Επαληθεύτηκαν οι διασταυρωμένες πληροφορίες από τον ΟΤΕ TV, σε συνεργασία με την ΕΠΑΕ στις οποίες ήδη αναφερθήκαμε από το προηγούμενο ρεπορτάζ μας, και πλέον είναι κι επίσημα γνωστό, ότι ο αγώνας του Πανηλειακού με τον Παναιγιάλειο θα γίνει την Παρασκευή. Σε σχέση με το σχέδιο των τηλεοπτικών μεταδόσεων της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής.
Στην ανακοίνωση που εκανε τελικά αργά το απόγευμα της Δευτέρας η διοργανώτρια τοποθέτηκε για τις 7.00 το απόγευμα αυτής της μέρας τελικά το ματς στον Πύργο.
* Κάτι που ως προς την ώρα, φαίνεται να έχει σχέση και με το ότι η Παναχαική δεν έχει ακόμα συμφωνήσει με το Δήμο Πατρέων για να χρησιμοποιήσει το Παμπελοποννησιακό Στάδιο!
“Το γήπεδο τέλεσης του αγώνα ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2005 – ΠΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ, θα κοινοποιηθεί εγκαίρως με νεότερο” επισημαίνει η ΕΠΑΕ (αφήνοντας να εννοηθεί κι ότι ίσως χρειαστεί να γίνει σε γήπεδο που δεν έχει προβολείς, οπότε βάζει αυτό για τις 5.00 το απόγευμα)…
O OTE ΤV, για την αγωνιστική αυτή, σύμφωνα με το πλάνο αυτό θα καλύψει τρεις από το Νότιο Όμιλο (και πέντε συνολικά) αναμετρήσεις.
Αναλυτικά, το τηλεοπτικό (και το συνολικό) πρόγραμμα της δεύτερης στροφής του πρωταθλήματος είναι το ακόλουθο, όπως διαμορφώθηκε:
Παρασκευή (17/10)
17.00: Παναχαϊκή – Ηρακλής Ψαχνών (ΟΤΕ TV)
19.00: Πανηλειακός – Παναιγιάλειος (ΟΤΕ TV)
17.00: Χανιά – Φωστήρας (μετατίθεται εκτάκτων κι αυτό το ματς για Παρασκευή επειδή την Κυριακή στο ίδιο γήπεδο παίζει ως γηπεδούχος ο Πλατανιάς για το πρωτάθλημα της Σούπερλίγκα)
Κυριακή (19/10)
16.00: Αχαρναϊκός – Ερμιονίδα
18.00: ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης (ΟΤΕ TV)
Ρεπό: Επισκοπή
Τετάρτη (22/10)
16.00: Καλλιθέα – Άλιμος (μεταφέρθηκε για τη μέρα αυτή γιατί η Νέα Σμύρνη που χρησιμοποιεί ως έδρα η Καλλιθέα λόγω έργων στο δικό της γήπεδο, δεν μπορούσε να είναι διαθέσιμη το Π/Σ/Κ/ λόγω επισποράς στο χλοοτάπητα του γηπέδου Ν. Σμύρνης…)
* Στο μεταξύ, όπως αναφέρουν άλλες πληροφορίες από την ΕΠΑΕ, οι δυο αγωνιστικές που πρέπει πλέον να γίνουν εμβόλιμες και ημέρα Τετάρτη (μετά την αντίστοιχη καθυστέρηση δυο εβδομάδων στην έναρξη του πρωταθλήματος), θα γίνουν τελικά στο πλαίσιο του Β’ γύρου. Έτσι, ο πρώτος γύρος για τo πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής τελειώνει στις 11 Ιανουαρίου (2015). Και ο δεύτερος αρχίζει την αμέσως επόμενη εβδομάδα, στις 18 Ιανουαρίου (2015).
* Στις 29 Μαρτίου ολοκληρώνεται η κανονική περίοδος. Και μια εβδομάδα μετά (5/4) είναι προγραμματισμένοι να αρχίσουν οι έξτρα αγώνες των πλέι οφ και των πλέι άουτ. Και στις 7 Ιουνίου, να τελειώσουν με την τελευταία αγωνιστική (και των πλέι οφ και των πλέι άουτ).
* Παναιγιάλειος – ΑΕΚ 0-1 (στο ματς που έκλεισε την αυλαία της πρεμιέρας στον Όμιλο το απόγευμα της Κυριακής)
* * * ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΕΜΑ: Άλιμος – Πανηλειακός: LIVE η εξέλιξη του αγώνα 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ) – Ένα αποτέλεσμα που αναμφισβήτητα θεωρείται επιτυχία για την ομάδα του Πύργου, που αντιμετωπίζει ως γνωστόν μεγάλα προβλήματα, με τους παίκτες του να παίρνουν μια σημαντικη και βαθμολογική αλλά και ψυχολογική τόνωση – ΕΔΩ – http://www.iliaoikonomia.gr/news_details.php?id=31772#.VDqxv6jDLT8