Με κάποιες νέες δοκιμές σχημάτων και προσώπων από τον τεχνικό Σωτήρη Αντωνίου και με καλή απόδοση κατά διαστήματα (υστερώντας όμως στην τελική προσπάθεια), ο Πανηλειακός αναδείχτηκε ισόπαλος με 0-0 στο δυνατό φιλικό ματς που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στον Πύργο με τον Μανδραικό. Οι δυο ομάδες και κυρίως οι φιλοξενούμενοι (που ενδιαφέρθηκαν πολύ για το αποτέλεσμα ώστε να μην ηττηθούν και που κατά τ’ άλλα άφησαν καλές εντυπώσεις και άλλωστε είναι σαφως ενισχυμένοι από τις μεταγραφές για το προσεχές πρωτάθλημα Δ’ Εθνικής που θα συμμετάσχουν) έκαναν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με πολλά τέτοια μαρκαρίσματα και ακόμα περισσότερα φάουλ!
Καλύτερες στιγμές ήταν για τον Πανηλειακό, στο 35′ που μετά από έξοχη ομαδική αντεπίθεση ο Βατσής βρέθηκε τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε άτσαλα, άουτ, ενω στο 65′ και 75′ τα σουτ των Λώττα, Μπράβου εξουδετέρωσε με επεμβάσεις ο Τσουραμάνης.
Ο Πανηλειακός ξεκίνησε με την εξής σύνθεση: Καπετανάκης, Ταφαρλής, Σωτηρόπουλος, Μαζιώτης, Ακπαρίδης, Βατσής, Κάλφας, Γήττας, Καφαντάρης, Μπράβος, Κυριακίδης.
Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι Λώττας, Κρυστάλλης, Θεοδωρακόπουλος, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Τριγάζης, Δημόπουλος.
Μανδραικός: Τσουραμάνης, Παπουτσής, Μαρκάκης, Παπαναγιώτου, Χέλης, Αράπογλου, Μειμαρίδης, Τουρνάς, Φώσκολος, Αλημπάς, Πετρόφ, ενώ στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν (και συμπλήρωναν και την αποστολή) και οι: Ραπτόπουλος, Κάτσης, Χειμωνίδης, Τσουκάλης, Ζουράβλιεφ, Δήμος, Ηρ. Γεωργιάδης, Κωνσταντόπουλος, Λιοσάτος, Πλαβούκος, Γκαβζίδης, Π. Γεωργιάδης, Τσορτανίδης, Κανάκης, Μόρφας.
* Επόμενο φιλικό για την Πανηλειακό την Τετάρτη στον Πύργο με την Παναχαική (η ακριβής ώρα θα οριστικοποιηθεί σήμερα, κατόπιν της τελικής συννενόησης με το Δήμο Πύργου για τη χρήση προβολέων, θα είναι πάντως από τις 7.00 και μετά).