, μαζί με όλες τις γυναίκες της Αθήνας και η γυναικεία πομπή φτάνει ως την Εκκλησία του δήμου – στην οποία οι γυναίκες δεν είχαν δικαίωμα ψήφου – και ψηφίζουν νόμο, σύμφωνα με τον οποίο η εξουσία περνά στα χέρια των γυναικών. Οι γυναίκες είναι έτοιμες να επιβάλλουν εκτός από την περιουσιακή και την ερωτική κοινοκτημοσύνη. Οι Εκκλησιάζουσες είναι ένα έργο που συνδέει όσο κανένα άλλο τους αρχαίους Αθηναίους με τους σημερινούς Έλληνες. Η διαφθορά, η άρνηση του πολίτη να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του, η ανευθυνότητά του θίγονται λες και το έργο θέλει να σατιρίσει τη σημερινή εποχή και μάλιστα τις ζοφερές της καταστάσεις.