Με αισιοδοξία, πάθος, αλλά και γνωρίζοντας τις δυσκολίες του αγώνα, ο Πανηλειακός ολοκλήρωσε το πρωί του Σαββάτου την προετοιμασία και αναχωρεί το μεσημέρι για το ματς της Κυριακής με τη Ζάκυνθο στο γειτονικό νησί (3.00). Η αποστολή, τα τελευταία νέα, τα νέα πρόσωπα, αποχώρηση Καφαντάρη και η μετάβαση των φιλάθλων.
Μετά τις ενέργειες του Κώστα Ντάβαρη, ο τεχνικός Σωτήρη Αντωνίου έχει στη διαθεσή του και τους νεοαποκτηθέντες παίκτες (Μακρίδη, Βαλαώρα, Τσετιροκλή, Λόλα, Σ. Σωτηρόπουλο, Γατσώρη), καθώς τα δελτία τους εκδόθηκαν, και ήδη πήρε τους τρεις πρώτους για πρώτη φορά στη 18άδα. Από Δευτέρα θα βγουν και τα δελτία των Αντωνίου, Χιντζίδη.
Από εκεί και πέρα, αγωνιστικά επίσης: ο Δημήτρης Ακπαρίδης, ο οποίος είχε πρόβλημα τραυματισμού από το ματς με τον Αστέρα Μαγούλας μετέχει και αναμένεται να αγωνιστεί, ενώ αντίθετα ο Χρήστος Μανιάτης (που παίζει κι ως μικρός, κάτι που θα φέρει κάποιες διαφοροποιήσεις στο σχήμα), οριστικά έμεινε εκτός.
* Όμως, πρόβλημα δημιουργήθηκε και με τον Άρη Λώττα. Αφού ο δεξιοτέχνης μέσος από το πρωί του Σαββάτου είχε έντονες στομαχικές διαταραχές καθώς και αρκετές ενδείξεις κρυολογήματος. Περιλήφθηκε πάντως στην αποστολή και η κατάσταση του θα επανεκτιμηθεί ως αύριο.
Αποχωρεί ο Καφαντάρης
Στο μεταξύ, από τους νυν παίκτες της ομάδας, αποχωρεί ο 24χρονος επιθετικός Μιχάλης Καφαντάρης (λύνοντας το συμβόλαιο με κοινή συμφωνία των δυο πλευρών). Αφού κι ο ίδιος θεωρούσε ότι δεν έχει ικανοποιητικό χρόνο συμμετοχής, ενώ μετά και τις νέες μεταγραφές, η κατάσταση σε αυτόν τον τομέα δε θα άλλαζε (ειδικά με την υποχρεωτική συμμετοχή και των τριών μικρών). Πρόλαβε πάντως να “περάσει” το όνομα του στα δρώμενα της ομάδας, ειδικά με το πολύ ΜΕΓΑΛΟ γκολ στη Ριζούπολη κατά του Απόλλωνα.
* Στην αποστολή, κατόπιν των παραπάνω εξελίξεων, μετέχουν 18 παίκτες. Αυτοί είναι οι εξής: Θεοδωρακόπουλος, Καπετανάκης, Ακπαρίδης, Βατσής, Θωνιάτης, Κολόκας, Κυριακίδης, Λώττας, Τομαράς, Ταφαρλής, Μπράβος, Γ. Σωτηρόπουλος, Μακρίδης, Τσετιροκλής, Νικολόπουλος, Πλαστουργός, Βαλαώρας, Δημόπουλος.
Μετάβαση φιλάθλων
“O Σύλλογος Φίλων Πανηλειακού οργανώνει οριστικά εκδρομή στη Ζάκυνθο για το ματς της Κυριακής, όπως προέκυψε μετά το αυξημένο ενδιαφέρον που εκδηλώθηκε και την Παρασκευή.
Από Πύργο το ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ στις 8.30 το πρωί της Κυριακής, κάτω από τα γραφεία. Κι από Κυλλήνη στις 10.00 για Ζάκυνθο (με το ίδιο πλοίο θα αναχωρήσουν και άλλοι, με ΙΧ αυτοκίνητα ή και μεμονωμένοι). Αν κάποιος ακόμα θέλει, υπάρχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ακόμα θέσεις στο πούλμαν.
Όσοι ακόμα θέλουν να δηλώσουν συμμετοχή θα πρέπει να απευθυνθούν στα γραφεία του Συλλόγου, σήμερα Σάββατο το απόγευμα, από τις 6.00 – 9.30 μ.μ. (οδός Μπιζανίου 7 στον Πύργο, κι επειδή είναι πολύ λίγες πλέον οι θέσεις αυτές, με σειρά προτεραιότητας).”