Στην τελική ευθεία για την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων έχει μπει πλέον ο Πανηλειακός. Και κυρίως για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος όπου την άλλη Κυριακή 21 του μήνα θα υποδεχθεί στον Πύργο, στο μεγάλο ντέρμπι την Καλαμάτα. Ενώ λίγες μέρες μετά, θα δώσει και τον αγώνα της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας (μέσα στο τριήμερο 23-25/10, ενώ η κλήρωση είναι προγραμματισμένη στην ΕΠΟ όπως τελικά ανακοίνωσε, για αυτό το Σάββατο 13 του μήνα, στις 12.00 το μεσημέρι σε ξενοδοχείο στην Αθήνα).
Στα αγωνιστικά θέματα, η προετοιμασία συνεχίζεται, ενώ εξακολουθεί να αναζητείται αντίπαλος για την διεξαγωγή ενός φιλικού μέσα στο Σαββατοκύριακο (δεν έχει πάντως βρεθεί ακόμα). Την Τρίτη έγινε πρωινή προπόνηση (πρωινές θα είναι οι περισσότερες σε αυτό το διάστημα), την Τετάρτη υπάρχει ρεπό και προπόνηση πάλι την Πέμπτη.
Ο Καραχάλιος παραμένει ακόμα εκτός προπονήσεων, βάσει και του προγράμματος ασκήσεων και ενδυνάμωσης που κάνει από τις προηγούμενες μέρες στην Αθήνα, όπως είχε αναφερθεί. Σύντομα πάντως θα δοκιμάσει να επανενταχθεί. Με ατομικό πρόγραμμα συνεχίζουν οι Βλαχόπουλος και Ντραγκόλοφ.
“Ενισχυμένος” ρόλος για το Γ. Λαμπρόπουλο
Στο μεταξύ, ένα ακόμα πρόσωπο ενισχύει με την παρουσία του τη συλλογική προσπάθεια, και συγκεκριμένα ο Γιώργος Λαμπρόπουλος (αρχιτέκτονας στο επάγγελμα) που από την αρχή της περιόδου μετείχε στα δρώμενα (και έχει ήδη μεγάλη συνεισφορά στα έργα αναμόρφωσης στη Συντριάδα, τα οποία φτάνουν στην ολοκλήρωση τους), αλλά πλέον τις τελευταίες μέρες, παρουσιάστηκε και ως γενικός αρχηγός (αλλά και υπευθ. Δημ. Σχέσεων) στο ποδοσφαιρικό τμήμα. Αυτό έγινε, τόσο κατά την εκδήλωση του Σαββάτου, όσο και σε δελτίο τύπου το απόγευμα της Δευτέρας που προαναγγέλθηκε η δική του παρουσία, όπως και της υπέυθυνης marketing, επικοινωνίας και δημ. σχέσεων Μίτσας Αμπατζή, σε τηλεοπτική εκπομπή τοπικού καναλιού, όσο και στην ίδια την εκπομπή, όπου έτσι προσφωνήθηκε.
Οπότε αυτό είναι ήδη δεδομένο, αλλά παραμένει ανοιχτό αν θα είναι δυο οι γενικοί αρχηγοί, και λέμε “ανοιχτό” γιατί από την ομάδα δεν έχει γίνει κάποια άλλη πιο συγκεκριμένη ή επίσημη ενημέρωση, για το αν θα συνεχίσει να προσφέρει υπηρεσίες κι ο Σπύρος Νούσιας. Ο οποίος δεν παρευρέθηκε στην εκδήλωση του Σαββάτου, αλλά από τον άνθρωπο της ομάδας μας μεταφέρθηκε ότι αυτό ήταν τυχαίο, κι ότι και ο Λαμπρόπουλος και ο Νούσιας θα προσφέρουν από ανάλογα πόστα. Αυτό είναι λοιπόν κάτι που θα ξεκαθαρίσει, αλλά και θα φανεί τις επόμενες μέρες. Υπενθυμίζεται ότι πριν λίγο καιρό, διαφωνώντας για κάποια θέματα λειτουργίας, ο Σπ. Νούσιας είχε για λίγες μέρες αποστασιοποιηθεί από την άσκηση των καθηκόντων του, αλλά στη συνέχεια, μετά τις επαφές που είχε τότε με τον Κ. Ντάβαρη, επανήλθε. Τώρα, τι άλλο θα γίνει, όπως προαναφέραμε, θα δείξει σύντομα.
Αντίθετα, φαίνεται ότι οριστικά δε θα συνεχίσει στο “τιμ” ο Κώστας Κολοσκόπης, που είχε βρεθεί κοντά στην ομάδα το αμέσως προηγούμενο διάστημα, μετά την έλευση Γιαννακόπουλου και την πρόσκληση που είχε απευθύνει ο Στέλιος στον πρώην συμπαίκτη του, αλλά πλέον αποχωρεί (πιθανότατα για επαγγελματικούς λόγους).
Στο τεχνικό τιμ οι άμεσοι συνεργάτες του Γιαννακόπουλου παραμένουν, ο βοηθός του Κώστας Λούσκος κι ο γυμναστής Νικ Κάτσικας.
Δυσαρέσκεια για απουσίες
* Τη δυσαρέσκεια του Πανηλειακού, για την απουσία κάποιων επισήμων, αρχών και φορέων, από τη μεγάλη εκδηλωση του Σαββάτου, όπως ο Δήμαρχος Πύργου Μάκης Παρασκευόπουλος και ο Αντιπεριφερειάρχης Ηλείας Χαράλαμπος Καφύρας, παρότι είχαν προσκληθεί προσωπικά, μετέφερε, μεταξύ άλλων, η υπεύθυνη marketing, επικοινωνίας και δημ. σχέσεων Μίτσα Αμπατζή, μιλώντας τη Δευτέρα σε τηλεοπτική εκπομπή τοπικού καναλιού (που προαναφέρθηκε). Επισημάνθηκε ότι η μεγάλη ομάδα, κομμάτι της “ζωντανής” ιστορίας και πρεσβευτής του Πύργου και του Νομού, ο Πανηλειακός, πρέπει να έχει τη στήριξη όλων. Παράλληλα, για μια ακόμα φορά, απευθύνθηκε δημόσιο κάλεσμα προς επαγγελματίες και επιχειρηματίες, είτε για κάποιες χορηγίες, είτε για κάποιες διαφημίσεις μέσα από το σύλλογο, που θεωρούνται απαραίτητες στα πλαίσια εξεύρεσης αναγκαίων πόρων.