Μέχρι το τέλος του μήνα (τουλάχιστον) θα βρίσκονται όλα στον “αέρα” σε ότι αφορά τη δομή και άλλα βασικά στοιχεία των πρωταθλημάτων Γ’ και Β’ εθνικής για τη νέα σεζόν!
Αυτό προκύπτει από τις τελευταίες διεργασίες και πληροφορίες. Στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού βρέθηκε στο μεταξύ την Τετάρτη 11/7 η Ένωση Β’ – Γ’ Εθνικής διά των Σπύρου Καλογιάννη και Πέτρου Θεοδωρίδη. Ο πρόεδρος και ο α’ αντιπρόεδρος της μικρής λίγκας συναντήθηκαν με τον υφυπουργό Αθλητισμού και του εξέθεσαν τα προβλήματα (κυρίως οικονομικά) που μαστίζουν τη διοργανώτρια και κατ’ επέκταση τις ομάδες των δύο κατηγοριών…
Κυρίως βέβαια με αυτά που ζήτησαν αναφέρθηκαν στη Β’ Εθνική, κι όχι στη Γ’ Εθνική.
«Δεν μπορούν τα πράγματα να συνεχιστούν έτσι. Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα. Πρέπει να βοηθηθεί και η Β’ Εθνική. Τα χρήματα από τα τηλεοπτικά ελαχιστοποιήθηκαν, ενώ ο ΟΠΑΠ έκοψε το 70% των χορηγικών προγραμμάτων», ειπώθηκε στον υφυπουργό. «Υπάρχουν ομάδες που βρίσκονται σε απόγνωση. Αν δεν βρεθεί μια λύση, δεν ξεκινάμε νέο πρωτάθλημα και στις δυο κατηγορίες”», πρόσθεσαν, σύμφωνα με πληροφορίες οι δύο παράγοντες στον Γιάννη Ιωαννίδη, που κατ’ αρχάς έδειξε πνεύμα συνεργασίας και κατανόησης, επισημαίνοντας πως θέλει να βοηθήσει την κατάσταση ώστε να διασφαλιστεί η βιωσιμότητα των ομάδων.
Η πρώην ΕΠΑΕ επιδιώκει να αυξηθεί το μερίδιο των εσόδων της από τα τηλεοπτικά δικαιώματα της Β’ Εθνικής (υπάρχει ήδη μια συμφωνία με τον ΟΤΕ ΤV για τη Β’ Εθνική για τη νέα σεζόν, που θα δώσει 110.000 ευρώ σε κάθε ομάδα, ενώ τα ίδια είχε δώσει και στο πρωτάθλημα που τελείωσε) θέλοντας και την επιστροφή και της ΕΤ3 στην προβολή αγώνων ώστε κάθε ομάδα Β’ Εθνικής πάντα, να πάρει ακόμα ένα πρόσθετο ποσό κι από εκεί) και παράλληλα ο ΟΠΑΠ να βελτιώσει την προσφορά του τη νέα σεζόν (φέτος για κάθε ομάδα Β’ Εθνικής δόθηκαν περίπου 110 χιλιάδες κι από εκεί).
Από εκεί και πέρα, κουβέντα έγινε και για το θέμα της μερικής αναδιάρθρωσης της Β’ Εθνικής με την είσοδο και των Ολυμπιακού Βόλου, Καβάλας, Ηρακλή στη δεύτερη κατηγορία (έχουμες ήδη αναφέρει σχετικά σε άλλο θέμα στη στήλη Αθλητικά) αλλά και την προοπτική κατάργησης του επαγγελματισμού στη Γ’ Εθνική με μετατροπή της σε ερασιτεχνικό χαρακτήρα. Το πρωί άλλωστε της ίδιας μέρας ο Γ. Ιωαννίδης είχε κάνει σχετική δημόσια δήλωση (βλέπε και εδώ άλλο, ξεχωριστό θέμα στη στήλη μας Αθλητικά).
Οι δύο πλευρές συμφώνησαν να μιλήσουν εκ νέου σε δύο περίπου εβδομάδες, δηλαδή στα τέλη του μήνα, περιμένοντας νωρίτερα και τις απαραίτητες θέσεις και αποφάσεις της ΕΠΟ και παράλληλα ο Ιωαννίδης να ενημερωθεί απόλυτα για τα συμβαίνοντα στο υφυπουργείο.
Και τουλάχιστον ως τότε, αναμονή! Άλλωστε, περίπου τότε αναμένεται να ξεκινήσει κι από την Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού ο απαραίτητος έλεγχος των φακέλων των ομάδων για να κριθεί αν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στα νέα πρωταθλήματα και να πάρουν έτσι το πιστοποιητικό.
Την ίδια ώρα, τα τελευταία νέα του Πανηλειακού είναι επίσης αυτά που υπάρχουν ξεχωριστά στη στήλη Αθλητικά του iliaoikonomia.gr