Χωρίς κάποιο πρόβλημα συνεχίστηκε την Τρίτη, για μια ακόμα μέρα υπο πολύ καλές συνθήκες, τόσο σε ότι αφορά τη διαμονή και το γενικότερο περιβάλλον – συνθήκες, όσο και για το προπονητικό πρόγραμμα που έχει καθοριστεί από τον τεχνικό Λούκα Καβάλο, η προετοιμασία των παικτών που βρίσκονται για λογαριασμό του Πανηλειακού στην Ιταλία.
Που συμπληρώνει αυτό το διάστημα μιάμιση περίπου εβδομάδα παραμονής εκεί, στην περιοχή Sant’Olcese (Φωτο 2) της Γένοβα (διαμένοντας στο Hotel San Giorgio) ενω όπως περιγράψαμε και στα προηγούμενα ρεπορτάζ έχει δώσει και δυο φιλικά παιχνίδια.
* Και ετοιμάζεται για το τρίτο, που πάντως υπάρχει μια αλλαγή στο πρόγραμμα, και δεν θα είναι τελικά με τη Τζένοα, σήμερα Τετάρτη, όπως είχε αρχικά γνωστοποιηθεί.
Αλλά θα γίνει την Παρασκευή πλέον, άλλο δυνατό αγωνιστικό τεστ, και συγκεκριμένα με την Αβελίνο.
* Ο Πανηλειακός θα είναι αυτός που θα κάνει τη μετακίνηση προς το Αβελίνο (περιοχή Καμπανίας, περίπου 45 χλμ από τη Νάπολι) και ο αγώνας θα γίνει στο εξαιρετικό Στάδιο PARTENIO-LOMBARDI (Φωτο 1) την έδρα της ομάδας, που αγωνίζεται πλέον στη Serie B
* H A(ssociazione) S(portiva) Avellino 1912 όπως είναι το πλήρες όνομα της, είναι αρκετά γνωστή στους παλιότερους κυρίως Έλληνες φιλάθλους, λόγω των παρουσιών της στην μεγάλη κατηγορία της Ιταλίας (κυρίως τη δεκαετία του ’80 και του πολύ διαδεδομένου τότε ΠΡΟΠΟ), και κυρίως όταν το 1987 ο Νίκος Αναστόπουλος μεταγράφηκε εκεί από τον Ολυμπιακό (κι έπαιξε για ένα χρόνο).
Και μπορεί το δρομολόγιο από την Ελλάδα σε μικρομεσαίες ιταλικές ομάδες το έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια ουκ ολίγοι ποδοσφαιριστές, καθώς η… κοινοτική τους ιδιότητα μειώνει το ρίσκο που παίρνουν οι σύλλογοι. Το να βρεθεί όμως το 1987 Έλληνας παίκτης στο μαγικό Καμπιονάτο του Μαραντόνα και των άλλων μεγάλων αστεριών πιάνοντας θέση ξένου, από τις μόλις δυο που είχαν δικαίωμα οι ομάδες τότε, ήταν ομολογουμένως πρωτόγνωρο!
Ήταν μάλιστα τότε, μόλις ο δεύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε εκτός Ελλάδας! «Κανονιέρης» από τον Ολυμπιακό ήταν κι ο πρώτος Έλληνας ποδοσφαιριστής που βγήκε εκτός συνόρων και ήταν ο μεγάλος Γιώργος Σιδέρης. Ο οποίος συμφώνησε το 1970 με τη βελγική Αντβέρπ. Στο Πρωτάθλημα της χώρας συμμετείχε για δύο χρόνια, και το 1972 επέστρεψε στην ομάδα του Πειραιά.
Οι παίκτες και τα προσεχή φιλικά
* Απο κει και πέρα, υπάρχει μια τροποποίηση στα φιλικά που συνολικά θα δοθούν ως τις 14 του μήνα (που με τα τωρινά δεδομένα είναι προγραμματισμένη η επιστροφή), και αυτά θα γνωστοποιηθούν προσεχώς.
Σε ότι αφορά τους ως τώρα διαθέσιμους παίκτες. Από την πρώτη προπόνηση, συμμετέχουν 16 παίκτες:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΞΕΒΑΝΟΣ, ΘΟΔΩΡΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΑΜΠΑΤΖΙΔΗΣ, ΧΑΡΗΣ ΔΑΛΚΙΔΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΩΤΑΤΗΣ, ΝΤΙΝΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΥΡΝΟΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΛΙΟΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΦΡΑΤΗΣ, NICOLAS MADΕRO SONORA, JEAN CARLOS CHERA.
Από αυτό το πρώτο γκρουπ παικτών φέρονται όλοι να έχουν υπογράψει προσύμφωνο. Συμβόλαια πάντως, κατά πληροφορίες, δεν θα υπογραφούν πριν την επιστροφή στην Ελλάδα.
Αυτό ισχύει και με όσους βρέθηκαν ή και θα βρεθούν εκεί τις επόμενες μέρες.
Τα πρώτα στοιχεία για όλους τους παίκτες:
* Ο έμπειρος και γνωστός Ηλείος Ζαχαρίας Δημητρουλόπουλος (29 ετών, αμυντικός μέσος, με θητεία μεταξύ άλλων, μετά το ξεκίνημα του στον Ηρακλή Πύργου, σε Καλαμάτα, Πανηλειακό, ΑΠΟ Χίου, ΠΑΟ Βάρδας, Εθνικό Κατερίνης, Καστοριά, Φωκικό, Ερμιονίδα, ΠΦΟ Πανόπουλο, Άρη Αρχ. Ολυμπίας).
* Ο επίσης Ηλείος ικανός και γνωστός Ντίνος Νικολόπουλος, 21 ετών, αριστερός μπακ-χαφ που ξεκίνησε από τις ακαδημίες Πανηλειακού, κι έπειτα στον Ολυμπιακό Λαμπετίου, στον Πανηλειακό (2011-2012), στους Νέους της ΑΕΚ και πέρυσι, στον α’ γύρο στη Ζάκυνθο και στο δεύτερο στον Άρη Αρχ. Ολυμπίας
* Άγγελος Πούρνος – 22 ετών (γεν. 21-01-1992) και αγωνίζεται κυρίως ως ακραίος μεσοεπιθετικός.
Την περίοδο 2009-10 αγωνίστηκε στην ομάδα Νέων της ΑΕΚ (στην οποία έιχε ενταχθεί από το 2007 στους Παίδες). Την επόμενη σεζόν 2010-2011 έπαιξε με τον Ασπρόπυργο στη Football League 2 στον πρώτο γύρο και από τον Ιανουάριο 2011 στην ομάδα DE MIREN Ολλανδίας (θυγατρική ομάδα της Ουτρέχτης) Γ’ εθνικής κατηγορίας, με 18 συμμετοχές και 6 γκολ ως το τέλος της σεζόν 2010-2011.
Και τη σεζόν 2011-12 υπέγραψε στον Ηρακλή Ψαχνών (Β’ Εθνική) όπου έμεινε ως τον Ιανουάριο του 2012 και έπειτα συμφώνησε με τον Βύζαντα Μεγάρων (Β’ Εθνική) με τον οποίο αγωνίστηκε στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Επόμενος σταθμός του ο Πανιώνιος (Σούπερ λίγκα, καλοκαίρι του 2012 ως Ιανούαριο του ’13, όπου συμφώνησε πάλι με το Βύζαντα, και αγωνίστηκε στη συνέχεια του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής, με 17 συμμετοχές, 1 γκολ).
Απο το Σεπτέμβριο του 2013 και για την περυσινή σεζόν αγωνίστηκε στη Καρμιώτισσα Πολεμιδιών Λεμεσού (Β’ Εθνικής Κύπρου, 18 συμμετοχές, 3 γκολ). Στην οποία είχε παραχωρηθεί το περασμένο καλοκαίρι ως δανεικός από τη Νέα Σαλαμίνα (που αυτή αρχικά τον είχε αποκτήσει τον Ιούλιο κι έκανε 2 συμμετοχές), πρώην ομάδα του Γιάννη Ταραλίδη.
* Και ακόμα:
Θεοχάρης Δαλκίδης
ΘΕΣΗ : Αμυντικός
ΗΛΙΚΙΑ : 03-02-1993 (21)
11-12 ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 19 | 0 | |
12/13 | ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ | 0 | 0 |
13/14 | ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ | 21 | 1 |
* Ο πατέρας του παίκτη είναι ο Θόδωρος Δαλκίδης, που έχει αγωνιστεί με επιτυχία αρκετά χρόνια στον Άρη, κυρίως τη δεκαετία του ’90, κι ακολούθως είναι τεχνικός (με αρκετή ήδη θητεία και στις μικρές ομάδες του Άρη)
Βασίλης Μπαξεβάνος
ΘΕΣΗ : Μέσος
ΗΛΙΚΙΑ : 23-10-1993 (21)
11/12 | ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ | 30 | 1 |
12/13α | ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ | 8 | 0 |
12/13β | ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ | 1 | 0 |
13/14 | ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ | 23 | 0 |
Χάρης Αμπατζίδης
ΘΕΣΗ : Τερματοφύλακας
ΗΛΙΚΙΑ : 11-12-1990 (24)
09/10 | ΝΑΟΥΣΑ | 0 | 0 |
10/11α | ΖΑΚΥΝΘΟΣ | 1 | 0 |
10/11β | ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ | 0 | 0 |
11/12 | ΚΟΖΑΝΗ | 0 | 0 |
12/13 | ΚΟΖΑΝΗ | 0 | 0 |
13/14 | ΚΟΖΑΝΗ | 20 | 0 |
Κώστας Κωτάτης
ΘΕΣΗ : Μέσος
ΗΛΙΚΙΑ : 10-06-1995 (19)
13-14 Ζάκυνθος (πρώην Νέων της ΑΕΚ)
Γιώργος Κυριακάκης
ΘΕΣΗ : Μέσος
ΗΛΙΚΙΑ : 10-02-1992 (22)
12/13 | ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ | 3 | 0 |
13/14α | ΚΑΒΑΛΑ | 0 | 0 |
13/14β | ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ | 4 | 0 |
Γιώργος Κολιός
ΘΕΣΗ : Μέσος
ΗΛΙΚΙΑ : 29-04-1990 (24)
08/09β | ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 1 | 0 |
09/10α | ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 0 | 0 |
09/10β | ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ | 0 | 0 |
10/11 | ΔΟΞΑ ΚΡΑΝΟΥΛΑΣ | 5 | 1 |
ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 21 ετών, ο οποίος προέρχεται από την ομάδα Νεων της Χέρενφειν και πριν δυο χρόνια δοκιμάστηκε στον ΠΑΟΚ. Ο Εμμανουήλ αγωνίζεται κυρίως ως αριστερός μέσος και είχε πάει το 2009 στην Χέρενφεϊν προερχόμενος από τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΦΡΑΤΗΣ Γεν. 20/10/1995, προηγούμενες ομάδες, 12-13 Παλαιό Φάληρο, 13-14 Γλυφάδα
Γιάννης Σακελλαρίδης Εμφανίζεται να έχει περάσει από τη γερμανική Πίρμαζεν (Pirmasens), κατηγορίας Oberliga Seadwest, είναι 20 ετών, και ξεκίνησε την καριέρα του από τα τμήματα της ακαδημίας των Μετεώρων. Πέρυσι στον Α.Ο. Τρίκαλα 1963 (Γ Εθνική). Αγωνίζεται στη μεσαία γραμμή, είναι γεννηθείς στις 19/1/1994 και την προπερασμένη χρονιά 12-13 ανήκε στον Εργοτέλη και έπαιζε με την δεύτερη ομάδα, αλλά ταυτόχρονα έκανε και με την πρώτη προπονήσεις.
* Κι ακόμα
ΘΟΔΩΡΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ (22 ετών, προηγ. ομάδα ΑΠΕ Λαγκαδά),
ΝΙΚΟΣ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ (20 ετών, παίκτης του Γ.Σ. Ηλιούπολης Θεσαλονίκης, μέχρι πρότινος)
Nicolas Madero Sonora (Ουρουγουανός κεντρικός αμυντικός, με Ισπανικό διαβατήριο αλλά και διαμονή ετών στη χώρα αυτή, είναι 21 ετών και έχει παρουσία και στη Θέλτα Βίγκο παλιότερα)
Ζουάν Κάρλος Τσέρα
Ήταν ένας… σούπερσταρ της ηλικίας των 6-12 ετών, έναν παίκτη από εκείνους που το πολύ οργανωμένο σκάουτινγκ των μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων εντοπίζει, και τώρα συζητάει για να τον πάρει ο Πανηλειακός (με τη μορφή δανεισμού).
Πρόκειται για ένα πολλά υποσχόμενο αστέρι, το οποίο σήμερα, στα 19 του χρόνια, δεν έχει δικαιώσει αυτές τις προσδοκίες για μεγάλη καριέρα, ωστόσο για τον Πανηλειακό δεν μπορεί παρά να αποτελεί και μόνο πρόκληση η αναφορά στο όνομά του. Πρόκειται για τον Βραζιλιάνο Ζουάν Κάρλος Τσέρα, παίκτη ο οποίος ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά στη Σάντος.
Ο Ζουάν Κάρλος Τσέρα, έχει γεννηθεί στις 12 Μαρτίου του 1995. Είναι ένας ποδοσφαιριστής μόλις 19 ετών, για τον οποίο σε νεαρή ηλικία είχαν ακουστεί τόσα πολλά και είχαν γραφτεί ακόμα περισσότερα.
Ο Τσέρα, μάγευε τα πλήθη στη Σάντος από ηλικία 12 ετών και πολλοί, εν έτει 2007, μιλούσαν ήδη για τον νέο… Ρομπίνιο, ο οποίος λίγα χρόνια νωρίτερα είχε αποχωρήσει από το Βίλα Μπελμίρο για να κάνει πράξη το ευρωπαϊκό όνειρο.
Για τον Τσέρα, από πολύ μικρή κιόλας ηλικία είχαν δείξει ενδιαφέρον η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Μπαρτσελόνα. «Το ενδιαφέρον παρέμεινε ενδιαφέρον, για τον παίκτη ο οποίος σε ηλικία μόλις 6 ετών μπορούσε να σκοράρει απευθείας φάουλ από τριάντα γιάρδες και σε ηλικία 9 ετών είχε τον… κόσμο όλο στα πόδια του», αναφέρει η ιστοσελίδα bleacherreport.com, για τον Κάρλος Τσέρα, σε ένα αφιέρωμα γι’ αυτόν το 2011, με τίτλο «Το αγόρι από τη Βραζιλία που ξεχάστηκε από το ποδόσφαιρο». Ο Τσέρα, είχε ένα σύντομο πέρασμα από την Ιταλία και τη Τζένοα και σύμφωνα με το TuttoMercatoWEB, η περίπτωση του νεαρού αυτού, παρακολουθείται στενά και από ομάδα της Β΄ Εθνικής Ιταλίας, της Μπολόνια. Ο Κάρλος Λεονάρντο Πίτσι, σε δηλώσεις του στην εφημερίδα Πρώτη, ανέφερε ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά, ώστε να μπορέσει οριστικά να ντύσει τον Τσέρα στα ερυθρόλευκα και να τον φέρει στον Πύργο…
Καθώς και άλλοι δυο γκολκήπερ βρίσκονται απο τη Δευτέρα στην αποστολή:
* Ο Δημήτρης Γκίνης (21 ετών, γενν. 8/12/1993) που ήταν πέρυσι στην Κέρκυρα. Ξεκίνησε από την ΑΕ Καναλίων, πανηγυρίζοντας τρεις διαδοχικές ανόδους (από τη Β’ στην Α1). Μέλος των Μικτών της ΕΠΣ Κέρκυρας, με κλήση στην Προεθνική Ομάδα Παίδων, το 2010 εντάχθηκε στην ομάδα Νέων της ΑΕΚ, όπου κι έμεινε ενάμιση χρόνο με προπονητή το Μπατίστα. Τον Ιανουάριο του 2012 επέστρεψε στην Κέρκυρα, για λογαριασμό του Ολύμπου (Δ’ Εθνική) και την προπερσινή σεζόν (2012-13) αγωνίστηκε με την Κασσιώπη, στο Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (άνοδος στη FootballLeague). Και παρέμεινε στην Κέρκυρα πέρυσι, και μετά τη συγχώνευση.
Το 2013 ο νεαρός τερματοφύλακας δοκιμάστηκε στην ολλανδική Ουτρέχτη, όπου τον παρακολούθησαν και μέλη του τεχνικού τιμ τη Φίτεσε. Στην Κασσιώπη και στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ήταν βασικό στέλεχος. Βρέθηκε δοκιμαζόμενος και στον Ηρακλή Θεσ. (πριν λίγες μέρες).
* Καθώς κι ο επίσης γκολκήπερ Σπύρος Στεργιώτης (που κατά πληροφορίες έπαιζε στην Αμερική και πιθανότατα στη Φιλαδέλφεια).
* Κι από την Τρίτη, κι ο Θωμάς Γραικός, 23χρονος (γεν. 18/04/91) αριστεροπόδαρος αμυντικός, που κατάγεται από το Περιβολάκι Λαγκαδά και ξεκίνησε στην ΑΠΕ Λαγκαδά, για να μεταπηδήσει έπειτα στον Άρη Θεσσαλονίκης (αρχικά Παίδες, μετά Νέοι) και είχε υπογράψει μάλιστα επαγγελματικό συμβόλαιο με τον Άρη. Το 2009 έπαιξε για πρώτη και μοναδική φορά με τους κίτρινους στο παιχνίδι πρωταθλήματος του Καραϊσκάκη Ολυμπιακός – Άρης 0-0, μπαίνοντας στο78′ ως αλλαγή του Νασούτι.
Αγωνίστηκε στη συνέχεια στον Μακεδονικό το β’ γύρο του ’10-’11, ενω έλυσε στη συνέχεια το συμβόλαιο με τον Άρη, και την επόμενη σεζόν ’11-’12, βρέθηκε στη Ζάκυνθο στον α’ γύρο και στη Νίκη Βόλου στο β’ γύρο. Τον Ιανουάριο του ‘13 πήγε στην ΑΠΕ Λαγκαδά ως το τέλος του πρωταθλήματος. Πέρυσι ήταν στον Εθνικό Αγιονερίου (Γ’ Εθνική, 1ος Όμιλος)
Επίσης από την Τρίτη και οι
* Σπύρος Νταγιάντας (επιθετικός, 21 ετών)
08/09 | ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ | 21 | 5 |
09/10 | ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ | 32 | 11 |
10/11 | ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ | 25 | 8 |
11/12 | ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ | 12 | 2 |
12/13 | ΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑ | 8 | 1 |
13/14α | ΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑ | 1 | 0 |
13/14β | ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ | 12 | 1 |
* Νίκος Καραθανάσης (αμυντικός χαφ, 20 ετών)
Πέρυσι ήταν σε ομάδα Β’ Εθνικής Αυστρίας (δεν είναι ο γκολκήπερ, με το ίδιο ονοματεπώνυμο, πρώην της Δόξα ςΚρανούλας, κ.τ.λ.)
* ΘΟΔΩΡΗΣ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ
Είναι αμυντικός, 22 ετών, και αδερφός του διεθνή Κώστα Φορτούνη, που εδω και λίγες μέρες έχει μεταγραφεί στον Ολυμπιακό. Περυσινή ομάδα του Θ. Φορτούνη τα Τρίκαλα (Γ’ Εθνική).
* Ενω στο πρόσφατο φιλικό με τη Σαβόνα, χρησιμοποιήθηκαν μεταξύ άλλων και οι (υπό δοκιμή),
Sulejman Hoxha (γκολκήπερ, Αλβανός, 24 ετών, πέρυσι στην Παρτιζάν Τιράνων και πριν σε Τέουτα Δυρραχίου, Πόδραδετς, Απολλόνια Φιέρι), Sanchez, Sandro Baglione (Ιταλός, 22 ετών, δεξιός μέσος, πρώην της Σαβόνα και πέρυσι στη Ζάκυνθο), κι ακόμα και οι Ιταλοί, Walter Zara (αμυντικός, 21 ετών), Edoardo Capocelli (19 ετών, επιθετικός, πρώην της Νέων της Alessandria και τώρα της Νέων της Τορίνο), Peralta, Cunsolo, Oddo (οι δυο τελευταίοι ήταν κι αυτοί πέρυσι στη Ζάκυνθο).
* * * Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο μεταξύ, οι άνθρωποι της ομάδας εξακολουθούν περιμένουν τις τελικές εξελίξεις σε ΕΠΑΕ και ΕΠΟ (κυρίως εκεί) για το αν τελικά θα αποφασιστεί, οι ομάδες χωρίς αδειοδότηση να μπορούν να αποκτούν και απεριόριστους κοινοτικούς κάτω των 24ετών (ως τώρα αυτό ισχύει για Έλληνες)…
ΝΕΟΤΕΡΑ στις αμέσως επόμενες αναρτήσεις θεμάτων