Την ώρα που ο Πανηλειακός…παίρνει μπροστά, με την οριστικοποίηση σχήματος, προσώπων και θέσεων, προχωρώντας και σε άμεσες κινήσεις με παίκτες που θα στελεχώσουν τη νέα ομάδα της προσεχούς σεζόν, από τη διοίκηση διαρρέει και σενάριο για πάρα πολλές πιθανότητες συμμετοχής της ομάδας στη Β’ Εθνική τη νέα περίοδο! Κι ότι αυτό (αν είναι να γίνει), θα γίνει με συγχώνευση άλλης ομάδας, που αυτή τη στιγμή έχει δικαίωμα συμμετοχής σε αυτή την κατηγορία) στον Πανηλειακό!!!
Αυτό συγκεκριμένα μεταφέρθηκε ως πληροφορία (για πρώτη φορά) το βράδυ της Τρίτης, μαζί με τη γνωστοποίηση των προσώπων που θα μετέχουν στην ομάδα, από τον Κώστα Ντάβαρη προς εκπροσώπους του τοπικού Τύπου, χωρίς όμως να ειπωθεί προς το παρόν τίποτα περισσότερο ή να δοθεί κάποια άλλη λεπτομέρεια!
Οπότε, κι εμείς το μεταφέρουμε με αυτή ακριβώς τη διατύπωση, και θα επανέλθουμε όταν (κι αν) υπάρχουν νεότερες και συγκεκριμένες πληροφορίες. Για ένα τόσο μάλιστα σοβαρό θέμα αλλά και πολύ δύσκολο στη φύση του!
Από εκεί και πέρα, πολύ πιθανόν αυτό το θέμα να έχει σχέση και με την προχωρημένη συζήτηση που ήδη γίνεται στις τάξεις του νέου Δ.Σ. για μετατροπή του σωματείου, από ΤΑΠ – Τμήμα Αμοιβομένων Ποδοσφαιριστών, που είναι μέχρι τώρα, σε ΠΑΕ – Ποδοσφαιρική Ανώνυμη Εταιρεία (υπενθυμίζεται ότι κάθε ομάδα στη Β’ Εθνική πρέπει υποχρεωτικά να είναι ΠΑΕ, ενώ στη Γ’ Εθνική η κάθε ομάδα μπορεί να επιλέγει μόνη της αν θα είναι ΤΑΠ ή ΠΑΕ).
Κατά τ’ άλλα, ήδη οι Κ. Ντάβαρης και Σωτ. Αντωνίου (που την επόμενη θα έρθει στον Πύργο) συζητούν με διάφορους παίκτες, είτε εκτός, είτε και εντός Νομού.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, η έναρξη των δραστηριοτήτων, είναι από μόνη της εξαιρετικά σημαντικό γεγονός, και πλέον ετοιμάζεται ο Πανηλειακός της νέας σεζόν!!! Που πάντα βέβαια έχει ανάγκη τη ΣΤΗΡΙΞΗ ΟΛΩΝ!!!
Υπενθυμίζονται τα βασικά πρόσωπα και οι θέσεις τους:
Το νέο Δ.Σ του Πανηλειακού θα έχει πενταμελές σχήμα ως εξής: Κώστας Ντάβαρης, Διον. Σκουτέρης, Λάμπης Αριστειδόπουλος, Χριστόδουλος Ρεντζούλης, Λεονάρντο Κουράτολο (ο οποίος θα είναι και υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων).
Ακόμη έγινε γνωστό κι επίσημα ότι συνεχίζει στη τεχνική ηγεσία ο Σωτήρης Αντωνίου και η έναρξη της προετοιμασίας θα γίνει στις 12 Αυγούστου (όπως ήδη έχουμε γράψει σε άλλο θέμα νωρίτερα).
Στο τεχνικό τιμ συμμετέχουν όπως και πέρυσι και οι Ανδρέας Τρυφωνόπουλος, Δημήτρης Μιχαλόπουλος και Αλέκος Μπρής. Έφοροι υλικού θα είναι οι Γιάννης Δημήτρουλας και Γιώργος Μώρος.
Υπεύθυνοι γηπέδων θα είναι οι Κώστας Λιάγκουρας και Κώστας Φτερνιάτης.
Στη θέση του τεχνικού διευθυντή ακόμη δεν είχαμε επίσημη ανακοίνωση, αλλά του έχει γίνει πρόταση να είναι ο Χρήστος Δημόπουλος, όπως ήδη έχουμε γράψει και σε προηγούμενο θέμα, και αναμένεται η τελική απάντηση του.
Γενικός Αρχηγός θα είναι ο επίσης έμπειρος, παλιός παίκτης της ομάδας, Σπύρος Νούσιας. Εκπρόσωπος στη Φούτμπολ Λιγκ ο νομικός Χάρης Γρηγορίου. Υπεύθυνοι Ακαδημιών παραμένεουν όπως ήταν και τα τελευταία χρόνια με πολύ σημαντικό έργο, οι Θοδωρής Βαγγόπουλος (θα λειτουργεί τη νέα σεζόν και ως σκάουτερ των «ερυθρολεύκων» παρακολουθώντας τους άλλους αντιπάλους στο πρωτάθλημα αλλά και μεμονωμένους παίκτες) και Κώστας Μπακάλης.
Νομικός Σύμβουλος και συντονιστής του Δ.Σ θα είναι ο Θοδωρής Αντωνόπουλος. Ο οποίος θα μετέχει και στην Επιτροπή μεταγραφών μαζί με τους Κ. Ντάβαρη, Θ. Βαγγόπουλο.
Ενώ εξωδιοικητικά, κι άλλα άτομα θα μετέχουν σε Επιτροπές Στήριξης του έργου και της λειτουργίας της ομάδας.
Επιτροπή για την εγγραφή μελών: Γιάννης Π. Αργυρόπουλος, Κώστας Τριγάζης, Γιάννης Π. Αργυρόπουλος, Λάμπρος Μπίκος, Μαρίνης Τσουκαλάς, Λάμπης Αριστειδόπουλος, Χρήστος Γιαννακόπουλος.
Υπεύθυνος Τύπου ο Παύλος Τσάμης.
Υπεύθυνοι γραφείων ομάδας η Έφη Μπακαλοπούλου και ο Χρήστος Γιαννακόπουλος.
Ευχές και ευχαριστίες
“Εκτελώντας την τελευταία διετία, στο νέο ξεκίνημα δηλαδή της ομάδας με την επάνοδο της σε επαγγελματική κατηγορία, καθήκοντα εκπροσώπου Τύπου, σε συνδυασμό με κάποιες άλλες ενέργειες μου στα πλαίσια λειτουργίας και παρουσίας του σωματείου, θέλω να ευχαριστήσω τα πρόσωπα των δυο αυτών διοικήσεων για όσα πρόσφεραν στον Πανηλειακό, αλλά και για τη συνεργασία που είχαμε (οι ίδιες ευχαριστίες εννοείται ισχύουν, και για τους εκπροσώπους των τοπικών αλλά και των αθηναικών ΜΜΕ από το συγκεκριμένο πόστο).
Πιστεύω ότι στο διάστημα αυτό, μεταξύ άλλων, τα νέα, η παρουσία, οι θέσεις, οι απόψεις, κ.τ.λ. της ομάδας και των συντελεστών της, προβλήθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κι έγιναν γνωστά αλλά και κατανοητά σε πάρα πολύ μεγάλο κομμάτι της φίλαθλης κοινής γνώμης. Με σαφήνεια, ειλικρίνεια και ρεαλισμό.
Εύχομαι σε όλους τους συντελεστές της ομάδας καλή δύναμη, και στον Πανηλειακό μας, μεγάλες επιτυχίες, αντάξιες του μεγέθους και της ιστορίας του”.
Νάσος Σκούρας – δημοσιογράφος