Πολύ δύσκολη φαντάζει, αλλά και ήδη διανύεται η “επόμενη” μέρα για τον Πανηλειακό, μέσα σε ανάλογο κλίμα, από το απόγευμα της Κυριακής κι έπειτα.
Είναι βέβαια υποχρεωμένοι να …μαζέψουν τα «συντρίμμια» τους οι «ερυθρόλευκοι», μετά την τόσο οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τα Χανιά, προκειμένου στον Ταύρο απέναντι στο Φωστήρα να είναι σε θέση να διεκδικήσουν, είτε τις όποιες (λιγότερες κι από ελάχιστες…) ελπίδες τους απομένουν για κατάκτηση της έκτης προνομιούχου θέσης, που οδηγεί στη Β’ Εθνική, είτε στη χειρότερη, την έβδομη θέση (που πιθανόν να δίνει μια ευκαρία ακόμα, στις προσεχείς διεργασίες)…
Όμως, το θέμα είναι πλέον ότι η κατάσταση δεν εξαρτάται από αυτούς βασικά, αλλά θα πρέπει να γίνει το «θαύμα»!
*** Η εικόνα είναι βέβαια, ότι το κλίμα στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο είναι πολύ βαρύ, αφού άπαντες το ματς με τα Χανιά το έβλεπαν σαν αγώνα ζωής ή θανάτου. Και τέτοιο ήταν, αλλά δυστυχώς είχε τη χειρότερη δυνατή κατάληξη…
Έτσι λοιπόν, κατήφεια, απογοήτευση, πικρία κι όλα τα παρεμφερή, συνθέτουν πλέον το σκηνικό στο «στρατόπεδο» του Πανηλειακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο κρισιμότερο ματς της χρονιάς παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, όπως παραδέχτηκε και με δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης και ο Σωτήρης Αντωνίου. Κι όλα αυτά παρότι οι Πυργιώτες είχαν την ένθερμη, όπως ζητούσαν καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδος, συμπαράσταση από πλήθος φιλάθλων τους, που είχαν δημιουργήσει εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.
Δυστυχώς όμως αυτός ο κόσμος την Κυριακή έφυγε από το γήπεδο τόσο απογοητευμένος και πάνω απ’ όλα εξαιρετικά προβληματισμένος για το τι μέλλει γενέσθαι…
Αγωνιστικά – Απόντες – Τιμωρημένοι Σωτηρόπουλος, Σαραμαντάς
Μέσα σε αυτό το κλίμα και προκειμένου να συνέλθουν και οι παίκτες από το «σοκ» της ήττας, τη Δευτέρα δεν έγινε προπόνηση αλλά δόθηκε ρεπό, με την προετοιμασία ενόψει Φωστήρα να ξεκινά από την Τρίτη, και συνεχίστηκε την Τετάρτη.
Για αυτό το ματς της Κυριακής πάντως, ήδη δεν υπολογίζονται οι τιμωρημένοι Γιάννης Σωτηρόπουλος και Γιώργος Σαραμαντάς. Το ίδιο κι ο τραυματίας Π. Καραχάλιος, ενώ κι ο Κώστας Βλαχόπουλος, που χρησιμοποιήθηκε στον αγώνα με τα Χανιά, έχει πάθει μια υποτροπή, και ουσιαστικά θεωρείται εκτός κι αυτός.
Υπάρχουν από εκεί και πέρα κάποιες πληροφορίες, ότι δυο – τρεις παίκτες ακόμα, αποχωρούν αυτές τις μέρες, και δεν θα είναι κι αυτοί διαθέσιμοι στο τελευταίο ματς της Κυριακής. Κάτι τέτοιο, εφόσον είναι οριστικό, αναμένεται να είναι ξεκάθαρο, ή και ανακοινώσιμο, από την Πέμπτη…
“Βράζουν” οι φίλαθλοι
Στο μεταξύ, αναβρασμός επικρατεί στις τάξεις των φιλάθλων, με την απογοήτευση να είναι κάτι παραπάνω από έκδηλη. Μάλιστα, ειδικά στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης τα σχόλια …πάνε και έρχονται, με τους «ερυθρόλευκους» οπαδούς να έχουν αρχίσει να επιρρίπτουν τις ευθύνες τους στους κατά αυτούς υπευθύνους.
Βέβαια και με δεδομένο ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία κάνουν κι αυτοί αρκετή υπομονή ακόμα, περιμένοντας και το τελευταίο ματς, για να τοποθετηθούν πιο συγκεκριμένα (και ειδικά οι οργανωμένοι, μέσω του Συλλόγου Φίλων Πανηλειακού, και του Paniliakos Athens Club).
Μάλιστα, δεν είναι λίγοι αυτοί που ετοιμάζονται να ακολουθήσουν την ομάδα και στον Ταύρο!
*** Αφού από το Σύλλογο Φίλων Πανηλειακού ήδη διοργανώνεται και μετάβαση με λεωφορείο!
Αναβρασμός και για τη διαιτησία
Πρέπει πάντως να αναφερθεί ότι και στις τάξεις της ομάδας, αλλά και των φιλάθλων, υπάρχει και αγανάκτηση για τα σφυρίγματα του ρέφερι Παπαδόπουλου από την Θεσσαλονίκη (Β’ Εθνικής, και υποψηφίου για Σούπερλίγκα).
Αγανάκτηση που όμως δεν εκδηλώθηκε από τους φιλάθλους, καθώς “πνίγηκε” από τον προβληματισμό για την απόδοση και την πίκρα για το αποτέλεσμα.
Ωστόσο η επόμενη μέρα φέρνει στην επιφάνεια και όλα τα παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις. Αποφάσεις που ίσως μάλιστα οδηγήσουν άμεσα τον επίσημο Πανηλειακό σε συγκεκριμένη, κι επίσης, επίσημη διαμαρτυρία στα αρμόδια διαιτητικα όργανα.
Φίλαθλοι και παράγοντες του Πανηλειακού κάνουν λόγο για πέναλτι στη φάση του 9ου λεπτού πάνω στον Σωτηρόπουλο, ενώ υποστηρίζουν ότι ο ρέφερι έκανε διπλό σφάλμα καθώς όχι μόνο δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών αλλά έδωσε και κίτρινη κάρτα στον πυργιώτη μεσοεπιθετικό κρατώντας τον “όμηρο” μέχρι το τέλος του αγώνα.
Για τη φάση του γκολ που δεν μέτρησε, όλοι τονίζουν ότι ο διαιτητής σφύριξε κλάσματα του δευτερολέπτου πριν εκτελέσει το φάουλ ο Ζαγκούρσκας. Θα μπορούσε λοιπόν ή να σφυρίξει νωρίτερα για να κάνει συστάσεις για τα σπρωξίματα στην περιοχή ή να αφήσει την εκτέλεση του φάουλ και στη συνέχεια αναλογα με την εξέλιξη της φάσης να δώσει κάποια παράβαση (π.χ. επιθετικό φάουλ), αν έκρινε ότι πραγματικά υπήρχε κάτι πειλήψιμο.
Στην πρώτη περίπτωση δε θα υπήρχε το ψυχολογικό σοκ στους παίκτες του Πανηλειακού από ένα γκολ που δεν μέτρησε, ενώ στη δεύτερη περίπτωση το γκολ θα μετρούσε καθώς – αν υπήρχε παράβαση (που δεν υπήρχε γι αυτό και δεν έδωσε κάρτα) – ήταν απευθείας εκτέλεση και δεν εμπόδιζε τον τερματοφύλακα να αντιδράσει.
* Επίσης, στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε η βάσιμη αίσθηση ότι ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε με την ανοχή του κ. Παπαδόπουλου. Εγινε και διακοπή περίπου 9 λεπτών στη φάση του τραυματισμού του παίκτη των Χανίων Ψυχουντάκη, 5 αλλαγές (συν άλλη μια στην ανάπαυλα ημιχρόνου όμως αυτή) και τουλάχιστον 4-5 διακοπές για τραυματισμούς, άνω του λεπτού. Εκτός από κάποιες μικροδιακοπές ακόμα.
Για όλα αυτά ο διαιτητής υπέδειξε 8 λεπτά καθυστερήσεις!!!
Γενικά πάντως ο διαιτητής δεν έδειξε να …βιάζεται σε κανένα σημείο του αγώνα, αφού έκανε διαρκώς …συστάσεις σε παίκτες για το που θα εκτελεστεί και πως, κάθε φάουλ, κόρνερ ή πλάγιο άουτ. Αυτή η τακτική του μαζί με την τακτική των φιλοξενούμενων για καθυστερήσεις είχε αποτέλεσμα να μην παιχθεί ποδόσφαιρο ούτε 20 λεπτών στο β’ μέρος (ίσως και λιγότερο…).