Την προετοιμασία του για τον αγώνα που απομένει προκειμένου να ολοκληρώσει το φετινό πρωτάθλημα και συγκεκριμένα η 26η αγωνιστική την Κυριακή στον Πύργο με τον Αχαρναικό (ώρα έναρξης στις 3.00 το μεσημέρι), κλείνει ο Πανηλειακός μετά την πρωινή προπόνηση του Σαββάτου.
Ναι μεν αδιάφορο βαθμολογικά ματς, αλλά ο Πανηλειακός μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα (τρεις ήττες) θέλει τη νίκη γοήτρου για να ολοκληρώσει με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Αλλά και για να ικανοποιήσει όσους από τους φιλάθλους του βρεθούν κοντά του και σε αυτό το ματς.
* Από εκεί και πέρα, θέμα αποχής από την πλευρά των παικτών της Β’ Εθνικής (όπως έχουμε περιγράψει από τα αμέσως προηγούμενα ρεπορτάζ), έπαψε να υφίσταται, καθώς με βάση όσα συμφωνήθηκαν την Πέμπτη, και επαναλήφθηκαν ως λεχθέντα στη συνεδρίαση της ΕΠΑΕ το μεσημέρι της Παρασκευής, μέσα στην επόμενη εβδομάδα οι σύλλογοι της Football League θα επιχειρήσουν να ενισχύσουν το Εγγυητικό Ταμείο, προς αποκατάστασιν των ποδοσφαιριστών “προβληματικών” στα οικονομικά ομάδων (και βασικά αυτών που υποβιβάζονται, και γίνονται άμεσα ερασιτεχνικές, όπως είχε συμφωνηθεί από τις αρχές της περιόδου)…
Οι προπονήσεις συνεχίστηκαν με πρωινή την Παρασκευή και μετά κι από αυτή του Σαββάτου, θα επιλεγεί η αποστολή.
* Δεν υπολογίζονται για την Κυριακή, ο Λιόσης (που θα εκτίσει τη δεύτερη αγωνιστική λόγω δέκα κιτρίνων καρτών), όπως και οι ήδη αποχωρήσαντες Κυριάκος και Λαμπρόπουλος.
Ο Ολίσε (που προέρχεται από ελαφρά θλάση στο δικέφαλο η οποία είχε διαγνωστεί μετά το ματς στο Αίγιο), είχε σημαντική βελτίωση τις τελευταίες μέρες και υπάρχει περίπτωση να περιληφθεί στην αποστολή. Ενω ο Πίτκας που είχε ένα πρόβλημα τραυματισμού πριν από το ματς με την Επισκοπή είναι καλύτερα, αλλά πιθανόν να αγωνιστεί και πάλι ο Μανιάτης (στα πλαίσια και του μοιράσματος χρόνου που κάνει η τεχνική ηγεσία σε αυτά τα τελευταία μας).
* Ενω αναμένεται να είναι στην αποστολή και τουλάχιστον δυο από τους νεαρούς παίκτες που βασικά αγωνίζονται με την ομάδα των Νέων (αλλά έχουν επαγγελματικά συμβόλαια με την ομάδα) ο Δημητρακόπουλος και ο Μεντές.
Εισιτήρια και Θύρες
* * * Τα ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ και οι ΘΥΡΕΣ στο Στάδιο για το κυριακάτικο ματς, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ, όπως ίσχυσαν και στα αμέσως εντός έδρας προηγούμενα ματς
Αναμονή για την κατάληξη της συζήτησης Παπαγεωργίου – Παντελή
Απο κει και πέρα, αλλά όπως είναι λογικό το ενδιαφέρον στρέφεται πλέον στην …επόμενη μέρα.ξεκινούν όπως έχει ήδη αναφερθεί και οι πρώτες κινήσεις σχεδιασμού (αλλά και του ως τώρα απολογισμού) από τη διοίκηση του Θανάση Παπαγεωργίου και των συνεργατών του.
* Και μεταξύ αυτών των αρχικών κινήσεων, ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη η συζήτηση που έχει ξεκινήσει εδω και δυο περίπου εβδομάδες (με το διπλό ραντεβού στην Αθήνα την προπερασμένη Τρίτη), μεταξύ του μεγαλομετόχου Θανάση Παπαγεωργίου με τον τεχνικό Νίκο Παντελή.
* * * Ενω πρέπει να σημειώσουμε, ότι όπως έχουμε περιγράψει στα προηγούμενα ρεπορτάζ, ουσιαστικά αυτό που αναμένεται είναι η τελική απόφαση που θα πάρει ο Θανάσης Παπαγεωργίου για το Ν. Παντελή, πάνω σε αυτά που έχει ήδη περιγράψει και ζητήσει ο τεχνικός.
Ο οποίος τεχνικός, έχει ήδη θέσει ως προτεραιότητα για την παραμονή του (εφόσον αυτή επιθυμεί κι ο μεγαλομέτοχος), όχι το οικονομικό θέμα (το οποίο δεν έχει συζητηθεί ακόμα, αλλά κατά τον ίδιο θα είναι το τελευταίο σε σειρά, εφόσον οι δυο πλευρές καλύπτονται στα υπόλοιπα θέματα) αλλά θέματα οργανωτικά και προγραμματισμού. Πάνω στη λειτουργία και του ποδοσφαιρικού τμήματος ειδικότερα, αλλά και της ΠΑΕ γενικότερα.
Μεταξύ αυτών, και πρώτο κατά τον ίδιο, την βελτίωση του χλοοτάπητα του Δημοτικού Σταδίου Πύργου (της έδρας δηλαδή της ομάδας) αλλά και των βοηθητικών γηπέδων των εγκαταστάσεων του αθλητικού κέντρου της Συντριάδας.
* Ενω επίσης κατά τις πληροφορίες μας, συζήτηση γίνεται και πάνω στον τρόπο λειτουργίας της ομάδας, καθώς αν παραμείνει ο Νίκος Παντελής, όλες τις αποφάσεις για τα μεταγραφικά, αγωνιστικά, κ.τ.λ., θέματα, θα τις παίρνει ο τεχνικός (σε άμεση πάντα συνεργασία με τον ίδιο το μεγαλομέτοχο), χωρίς ουσιαστική παρέμβαση στο θέμα αυτό από τεχνικό διευθυντή (όποιος κι αν είναι αυτός, κι αν τελικά επιλεγεί να υπάρχει τέτοιος για τη νέα σεζόν).
Και πλέον, η κατάληξη στις συζητήσεις των δυο πλευρών, με την τελική τοποθέτηση του Θαν. Παπαγεωργίου προς τον τεχνικό, αναμένεται να υπάρχει τις αμέσως επόμενες μέρες, και πιο συγκεκριμένα στις αρχές της προσεχούς εβδομάδας.
Τα πλέι – οφ
Σε ότι αφορά τα πλέι – οφς (αναλυτικότερη αναφορά, καθώς και η τελευταία αγωνιστική σε ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ – ΕΔΩ –http://www.iliaoikonomia.gr/news_details.php?id=26159#.UzWhpqh_uYI) το νεότερο που έγινε γνωστό μετά τη συνεδρίαση της ΕΠΑΕ την Παρασκευή είναι ότι η έναρξη τους προγραμματίζεται τελικά για τη μεθεπόμενη Τετάρτη 9 Απριλίου.
Ενώ την προσεχή Πέμπτη 3 Απριλίου θα γίνει η κλήρωση του προγράμματος
* Επίσης έγινε δεκτό να μετάσχουν σε αυτά οι ομάδες που είναι στις τέσσερις πρώτες θέσεις, ακόμα κι αν δεν έχουν ακόμα έτοιμα τα κριτήρια για την αδειοδότηση (κι αν κάποιες από ατές ανέβουν στη Σούπερλίγκα, να τα φτιάξουν ΜΕΤΑ τα πλέι – οφ)…
Το Σάββατο οι Νέοι
Για την 21η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου του πρωταθλήματος Νέων Κ19 της Football League, η ομάδα του Πανηλειακού υποδέχεται σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι τον Ολυμπιακό Βόλου, και συγκεκριμένα το Σάββατο 29/3, στο Ενωσιακό γήπεδο της Σπιάτζας και ώρα 11:00 το πρωί.
Διαιτητεύει ο Καλογεράκος, και βοηθοί οι Ξυδούς και Σαμπανιώτης, όλοι συνδέσμου Ηλείας.
Την Κυριακή οι Γυναίκες
Στη Ζάκυνθο με τη Δόξα Πηγαδακίων δίνει τον προτελευταίο αγώνα της για το πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος) η ομάδα Γυναικών του Πανηλειακού, η οποία όπως έχουμε ήδη περιγράψει από τα προηγούμενα ρεπορτάζ έχει ήδη πραγματοποιήσει την πολύ μεγάλη επιτυχία της κατάκτησης του τίτλου και της ανόδου στη Β’ Εθνική!
Ο αγώνας γίνεται την Κυριακή και ώρα 16:00 στο γήπεδο Μαχαιράδου (σε πλαστικό χλοοτάπητα).
* H Δόξα Πηγαδακίων, όπως έχει ήδη γνωστοποιήσει, προκειμένου να ανταποδώσει την άψογη φιλοξενία που είχε στον Πύργο στον πρώτο γύρο από την ομάδα του Πανηλειακού, θα υποδεχθεί και θα παραλάβει την αποστολή της γυναικείας ομάδας του Πανηλειακού από το λιμάνι με λεωφορείο που θα διαθέσει η ομάδα της Ζακύνθου, για να φτάσει στο γήπεδο για τον αγώνα.
Η ΠΑΕ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ ευχαριστεί πολύ για την χειρονομία αυτή την ομάδα της Δόξας Πηγαδακίων, για μια τέτοια κίνηση που δηλώνει ευγενή άμιλλα και αθλητική συμπεριφορά!
Διαιτητεύει ο Γιαννόπουλος, και βοηθοί οι Νούλας και Βασιλόπουλος, όλοι συνδέσμου Αχαίας.
* Η τελευταία αγωνιστική (10η) για την ομάδα των γυναικών του Πανηλειακού είναι εντός έδρας στις 13 Απριλίου (Κυριακή και ώρα 17:00) με την ομάδα της Πάτρας, Ατρόμητος Ζαρουχλείκων, και σε συνδυασμό με το τυπικό επιστέγασμα του τίτλου – ανόδου, θα υπάρχει εορταστικός χαρακτήρας με σχετικές λεπτομέρειες που θα καθοριστούν προσεχώς.
* * * ΝΕΟΤΕΡΑ (Σάββατο)
Η αποστολή
* Την προετοιμασία του για τον κυριακάτικο αγώνα, ολοκλήρωσε το Σάββατο το πρωί ο Πανηλειακός. Μετά το τέλος της προπόνησης, ο τεχνικός Νίκος Παντελής επέλεξε την αποστολή, που απαρτίζουν 19 παίκτες, οι εξής:
Μανιάτης, Πίτκας, Αλυσανδράτος, Φλίγκος, Βαγγελής, Κοτσώνης, Αποστολόπουλος, Μπιτάνγκ, Γανωτής, Λαλίν, Κωνσταντινίδης, Σαραμαντάς, Χαλούλος, Βοσκόπουλος, Γαλανόπουλος, Αλτιπαρμακόφσκι, Πόνσε, Δημητρακόπουλος, Μεντές.
Είναι εκτός, οι προερχόμενοι από τραυματισμούς Ολίσε (για να μη ρισκαριστεί υποτροπή, αν και προπονήθηκε κανονικά το τελευταίο διήμερο) και Καρασαλίδης (που τις τελευταίες μέρες είχε ενοχλήσεις από προηγούμενο διάστρεμμα), ο τιμωρημένος Λιόσης, ο Μίλιεβιτς (δεν έγινε γνωστό ο λόγος γι’ αυτόν, πάντως δεν είναι θέμα τραυματισμού) και οι έχοντες ήδη αποχωρήσει Κυριάκος, Λαμπρόπουλος.
Ο προερχόμενος από τραυματισμό Πίτκας, ανάλογα με την κατάσταση του, θα κριθεί πριν το ματς αν είναι στη 18άδα.
Μεγάλη νίκη η ομάδα Νέων
* Στο ματς για το αντίστοιχο πρωτάθλημα (γίνεται αναφορά και παραπάνω) η ομάδα Νέων μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 4-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Αναλυτικότερο ρεπορτάζ, προσεχώς.